У Франції вперше запустили в космос європейську ракету Vega
З космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся перший запуск новітньої європейської ракети-носія Vega. Про це йдеться в опублікованому сьогодні офіційному повідомленні Європейського космічного агентства (ESA).
За останньою інформацією, запуск визнано вдалим. У процесі польоту від ракети відокремилися дев'ять науково-дослідних супутників, що будуть працювати на орбіті Землі.
Наукова місія супутника LARES - вимірювання так званого ефекту Ленз-Тіррінга, пов'язаного з доказом загальної теорії відносності. Супутник LARES також може бути використаний для наукових вимірювань в області геодинаміки та супутникового геодезії. ALMASat буде застосовуватися для перевірки працездатності пасивної електродинамічної системи виведення апаратів з орбіти. Супутники CubeSat повинні допомогти університетам всього світу у розвитку та вивченні космічної науки та досліджень.
Цікаво, що в Vega використовується український розгінний блок. За основу взято напрацювання КБ «Південне» з оборонної тематики і заділ по двигунах для ракети Р-36М2 «Воєвода».
Західні спостерігачі вважають, що успіх проекту Vega дозволить європейцям скласти конкуренцію Росії, оскільки їм не треба буде платити Москві за запуск своїх супутників, а до того ж самостійно розробляти графік запусків, не домовляючись з російською стороною.
Vega (Vettore Europeo di Generazione Avanzata) - легка ракета-носій, розробка якої почалася в 1998 р. Ракета виводить на низьку (200 км) навколоземну орбіту вантаж близько 2 тонн. Перший запуск Vega відкладався двічі через необхідність додаткових перевірок. Планується, що в найближчий період з космодрому Куру будуть здійснені ще три випробувальні запуски. Всього, в планах запускати Vega по 2-3 рази на рік. У проекті брали участь ESA, Італійське космічне агентство (ASI) і компанія ELV. Ракета названа на честь найяскравішої зірки Північної півкулі.
Зараз у Європейського космічного агентства в класі легких ракет є тільки "Аріан-1", яка, однак, не може скласти конкуренцію російським "Рокот", а також перспективному "Союз 2,1 в" (перший політ нового "Союзу" запланований на 2012 р.).
Між тим, минулого року сталося кілька невдалих запусків в Росії. Останнім стало падіння супутника «Меридіан», який запустили 23 грудня з космодрому Плесецьк і він впав через 20 хвилин після старту. Найсерйознішою помилкою стала втрата міжпланетної станції «Фобос-Грунт», яка повинна була здійснити амбітний проект з вивчення Марсу.