ua en ru

Війна олігархів: заяви про вбивства від українських мільярдерів у Високому суді Лондону

Війна олігархів: заяви про вбивства від українських мільярдерів у Високому суді Лондону В. Пінчук, Г. Боголюбов, І. Коломойський
Одні з найприголомшливіших звинувачень про насильство і вбивство, що коли-небудь розглядалися в Лондоні в рамках комерційного юридичного спору, спливли в документах, поданих до Високого суду.

Одні з найприголомшливіших звинувачень про насильство і вбивство, що коли-небудь розглядалися в Лондоні в рамках комерційного юридичного спору, спливли в документах, поданих до Високого суду. Про це йдеться в статті The Independent.

Звинувачення були зроблені в рамках судового процесу на 2 млрд дол. (1,34 млрд фунтів стерлінгів) ініційованого Віктором Пінчуком - бізнесменом, що також проживає в Кенсингтоні (Лондом) і є другом Тоні Блера - проти двох інших українських мільярдерів у суперечці за право власності на активи.

Один з них, резидент лондонського району Белгравія Геннадій Боголюбов, нещодавно звинуватив Пінчука у тиску на свідків у рамках справи, і попросив дозволу ініціювати розгляд за фактом неповаги до суду. Одним із свідків, на якого нібито тиснули, є колишній генеральний прокурор України Святослав Піскун.

Але команда Пінчука, у відповідь на звинувачення зробила гучні заяви у Високому суді про те, що (колишній генеральний прокурор, - ред.) раніше допомагав "зам'яти" замахи на вбивства, замовлені бізнес-партнером Боголюбова Ігорем Коломойським. Пінчук судиться і з Коломойським у справі на 2 млрд дол, пов'язаних з правами на володіння залізорудним комплексом.

Коломойський заперечує всі звинувачення, які не були враховані суддею, і є частиною того, що суддя Флокс охарактеризував як "обливання брудом" між сторонами - заяви, заперечення та зустрічні звинувачення.

Команда Пінчука, заявляє, що Коломойський замовив атаку на українського адвоката за те, що той відмовився "злити" інформацію від клієнта.

Стверджується, що члени бандитського угруповання, помилившись, жорстоко побили одного з колег адвоката, перед тим як атакувати "потрібну" людину.

Коломойський "потім організував вбивство нападників, які провалили завдання... і намагався сховати ці вбивства", говориться в показанні команди Пінчука.

Адвокати Пінчука стверджують, що незабаром після нападу на адвоката, охоронець Коломойського С. Нікітін, що нібито організував напад, був знайдений мертвим у річці.

Ватажок банди, задіяної у нападах, також був знайдений мертвим з перерізаними зап'ястями. В обох випадках аутопсія не проводилася, а смерть ватажка групи нападників була зафіксована як суїцид шляхом перерізання вен. Як заявила захист Пінчука, факт наявності вогнепальної рани під підборіддям, мабуть, був проігнорований.

Що стосується Нікітіна, то його тіло, на якому (згідно з офіційними документами) не було виявлено ніяких пошкоджень, пізніше було ексгумовано і на ньому були виявлені 10 ножових ран.

У заяві команди Пінчука цитується офіційне рішення генеральної прокуратури України, згідно з яким "І. В. Коломойський погрожував (адвокату, - ред.) вбивством, і через кілька днів, коли адвокат не виконав вимоги І. В. Коломойського, останній вирішив убити адвоката в помсту за невиконання вказівок".

Далі в ньому йдеться про наступне: "щоб виконати свій злочинний намір він попросив С. Нікітіна, співробітника своєї особистої охорони, організувати вбивство...таким чином, І.В. Коломойський вступив у злочинну змову з С. Нікітіним і наказав здійснити умисне вбивство (адвоката, - ред.)".

Клопотання про арешт Коломойського було складено, але генеральний прокурор Піскун анулював його, після того як його про це його попросив посередник Коломойського, стверджує команда Пінчука. Пінчук наполягає, що готовність колишнього прокурора закрити розслідування за Коломойському означає, що заяви Піскуна про тиск на нього з боку Пінчука з метою змусити змінити свідчення, в поточній суперечці брати до уваги не можна.

