ua en ru

У що вкладати гроші - поради інвесторів

Автор: RBC.UA
Останнім часом на поведінку інвесторів багато в чому впливає невизначеність на світових ринках. Побоювання з приводу можливого наближення другого витка рецесії міняють настрої і призводять до переоцінки привабливості активів.

Останнім часом на поведінку інвесторів багато в чому впливає невизначеність на світових ринках. Побоювання з приводу можливого наближення другого витка рецесії міняють настрої і призводять до переоцінки привабливості активів.
Багато в чому це нагадує ситуацію 2008 р. Наприклад, якщо до кризи нерухомість вважалася одним з найбільш вигідних вкладень, то різкий обвал цін на цьому ринку показав неспроможність таких суджень. У той же час, зростання аграрного ринку практично не припинялось. За даними Держстату, за кризовий 2009 р. обсяг сільськогосподарського виробництва скоротився всього на 1,8%, порівняно з падінням металургії на 26,7% і машинобудування - на 44,9%.
Зараз ситуація з держборгом США і боргова криза в Європі змушують задуматися про перспективність вкладів у доларах і євро, і, якщо макроекономічна статистика США особливих побоювань не викликає (більше того, чим гірше її показники, тим більше надій у ринку на оголошення ФРС третьої програми кількісного пом'якшення - QE3), то чутки про можливий дефолт Греції все посилюються. Відповідно, виникає питання, у що варто найближчим часом інвестувати, і від яких інвестицій краще відмовитися.
Думки аналітиків, опитаних РБК-Україна, з цього приводу розділилися - кожен виходить зі своїх оцінок ринку, особистого досвіду, прийняття більшого чи меншого ризику і т.д. Втім, деякі активи все-таки привернули більше уваги.
Так, одним із засобів захистити свої вклади при песимістичному варіанті розвитку подій в Європі називають золото.

Золото

«Потенційно золото може виявитися вдалою інвестицією, якщо робити ставку на дефолт країн Єврозони. Банкрутство в Єврозоні - досить вірогідний сценарій, якщо європейські лідери не зможуть прийняти ефективні заходи для подолання кризи. Найгіршим варіантом є банкрутство великої європейської країни, такої як, наприклад, Італія, і в такому випадку ціна на золото може легко перевалити за 3000 дол за унцію», - вважає аналітик АТ «Ерсте Банк» Мар'ян Заблоцький.
З ним солідарний портфельний керуючий ІК Phoenix Capital Артем Кость. «Вартість золота росте завжди, коли у інвесторів пропадає довіра до економіки, ринку або стабільності основних світових валют, проте повернення впевненості в інвесторів, як правило, супроводжується відтоком капіталу із вкладень в золото. При цьому в довгостроковому періоді часу золото дорожчає в міру того, як найбільші Центробанки дотримуються експансивної монетарної політики. Але в короткостроковому періоді золото може бути дуже волатильно, тому інвестиції в золото зараз - ідея тільки для тих, хто вірить в повторення економічної рецесії у світі і збільшення боргових проблем США і Європи», - зазначає експерт.
При цьому, варто зазначити, що ціна золота на готівковому ринку дорогоцінних металів в Лондоні з початку року вже виросла на 31,1% - з 1405,50 дол./унція 4 січня до 1843 дол. на 12 вересня, і останнім часом б'є історичні максимуми. Останній раз ціна золота в Лондоні досягла свого максимуму 5 вересня 2011 р. - 1896,50 дол./унція. Особливу увагу на це звертає начальник управління макроекономічних досліджень UniCredit Bank Тантелі Ратувухері, ставлячи під сумнів актуальність відкриття позицій в даний момент: «Сьогодні все частіше говорять про золото і цінних металах, як найбільш надійних інструментах вкладення. Варто, однак, згадати, що ажіотаж навколо цих інструментів підігрівався вже досить довгий час. Тому, поряд з успіхами золота і дорогоцінних металів поступово починають шепотіти і про потенціал падіння цього ринку в недалекому майбутньому, або вичерпання його зростання».

Валюта

З валют, в нестабільних умовах, можливо, варто звернути увагу на долар США. Хоча статус "тихої гавані" більше відноситься до швейцарського франку та японській ієні, Центробанки цих країн вживають усіх заходів для протидії зміцненню своїх валют. Швейцарія вже встановила обмінний курс на рівні 1,20 франка за євро, повідомивши, що буде виконувати своє рішення за рахунок купівлі іноземної валюти в необмеженій кількості, і більше не допустить зниження курсу пари євро/франк нижче цієї позначки. Схоже, Федеральна резервна система (ФРС) США залишилася єдиним з регуляторів великих країн, що не заважає зростанню національної валюти.
«Реальною альтернативи для долара, як основної валюти заощадження в світі на поточний момент, немає, при цьому ми не думаємо, що вона з'явиться в 2011-2012 рр. Єврозона, валюта якої є основним конкурентом для долара, відчуває, як і США, серйозні структурні економічні проблеми, але на відміну від Америки процес їх вирішення буде набагато складніше через відсутність в Європі єдиного політичного центру прийняття рішень. У зв'язку з цим долар в середньостроковому періоді виглядає більш безпечним активом, і, незважаючи на поточні проблеми, інвестори навряд чи будуть масово скорочувати свої позиції в боргових зобов'язаннях США», - вважає Артем Кость.
Мар'ян Заблоцький також радить при побоюванні кризи перевести частину вкладів у доларовий депозит, однак, на його думку, в цілому найбільш стабільним внеском є депозит у гривні. «Вклади у гривні все ще приносять непогані доходи, що навіть дещо перевищують рівень інфляції. Наприклад, 100 дол., куплених в кінці 2008 р. і покладених на депозит у гривні, зараз би коштували близько 1050 грн, тоді як в результаті просто покупки доларів - залишилися б ті ж 800 грн. Кращий вклад - це постійний рух грошей, і депозити в гривні при цьому продовжують залишатися привабливим інструментом», - підкреслює аналітик.

