навіщо Саакашвілі їде в Україну
В майбутню неділю на пункті "Краковець" українсько-польського кордону очікується зустріч екс-глави Одеської області Михайла Саакашвілі його соратниками. За даними прес-служби колишнього президента Грузії, прибуття опального політика заплановано на 10 ранку. Інтерес Саакашвілі, варіанти розвитку подій і сценарії поведінки сторін - в матеріалі РБК-Україна.
Як готуються зустрічати
Офіційною причиною позбавлення Саакашвілі українського паспорта називають подача ним неправдивих даних у заяві на отримання громадянства. А саме - приховування факту про кримінальні справи, порушені проти нього новою грузинською владою.
Ось вже більше місяця, як Саакашвілі кочує по західним країнам, тавруючи ганьбою українську владу і обіцяючи повернутися в Україну для продовження боротьби. Визначено час і місце повернення - 10 ранку 10 вересня, прикордонний пункт "Краковець" у Львівській області.
"О 9:00 сформуємо організовану колону на чолі з народними депутатами і будемо рухатися від львівського "Епіцентру" на "Краковець", - повідомили РБК-Україна у штабі партії Саакашвілі "Рух нових сил".
За словами соратника екс-президента Грузії Давида Сакварелидзе, підтримка Саакашвілі на кордоні збирається значна. "Будуть різні політичні сили. "Громадянська позиція", представники "Батьківщини", "Самопоміч", Валентин Наливайченко і його політсила ("Справедливість", - ред.), представники "Демальянсу", а також народні депутати - Світлана Заліщук, Мустафа Найєм..." - сказав Сакварелідзе РБК-Україна. В оточенні Саакашвілі відзначають, що поїхати на західний кордон України в неділю можуть також Юлія Тимошенко та мер Львова Андрій Садовий. А ось Сергій Лещенко не буде зустрічати колишнього одеського керівника з поважної причини - на ці дні депутат запланував офіційне одруження.
Навіщо прибуває
У Саакашвілі залишилися інтереси тільки в Україні - в Грузії він все розгубив і був відкинутий власною партією, а Заходу він не потрібен, кажуть джерела в української правлячої коаліції. "А в Україні в нього все-таки залишилися якісь свої люди - той же Углава (Гізо Углава - заступник директора НАБУ - ред.), якась підтримка громадського сектору, нехай і маленька, але своя галаслива партія. Все життя Саакашвілі зав'язане на Україні, тому він і рветься до нас" - кажуть джерела РБК-Україна.
Сам же Саакашвілі називає себе патріотом України, а своє право повернутися в країну пояснює підтримкою українського народу та необхідністю зробити максимум для зміни влади. "Українці зметуть нинішній політичний клас, як тільки пройдуть найближчі вибори. На рейтинги, які "малюють" нам соціологи, можете не звертати уваги - навіть у Трампа до початку кампанії рейтинг був не більше 2%", - оптимістично говорив він у спілкуванні з журналістами за півроку до того, як позбудеться паспорта.
Сценарії неділі: від "майдану" до в'язниці
Джерела РБК-Україна в оточенні Саакашвілі анонсують тривалу акцію протесту у випадку, якщо Саакашвілі не дадуть перетнути державний кордон. "Умовний проект "Остання барикада" з установкою наметового табору, невеликий сцени для виступів політиків, і моніторів для включень Саакашвілі по скайпу в районі "Краковця". Це посприяє хоча б візуальному об'єднанню всіх лояльних до Саакашвілі політиків і політичних сил, дозволить нам "зафіксуватися" в якомусь штабі і отримати увагу ЗМІ", - говорить співрозмовник.
Власне, у разі не переходу Саакашвілі через кордон соратники колишнього президента Грузії планують використовувати пропускний пункт як ситуативний штаб на необмежений період. Так само, як свого часу партія "Самопоміч" використовувала блокаду Донбасу як свого політичного козиря. Нагадаємо, Зайве згадувати про те, що при силовому демонтажі імпровізованого наметового табору співробітниками правоохоронних органів, прихильники Саакашвілі використовують це як козир і підстави для заяв про політичні переслідування.