Але представники Боголюбова у відповідь стверджують, що генпрокурор Піскун категорично заперечує факт отримання хабара від Коломойського для припинення розслідування, і що в будь-якому випадку він не займався прийняттям рішень по поточним робочим моментам.

Адвокат Боголюбова заявив, що розслідування по Коломойському було припинено після того, як Піскун запідозрив, що обвинувачений мільярдер став жертвою політичних інтриг. Він дав розпорядження переглянути справу у результаті чого слідчий прийшов до висновку, що справа проти Коломойського слід закрити.

Другим свідком, який заявив про тиск з боку Пінчука, був рабин, про якому одне з українських видань говорить як про "духовного лідера олігархів-євреїв", Шмуель Камінецький.

Адвокати Боголюбова заявили, що Пінчук намагався підкупити рабина і погрожував припинити надання благодійної допомоги громаді розміром один мільйон доларів на рік, у разі якщо він не дасть свідчень на користь Пінчука.

Захист Пінчука заперечує тиск на рабина, посилаючись на безперервну фінансову підтримку громади і численні дружні листи і запрошення від рабина через довгий час після ймовірних загроз і спроб підкупу.

Команда Пінчука також заявляє, що рабин боявся роздратувати Коломойського.Пінчук стверджує, що рабин зізнався йому, що якщо він піде проти Коломойського, то "це означало б кулю в мою голову".

Сторона Пінчука вважає, що показаннями рабина не слід довіряти, так як він фінансово залежний від Боголюбова і Коломойського.

В якості доказу команда Пінчука у своїй заяві посилається на той факт, що весілля дочки рабина Иегудис на 2 тис. гостей відбулася на стадіоні футбольного клубу Коломойського "Дніпро".

Весілля іншої дочки рабина, яку відвідало 1000 гостей, була аналогічна за розмахом - і відбулася у синагозі готельному комплексі рабина, будівництво яких коштувало 66 млн дол. і фінансувалося Боголюбовим. Також у заяві зазначається, що сам рабин публічно називав будівля як "пожертвування нам від Боголюбова".

Команда Боголюбова відпарирувала тим, що рабин спростував твердження Пінчука проти нього, і що він дотримується своїх свідчень у справі на 2 млрд дол. за право володіння підприємством.

Пінчук також стверджує, що Коломойський, який є губернатором однієї з областей України, намагається змусити його відкликати позов проти них, погрожуючи призивом в українську армію для участі в нинішній війні на сході.

У заяві команди Пінчука також йдеться про те, що Коломойський і Боголюбов робили спроби змусити його припинити тяганину, оприлюднюючи звинувачення, пов'язані з убивством українського журналіста Георгія Гонгадзе, яке сталося 15 років тому, в період правління тестя Пінчука, колишнього Президента України Леоніда Кучми.

У заяві йдеться: "щоб уникнути сумнівів пояснимо, що ніколи не висувалося припущення, що сам Пінчук був причетний до смерті Гонгадзе".

Сторона Пінчука звинувачує своїх опонентів у використанні телеканалу "1+1" для розкрутки цієї історії з метою змусити його відмовитися від судового позову у Високому суді.

Суддя Флокс відмовив в ініціюванні розгляду за фактом неповаги до суду, але заявив, що це питання може бути переглянутий в січні наступного року, після основного судової справи на 2 млрд дол.

Угода, що оскаржується

Віктор Пінчук стверджує, що передав Геннадію Боголюбову й Ігорю Коломойському 143 млн дол. для придбання залізнорудного комплексу держави.

Він заявляє, що гроші вони отримали, але комбінат не передали. Також, за його словами, половину комбінату продали Рінату Ахметову - мільярдерові, власнику ФК "Шахтар-Донецьк". Саме Рінат Ахметов, найбагатша людина України, віддав імовірно 136,4 млн фунтів стерлінгів за пентхауз за адресою Гайд-Парк, 1. Про які-небудь порушення з його боку у цій угоді не заявлялося.

Пінчук стверджує, що на сьогодні вартість КЗРК складає 1 млрд дол., а ще 1 млрд дол. йому повинні в якості невиплачених дивідендів.