ua en ru

як Володимир і Віталій Кличко вписали свої імена в історію України

як Володимир і Віталій Кличко вписали свої імена в історію України Українці Віталій та Володимир Кличко 17 років утримували першість у світовому професійному боксі (фото УНІАН)

В четвер, 3 серпня зірка світового боксу, українець Володимир Кличко заявив про завершення професійної кар'єри. "Очевидно, я не виняток із правил і зараз прийшла моя черга зробити це. Я роблю це, так, з деяким хвилюванням, але я абсолютно готовий до нового випробування. Очікую і сподіваюся, що моя наступна кар'єра, яку я спланував і вже почав кілька років тому, стане хоча б такою ж успішною, як і попередня", - сказав Кличко-молодший у відеозверненні.

Історія створення та успіху одного з головних символів незалежності України - проекту "брати Клички" - у матеріалі РБК-Украина.

Обличчя нової країни

Поява на світовій боксерській арені двох англомовних братів-важкоатлетів з пострадянського простору швидко перетворився на візитну картку мало ще кому відомої в 1990-ті України. Західні промоутери оперативно оцінили можливості від розкрутки нового бренду. Вже до кінця 1990-х Володимир і Віталій Кличко набули образу непереможних братів-слов'ян, які порушили гегемонію темношкірих спортсменів в боксі надважкої ваги.

І нехай перші перемоги на рингу супертяжів для Кличка кувалися в Німеччині проти так званих "мішків", це анітрохи не применшує їх рівня, класу і зірковості. Просто в спорті мільйонних гонорарів свої правила, стратегії і планування. Гімн України перед боєм і жовто-синій прапор над головами братів після чергової перемоги в той час були чи не головним приводом для гордості кожного українця за свою країну.

Варто відзначити, що на момент приходу в професійний бокс Віталій і Володимир Клички виграли всі можливі титули в менш популярному і прибутковому кік-боксингу. А Володимир Кличко завоював перші для незалежної України золоті олімпійські медалі з боксу в Атланті 1996 року.

Чемпіони світу

Першим з братів Кличків чемпіоном світу в професійному боксі став Віталій - в 1999 році після перемоги над англійцем Хербі Хайдом. Володимир у завоюванні світового чемпіонства відстав від старшого брата всього на рік - у жовтні 2000-го він отримав титул після перемоги над американцем Крісом Бердом. З тих пір варто починати відлік безальтернативного панування братів Кличків в світовому боксі. Поразки траплялися, але один з двох незмінно залишався чемпіоном світу, а інший з часом повертав собі вищий титул.

як Володимир і Віталій Кличко вписали свої імена в історію України

Фото: Володимир Кличко на рингу (Facebook)

Пік спортивної форми та недосяжності для конкурентів настав для братів Кличків в липні 2011-го, коли Володимир Кличко після перемоги над Девідом Хеєм, став володарем п'яти чемпіонських поясів. З чотирьох найпрестижніших у світі боксу трофеїв у його колекції було три (WBO, IBF, WBA), плюс ще один пояс за версією WBC Віталієм був завойований.

Шлях Володимира Кличка до абсолютного чемпіонства

Для того, щоб зібрати в своїх руках всі (за винятком одного поясу за версією WBC, яким володів Віталій) чемпіонські пояси, Володимиру знадобилось 11 років. З 2000 по 2011 рік Кличко-молодший крок за кроком йшов до вершини світового професійного боксу.

Як це було:

Жовтень 2000 року. У Кельні Володимир вийшов боксував проти чинного чемпіона за версією WBO Кріса Берда. 12 раундів і перемога українця за очками. Деталь: за кілька місяців до цього бою Берд переміг Віталія Кличка, так що жовтневий поєдинок проходив під девізом "брат за брата".

Березень 2003 року. Володимир Кличко втрачає пояс WBO. Несподіваної поразки українському чемпіону завдав південноафриканський поліцейський Корі Сандерс. Технічний нокаут у другому раунді. Деталь: у вересні 2012 року Коррі Сандерс був убитий від кульового поранення, захищаючи свою 15-річну доньку.

як Володимир і Віталій Кличко вписали свої імена в історію України

Фото: Володимир Кличко - володар чемпіонських поясів (Facebook)

Квітень 2004 року. Друга невдала спроба Володимира Кличка повернути собі пояс WBO. На цей раз Кличко-молодший програв американцеві Лаймону Брюстеру технічним нокаутом у шостому раунді. Бій проходив у Лас-Вегасі.

Квітень 2006 року. Перемога над Крісом Бердом у сьомому раунді принесла Кличко-молодшому відразу два чемпіонські пояса за версіями IBF та IBO.

Лютий 2008 року. Кличко-молодший додав третій пояс до своєї колекції. У нью-йоркському поєдинку українець виявився сильнішим за росіянина Султана Ібрагімова. 12 раундів, перемога за очками.

Червень 2009 року. Чемпіонський пояс за версією IBC дістався Володимиру після перемоги технічним нокаутом над узбеком Русланом Чагаєвим. Суперник українця не витримав більше дев'яти раундів.

Липень 2011 року. Останній відсутній в нього пояс - за версією WBA опинився в руках Володимира після перемоги над Девідом Хеєм. Бій відбувся 2 липня.

Громадянська позиція

Потиснути руку і сфотографуватися з братами Кличко давно стало престижним в середовищі українських політиків і бізнесменів топ-рівня. Фотографія з братами під склом досі прикрашає сотні дорогих і важливих кабінетів по всій Україні.

Довгий час вважалося, що Володимир і Віталій Кличко не виявляють інтересу до політики, обмежуючись спортом, благодійністю і патріотизмом загального профілю. Серед друзів і знайомих наших чемпіонів були і є представники найрізноманітніших, часом протиборчих політичних таборів.

як Володимир і Віталій Кличко вписали свої імена в історію України

Фото: Володимир Кличко на тренуванні (Facebook)

Але настав 2004-й рік, в Україні почалася "Помаранчева революція", і брати на весь світ оголосили про свою підтримку українському Майдану. З тих пір Віталій і Володимир Кличко асоціюються у політичному полі з проєвропейською ліберальною демократією України. З тією різницею, що старший брат вирішив з головою поринути в політичну кар'єру особисто, а молодший лише підтримує ті чи інші ініціативи.

Новий початок

"Віталій знайшов себе в політиці. Він тепер буде нею займатися до гробової дошки. З цього гака він вже нікуди не зістрибне. Йому там адреналіну вистачає, напевно, його там навіть більше, ніж у спорті. Потрібно бути уважним, дисциплінованим, гнучким. Мені теж треба буде знайти собі щось настільки ж цікаве, і я сподіваюся, що це знайду, і що мене не чекає розчарування", - сказав одного разу Володимир Кличко в інтерв'ю Спорт-Експрес.

А поки Україна і світ проводжають 41-річного Володимира Кличка - ні, не на пенсію, нерозумно вживати це слово у відношенні нашого чемпіона - в нове життя. На професійному рингу він провів 69 боїв, в яких здобув 64 перемоги (53 нокаутом) і зазнав п'ять поразок. Володимир Кличко назавжди залишається олімпійським чемпіоном 1996 року, чемпіоном світу за версіями Всесвітньої боксерської організації (WBO, 2000-2003, 2008-2015), Міжнародної боксерської федерації (IBF, 2006-2015), Всесвітньої боксерської асоціації (WBA, 2011-2015) в суперважкій вазі.