Аграрний сектор

Що стосується фондового ринку, то, незважаючи на ряд адміністративних обмежень в Україні, найбільш цікавим залишається аграрний сектор.
Нагадаємо, з 1 липня 2011 р. замість квот на експорт зернових Кабмін ввів експортні мита. Суперечки з приводу доцільності такого регулювання ведуться навіть всередині уряду - Мінагрополітики недавно пропонував його скасувати. На думку міністерства, результатом введення мит стало скорочення продажів аграрними господарствами, що зумовило низькі обсяги зернового експорту. Скасуванню чинив опір Мінфін, так як в цьому випадку необхідно було б шукати нові джерела надходження до бюджету, проводити додаткові консультації з Міжнародним валютним фондом і т.д. Таким чином, експортні мита залишаться в силі як мінімум до кінця 2011 р.
«Проте, на нашу думку, агрокомпанії як і раніше мають дуже хороші перспективи в середньо-і довгостроковому періоді, оскільки високі темпи приросту світового населення та поступове підвищення рівня життя в густонаселених країнах-мілліардніках будуть провокувати стабільне зростання попиту і відповідно зростання цін на продукти харчування, - заявив Кость. - Попит на базову продукцію сільського господарства характеризується високою стійкістю і невисокою еластичністю, що робить галузь привабливою для інвестицій».
Втім, держава теж зацікавлене у розвитку сільського господарства, відзначають аналітики UniCredit Bank. «Криза, швидше за все, акцентувала увагу на необхідності коригування економічного балансу країни на користь тих галузей, які найбільше звернені на внутрішній ринок, або заміщають імпорт, а також на користь менш енергоємних, технологічно більш просунутих галузей», - повідомив Ратувухері, підкреслюючи перспективність саме переробної галузі АПК.
Як показала практика, експортні мита вдарили, в першу чергу, по сільгоспвиробникам, так як експортери для підтримки конкурентних цін на світових ринках були змушені знизити закупівельні ціни.

Промисловість

На думку Ратувухері, намір влади підтримувати сільське господарство, металургію, машинобудування та будівництво дозволяє припустити, що ці галузі складуть основу відновного зростання всієї економічної системи.
Втім, для промисловості в кризових умови важлива не тільки підтримка держави, а й сформований на декілька періодів портфель замовлень. «В Україні до таких галузей можна віднести вагонобудування і авіабудування - окремі підприємства цих секторів мають дуже стабільний грошовий потік за рахунок довгострокових контрактів і значної частки державних компаній серед своїх клієнтів. Навіть у випадку погіршення світової економічної кон'юнктури фінансові результати цих підприємств навряд чи знизяться, тому що попит на їхню продукцію пов'язаний з реалізацією стратегічних і масштабних інфраструктурних чи оборонних проектів», - підкреслюють в Phoenix Capital.
Для прикладу, на початку серпня віце-прем'єр - міністр інфраструктури Борис Колесников повідомив, що ДП «Антонов» отримало підтверджені замовлення від авіакомпаній Україні на виробництво 45 літаків. За його словами, це забезпечить завантаження підприємства на три роки, що вже дозволяє «Антонову» бути більш впевненим у завтрашньому дні.
Якщо розглядати більш оптимістичний сценарій і чекати продовження відновлення економіки, варто звернути увагу на переробну промисловість в цілому, і на хімію і нафтохімію - зокрема. Незважаючи на досить значний спад під час кризи (на 23% в 2009 р.), зараз ця галузь показує одні з кращих показників зростання. Так, за січень-липень 2011 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2010 р., хімічна та нафтохімічна промисловість зросли на 19,1%.
«Криза, по суті, пощадила ці галузі певною мірою, з причини їх меншої залежності від міжнародної кон'юнктури. При цьому наростання купівельної спроможності населення внаслідок поступового відновлення економіки, безпосередньо підживлює їх. Вони також виграють від глобальних кліматичних і соціально-політичних змін у світі, і безпосередньо виграють від початку відновлення виробничого потенціалу країни після кризи, - відзначає Ратувухері. - Важливе значення має те, що вони менш консервативні в своєму розвитку порівняно з іншими галузями, отже, більш відкриті до нововведень ринку».

Підсумок

Єдиної правильної відповіді з приводу кращого об'єкта для інвестицій, звичайно, не існує. Ситуація стала настільки невизначеною, що ринок рухається під дією практично будь новини або її відсутності (як 12 вересня після безрезультатної зустрічі міністрів фінансів і глав ЦБ єврозони). У таких умовах, як ніколи, актуальна диференціація ризиків - грамотно підібраний навіть невеликий портфель інвестицій може допомогти не тільки зберегти, але і збільшити капітал у найнесприятливіші періоди.

Леонід Музикус, РБК-Україна