ua en ru

Військова рада Єгипту просить лідера опозиції очолити уряд

Автор: RBC.UA
Верховна рада збройних сил Єгипту звернулася до лідера єгипетської опозиції, екс-голови Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Мохаммеда Ель-Барадеї з проханням стати новим прем'єр-міністром країни і створити під своїм керівництвом новий уряд. Про це повідомляє Al Jazeera з посиланням на джерело у військових колах.

Верховна рада збройних сил Єгипту звернулася до лідера єгипетської опозиції, екс-голови Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Мохаммеда Ель-Барадеї з проханням стати новим прем'єр-міністром країни і створити під своїм керівництвом новий уряд. Про це повідомляє Al Jazeera з посиланням на джерело у військових колах.

За словами джерела, Ель-Барадеї поки сумнівається, чи має він достатній авторитет для призначення нового уряду. В той же час на переговорах було піднято питання про те, що майбутній кабінет міністрів може очолити Абделмонеїм Абул Футух - один з кандидатів в Президенти Єгипту і колишній член впливової організації "Брати-мусульмани".

Ель-Барадеї закінчив Каїрський університет в 1962 р. за фахом "право". У 1974 захистив докторську дисертацію по міжнародному праву на юридичному факультеті Нью-Йоркського університету. Дипломатичну кар'єру розпочав у 1964 р., вступивши на службу в міністерство закордонних справ Єгипту. Був співробітником постійних представництв Єгипту при ООН в Нью-Йорку і Женеві. У 1997 р. Ель-Барадеї заступив на пост Генерального директора МАГАТЕ і був переобраний в 2001 р. Ель-Барадеї зарекомендував себе компетентним керівником. МАГАТЕ під його керівництвом не накликало на себе підозри в корупції або інші порушення. За сім років роботи Ель-Барадеї не зіпсував стосунків ні з ким з країн-членів, окрім США. 7 жовтня 2005 р. Нобелівський комітет в Осло оголосив про присудження Нобелівської премії миру Міжнародному агентству з ядерної енергії і його главі Ель-Барадеї.

Нагадаємо, напередодні уряд Єгипту під керівництвом прем'єр-міністра Ісама Шарафа подав Військовій раді прохання про відставку. До остаточного прийняття рішення міністри продовжать виконувати свої обов'язки. Уряд Шарафа з моменту приходу до влади в березні 2011 р. був об'єктом постійної критики через неефективну роботу і повну залежність від військових.

У Єгипті вже четвертий день тривають масові акції протесту і зіткнення демонстрантів з поліцією, в ході яких загинули понад 30 людей. Протестуючі вимагають швидкої передачі влади від Верховної ради збройних сил цивільному уряду. 28 листопада ц.р. в Єгипті повинні пройти парламентські вибори. Незважаючи на заворушення, влада країни обіцяє провести вибори вчасно.

Зазначимо, Військова рада Єгипту напередодні ухвалила закон про "політичну ізоляцію", згідно з якою чиновникам часів правління колишнього Президента країни Хосні Мубарака, а також представникам Національно-демократичної партії, що правила при ньому, забороняється брати участь у парламентських виборах.

Цей крок спрямований на те, щоб "пом'якшити" гнів демонстрантів, присутніх на каїрській площі Тахрір і вимагають "повернення революції в демократичний русло" і швидкої передачі влади з рук військових уряду.

На заборону участі колишніх членів нині розпущеної Національної демократичної партії в голосуванні наполягали "Братии-мусульмани" - найбільша опозиційна група при Мубараку.

Зазначимо, 14 листопада Верховний адміністративний суд Єгипту дозволив колишнім членам єгипетської Національної демократичної партії взяти участь в парламентських виборах. За словами представників суду, колишні прихильники Мубарака не можуть бути позбавлені свого права брати участь у політичному житті країни. Багато з них планували взяти участь в якості незалежних кандидатів.

Єгипет став другою країною, де стався переворот в час так званій "арабській весні". Під тиском населення екс-президент країни Мубарак 11 лютого 2011 р. пішов у відставку. Однак демонстранти практично відразу звинуватили нову владу в перевищенні повноважень, а саме у використанні військових трибуналів замість звичайних судів.

Суд над Мубараком був відкладений до 28 грудня. Затримка викликана тим, що поки ще залишається невирішеним питання про заміну суддів після того, як на них надійшли скарги від адвокатів, які представляють інтереси сімей загиблих в ході народного повстання в Єгипті. Мубарака і декількох його помічників звинувачують у причетності до вбивства демонстрантів, а двох синів колишнього Президента звинувачують у корупції.