ua en ru

як і чому Саакашвілі позбавили громадянства

як і чому Саакашвілі позбавили громадянства Швидше за все, Саакашвілі не зможе в'їхати в Україну (Фото УНІАН)

"Саакашвілі власними руками поховав своє політичне майбутнє, коли спочатку створив, а потім кинув Антикорупційний рух. Можете про нього забути", - говорив на початку 2017 року один з керівників Адміністрації президента. До середини літа політики-"антикорупціонери" заявили про відновлення об'єднавчого процесу річної давності. Партії Михайла Саакашвілі, Дмитра Добродомова, команда Демальянсу, група депутатів-єврооптимістів та інші позасистемні гравці оголосили про підготовку серії протестних акцій на початок політичного сезону. Тобто, на осінь 2017-го. Позбавленням Михайла Саакашвілі українського громадянства, влада зробила своїм опонентам цінний подарунок. Але для самого Саакашвілі українська історія, здається, скінчилася. Як і чому - в матеріалі РБК-Україна.

Сумнівна законність і судовий простір

Зараз екс-президент Грузії перебуває в США. Чи зможе він повернутися в Україну у зв'язку з позбавленням його українського громадянства - невідомо. За словами народного депутата, генерала-майора юстиції Віктора Чумака, якщо громадянство було офіційно анульовано, то в'їхати в Україну відразу Саакашвілі не вдасться.

"Якщо громадянину України, який знаходиться за межами країни, анулювали громадянство, це означає, що ні внутрішній, ні закордонний паспорт не дійсні. Прикордонники його просто без документів пустити не можуть. Для того, щоб в'їхати в Україну необхідно мати або статус біженця, або посвідчення особи без громадянства. Але щоб оформити ці документи потрібен час", - пояснив Чумак РБК-Україна.

Прогнозуючи розвиток ситуації, Чумак зазначив, що таке рішення влади Саакашвілі буде легко оскаржити в міжнародних судах. "Тут на боці Саакашвілі всі міжнародні конвенції та українське законодавство. В нашому законодавстві є один пробіл. Позбавити громадянства людину можна лише у разі, якщо у нього є громадянство іншої країни, але ніяк не за так подані відомості", - сказав Чумак.

Державна міграційна служба від коментувати дане питання відмовилася.

За що забрали паспорт

Нагадаємо, офіційною причиною позбавлення Саакашвілі українського паспорта називається подання ним неправдивих даних у заяві на отримання громадянства. А саме - приховування факту про кримінальні справи, порушені проти нього новою грузинською владою.

20 липня депутат від Радикальної партії Андрій Лозовий направив звернення до Генпрокуратури з приводу заяв міністра юстиції Грузії Теї Цукуліані. Вона, зокрема, заявила, що Грузія двічі просила Україну видати Саакашвілі, і навіть відправила відповідні докази. Нардеп в зверненні просив ГПУ розібратися, а також уточнити, які саме статті інкримінуються Саакашвілі в Грузії.

Відомство Юрія Луценка із завидною оперативністю переслало матеріали в Державну міграційну служби. Яка не менш оперативно передала їх в комісію з питань громадянства, на підставі висновку якої президентом приймається рішення про надання або позбавлення паспортів. Цікаво, що 24-го липня Порошенко своїм указом змінив склад комісії з громадянства. Зокрема, в неї були введені недавно призначений заступник голови СБУ Віктор Кононенко і співробітник профільного департаменту АП Максим Моісеєв.

Примітно, що ввечері 25-го липня, напередодні позбавлення громадянства, Саакашвілі на Facebook прокоментував заяви близького соратника Лозового, нардепа від "РПЛ" Ігоря Мосійчука про те, що "грузинський пересувний цирк" буде восени дестабілізувати ситуацію в Києві. "Все ресурси Ахметова кинуті в бій", - написав Саакашвілі, очевидно, натякаючи на нібито тісні взаємини "радикалів" з донецьким олігархом. Раніше екс-президент Грузії говорив про те, що Ахметов - головний партнер Порошенка.

Неофіційно джерела на Банковій кажуть, що рішення щодо Саакашвілі було швидкою і емоційною реакцією президента Петра Порошенка на чергове "відро бруду" від колишнього глави Одеської обладміністрації.

Конкретніше, Порошенка нібито обурив зміст розмов Саакашвілі з американськими співрозмовниками. З ким саме - не кажуть. У прес-службі Саакашвілі РБК-Україна пояснили, що він дає десятки інтерв'ю в США, тому Порошенко міг обуритися чим завгодно. З представників топ-політикуму США останнім часом Саакашвілі зустрічався тільки з ветераном-республіканцем Джоном Маккейном.

Але знаючи хорошу пам'ять і увагу Порошенка до деталей, можна припустити, що якісь слова Саакашвілі просто стали останньою краплею.

Наступний - Сакварелідзе?

Соратники Саакашвілі плутаються у свідченнях щодо того було Саакашвілі відомо заздалегідь про підготовку проти нього "рейду".

Як заявив РБК-Україна на вчорашньому мітингу на підтримку Саакашвілі народний депутат Юрій Дерев'янко, екс-президент Грузії не знав про рішення влади позбавити його громадянства, тому його візит до США не був втечею. Але вже через хвилину Дерев'янко обмовився, що Саакашвілі і його оточення "було відомо про підготовку афери" за 1,5-2 місяці до цього.

Позбавлення Саакашвілі громадянства дало новий імпульс його політичним соратникам і дав можливість критикам президента робити ефективні та обґрунтовані випади на адресу Порошенка.

"Зізнатися, рішення по Саакашвілі виглядає помилкою, яка, як відомо, гірше, ніж злочин. Емоції і злопам'ятність завдали владі репутаційний удар", - кажуть співрозмовники РБК в АП. "Але нічого страшного не станеться - для підтримки напруги до осені у "антикорупціонерів" немає ресурсу, а інформпривід громадянства Саакашвілі вичерпається досить швидко. До того ж у них проблема до громадською підтримкою, якщо не зважати на пару десятків Facebook-активістів. Зверніть увагу, що на організований мітинг на підтримку Саакашвілі вийшли трохи більше 100 осіб", - сказав співрозмовник.

Справді, як повідомив кореспондент РБК-Україна вдень на Майдані Незалежності перебувало близько 100 осіб. На прохання організаторів, акція проходила без партійної символіки - тільки українські прапори. Візуально учасників могло здаватися більше, так як з ними періодично "зливалися" люди, які гуляють по центру Києва, а також журналісти і близько десятка телекамер. Вагомість акції сильно знизила відсутність на ній лідерів "антикорупційного руху". Період літніх відпусток стосується всіх, і борці з режимом не виняток. Значущим меседжем нетривалої акції можна назвати лише заяву організаторів про те, що наступним після Саакашвілі влади забере паспорт у його соратника - Давида Сакварелідзе.

На Банковій, так само як і в Держміграційної службі коментувати дану заяву відмовилися. На прикладі бівшего соратника Саакашвілі Саші Боровика можна спрогнозувати, що людина без паспорта не зможе продовжувати політичний шлях в Україні. Що б вона при цьому не говорила офіційно. Ймовірно, для Саакашвілі боротьба на українському рингу завершується. Хоча, для збереження обличчя, звичайно, він пройде через низку судових засідань. Тепер питання лише в тому, як довго зможуть підігрівати тему з позбавленням громадянства соратники Саакашвілі по "антикорупційному" табору.