Ще один, не настільки вже неймовірний варіант розвитку подій - Михайло Саакашвілі проходить український кордон і опиняється затриманим українськими силовими органами. Пам'ятаючи кар'єри Юрія Луценка і Юлії Тимошенко, такий варіант був би чи не найперспективнішим для політичного життя Саакашвілі в Україні.
Окремим подразником і приводом спровокувати Саакашвілі на протиправні дії є спроба української влади депортувати в Грузію брата Михайла Саакашвілі - Давида. Нагадаємо, Нагадаємо, Давида Саакашвілі затримали й доставили в Державну міграційну службу 2 вересня. Його звинувачують у тому, що він проживав в Україні на підставі недійсного виду на проживання, який скасували ще в березні на підставі анулювання Держслужбою зайнятості дозволу на працевлаштування.
Давид Саакашвілі відмовився брати з рук співробітників міграційної служби протокол про адмінпорушення, і в той же день був відпущений, але справа на цьому не закінчилася. Братові Саакашвілі "загрожує" примусова депортація прямо в руки недружньої його сім'ї грузинської влади. В "Русі нових сил" це назвали політичним тиском, під влади - дотриманням законності.
За даними джерела РБК-Україна, в оточенні керівництва МВС, екстрена увага правоохоронців до Давида Саакашвілі - це особиста ініціатива міністра Авакова. Глава МВС, з одного боку, "тримає в тонусі" головного апатрида української політики, з іншого - зберігає необхідний градус напруги між опозиційними силами і президентом, який першим приймає на себе всі претензії і звинувачення в утиску опозиції. До речі, за даними співрозмовників у керівництві МВС, відсутність підтримки Саакашвілі з боку, здавалося б, теж потребуючою додаткової трибуни "Свободи" та інших націоналістичних партій, невипадково. І продиктоване воно рекомендацією голови МВС утриматися від подібної активності.
Доля паспорта
Якщо слідувати букві закону, то затримати Саакашвілі на кордоні українська влада не має права. Паспорт громадянина України є власністю держави Україна і може бути вилучений відповідними органами. Але прикордонна або митна служби не є органами, уповноваженими відбирати паспорти - це може зробити Державна міграційна служба МВС України або органи МЗС.
"Немає ніяких законних підстав для перешкоджання перетину українського кордону Михайлом Саакашвілі 10 вересня в пункті пропуску "Краківець", - йдеться в повідомленні партії екс-губернатора. Соратники Саакашвілі відзначили, що, за даними МВС, ніяких даних на заборону в'їзду екс-губернатора в автоматизованому обліку МВС немає.
"Так що, не впустити Саакашвілі в Україну можна тільки "по бєспрєдєлу", - кажуть джерела РБК-Україна в адвокатському середовищі, - "або ж на кордоні Саакашвілі будуть очікувати співробітники міграційної служби. Але навіть у цьому випадку вони будуть зобов'язані видати політику документ, який вказує підстави вилучення паспорта та довідку про те, що Саакашвілі є особою без громадянства. І навіть з цими документами Саакашвілі має право проїхати в Україну і оскаржити дії МВС в судовому порядку".
Як раніше писало РБК-Україна, позбавлення громадянства Саакашвілі, як і судові справи Віталія Шабуніна підігріли суспільний інтерес до політичного крила антикорупціонерів. Різношерсті активісти не заперечують повторного (після невдалої влітку-2016-го) спроби об'єднатися. І навіть у випадку програшу Саакашвілі і його соратників у спробах повернути громадянство України, Саакашвілі можна використовувати як сакральний символ боротьби за відсутності самого екс-глави Одеської області як політичної фігури.