ua en ru

Можливий дефолт по єврооблігаціях позитивно вплине на економіку України

Можливий дефолт по єврооблігаціях позитивно вплине на економіку України У Наталії Яресько залишилось 23 дні на переговори з кредиторами
Роман Шпек
Роман Шпек
Старший советник Альфа-Банка Украина, специально для РБК-Украина
Україна опинилася на межі дефолту за зовнішніми суверенними зобов'язаннями. За словами міністра фінансів Наталії Яресько, така ситуація стала можливою внаслідок відмови міжнародних комерційних кредиторів України реструктурувати виплати за єврооблігаціями на загальну суму 15,3 млрд дол.

Україна опинилася на межі дефолту за зовнішніми суверенними зобов'язаннями. За словами міністра фінансів Наталії Яресько, така ситуація стала можливою внаслідок відмови міжнародних комерційних кредиторів України реструктурувати виплати за єврооблігаціями на загальну суму 15,3 млрд дол.

Проведення реструктуризації державного зовнішнього боргу перед приватними кредиторами необхідне для зниження дисбалансів в економіці (у державних фінансах і платіжному балансі) і досягнення стійкості боргової позиції країни в середньостроковій перспективі.

Операція з реструктуризації зовнішнього боргу є частиною програми співпраці з МВФ і передбачає досягнення трьох цілей:

- заощадити 15,3 млрд дол. протягом дії програми МВФ на 2015-2018 роки;

- знизити співвідношення державного та гарантованого державою боргу до ВВП нижче 71% до 2020 року (прогноз на кінець 2015 року - 94,9%);

- утримувати щорічні витрати на фінансування сектору загального державного управління на середньому рівні 10% від ВВП (максимум - 12%) 2019-2025 (у 2014 році показник склав 14,7%).

Досягнення зазначених цілей передбачає не тільки пролонгацію строку погашення боргових зобов'язань і зниження процентної ставки, але і списання частини основного боргу. Відсутність консенсусу з кредиторами може привести до того, що Мінфін перестане обслуговувати зовнішній борг перед приватними кредиторами.

Це може статися вже 24 липня, коли настає дата виплати купона в розмірі 120 млн дол. за єврооблігаціями з погашенням у 2017 році.

При цьому, дефолт за єврооблігаціями не спричинить негативного ефекту на внутрішній валютний та грошово-кредитний ринок у короткостроковій перспективі. Оскільки, з одного боку, всі власники єврооблігацій є нерезидентами, і цінні папери на їх балансах вже відображають поточну ринкову вартість (яка на 50% нижча за номінал).

З іншого боку, Національний банк контролює ситуацію на міжбанківському валютному ринку шляхом застосування адміністративних методів, обмежує будь-які непередбачені коливання валютного курсу.

А в середньо- і довгостроковій перспективі дефолт за єврооблігаціями матиме позитивний вплив на економіку країни за рахунок:

- зниження витрат бюджету на обслуговування боргу (витрати складають 16,3% від доходів бюджету);

- зниження попиту на валюту для проведення виплат з обслуговування й погашення боргу;

- зниження відтоку валюти з країни за фінансовим рахунком;

- досягнення стійкості боргової позиції.

Незалежно від того, чи буде досягнута домовленість з кредиторами про списання частини боргу, повернення країни на міжнародні ринки капіталу очікується не раніше 2017 року.

Позитивним сигналом для потенційних інвесторів буде відновлення економічного зростання, активне просування реформ, безкомпромісна й ефективна боротьба з корупцією на всіх рівнях, зняття адміністративних обмежень на рух капіталів та суттєве поліпшення бізнес-клімату в країні.

Без політичної волі вищого керівництва держави досягти цього буде неможливо.