ua en ru

Володимир Демчишин: "Поки що повністю без газу з РФ нам буде складно"

Володимир Демчишин: "Поки що повністю без газу з РФ нам буде складно" В Міненерго заявляють про скорочення споживання газу не менше, ніж на 10%
Закупки газу зараз йдуть приблизно у рівних долях у росіян та європейців, повідомив РБК-Україна міністр енергетики та вугілля Володимир Демчишин. Він не впевнений, що через це в найближчому майбутньому ми зможемо відмовитись від поставок "Газпрому".

Закупки газу зараз йдуть приблизно у рівних долях у росіян та європейців, повідомив РБК-Україна міністр енергетики та вугілля Володимир Демчишин. Він не впевнений, що через це в найближчому майбутньому ми зможемо відмовитись від поставок "Газпрому".

Міністр також повідомив, що детальний план приватизації вугільних підприємств ще не затверджено. Крім того, Володимир Демчишин розповів, про що саме він спілкувався с власником корпорації СКМ Ринатом Ахметовим під час шахтарських страйків у Києві.

"Так, ми встигли поговорити про ціну (на вугілля), у нас було, мабуть, хвилин п'ять", - сказав, зокрема, в першій частині інтерв'ю.

РБК-Україна: Роз'ясніть ситуацію навколо заяв, що міністерство, мовляв, фінансує сепаратистів, здійснюючи проплати за вугілля одному із підприємств у зоні АТО.

Володимир Демчишин: Так, дійсно мене почали критикувати стосовно проплат за вугілля із зони АТО, мовляв ми підтримуємо сепаратистів, здійснюючи проплати на незрозумілі підприємства.

Справа у тому, що ми купуємо в державної шахти ім. Кісєльова, а ця шахта, як з'ясувалось, платить незрозумілим людям. В Інтернеті з'явилася інформація, що державна шахта ім. Кісєльова, насправді не добуває вугілля, а незрозуміло в кого його купує, чим, по суті, підтримує сепаратистів.

Я сьогодні ж видам наказ провести перевірку цієї шахти. Варто жорстко до цього підходити, адже ми явно не прихильники сепаратистів. Я зараз намагаюся з'ясувати ситуацію, отримати підтвердження. Якщо ми його отримаємо, то думаю, що ми просто їх закриємо, перестанемо з ними працювати. А далі - справа стосовно перевірки цих фактів за СБУ.

РБК-Україна: До речі, на днях СБУ звернулася до народного депутата Мустафи Найєма для того, щоб він надав документи стосовно організації страйків шахтарів - так званої "Фортеці". Чи вважаєте ви, як головний фігурант, якщо вірити цим документам, що на основі цих документів може бути відкрите кримінальне провадження?

Володимир Демчишин: Малоймовірно, що хтось розслідуватиме цю справу. Тому що на цих документах немає ніяких підписів.

Ці документи - просто як ідея. Але, тим не менше, вони написані таким чином, що стає зрозуміло, що це було написано системно.

РБК-Україна: Ви давно знали про існування такого плану?

Володимир Демчишин: Так, я давно дізнався про ці документи.

РБК-Україна: Звідки?

Володимир Демчишин: Петро Олексійович (Порошенко, - РБК-Україна) знав.

РБК-Україна: Ви спілкувалися з Ринатом Ахметовим під час шахтарських страйків?

Володимир Демчишин: Так, але це була випадкова зустріч, я не очікував, що ми зустрінемося.

Він поцікавився, як у мене справи. "А що шахтарі? Ви підете до них миритися?" - запитав мене.

Я кажу: "Ринате Леонідовичу, а для чого мені до них ходити, ось я з вами зустрівся, поговоримо".

Він відповів: "Та ні-ні, я тут ні до чого. Ідіть з Максимом (Тимченко, гендиректор ДТЕК, - РБК-Україна) до них і поговоріть".

Я відповів, що ми на мітингу наших шахтарів не зустрічали, що ми з нашими шахтарями спілкуємось за інших обставин. Я запитав: "То це ваші шахтарі приїхали так підтримати наших? То дякуємо за таку підтримку".

Він каже: "Ні-ні, ви ж зрозумійте, ціна все таки низька".

Так, ми встигли поговорити про ціну, у нас було, мабуть, хвилин п'ять.

РБК-Україна: І що Ахметов каже?

Володимир Демчишин: Ахметов каже, що ціну потрібно піднімати. Я кажу: як піднімати ціну на вугілля, якщо це вплине на тариф? Як піднімати, якщо промисловість і так переплачує? За рахунок чого ви хочете підняття ціни на 20%? Ви великий гравець, теплова генерація складає 30% ринку.

Наприклад, вартість на сонячну енергію 10 грн за 1 кВт, але це не має такого фундаментального значення, тому що вона виробляє 1% ринку. А, якщо ти 30% ринку виробляєш, то підніми тариф на 20% - і це вже на 6% вплине на всю ціну на ринку.

Плюс ми ж розуміємо, що гроші ДТЕК заробляє.

"Та в мене борги, ви ж зрозумійте, мені потрібно їх обслуговувати, кредитори тиснуть", - каже Ахметов.

Я розумію, я п'ять років пропрацював в реструктуризаціях, я знаю, як це робиться. Поговоріть з ними, домовтеся про перенесення тіла кредиту. Зрозуміло, що кредитори теж готові домовлятись, тому що розуміють, що вони отримують високі відсотки за всі ці ризики, отримують компенсацію. Вони, надаючи кредит, розуміли, що можуть бути і реструктуризації, і навіть дефолти.

РБК-Україна: Ситуація з вугільною промисловістю дійсно складна, через що і була розроблена програма розвитку галузі, яка передбачає закриття значної частини державних шахт. Коли ця програма буде затверджена?

Володимир Демчишин: Весь цей галас навколо закриття шахт створений штучно. Коли спілкуєшся з директорами шахт і навіть з місцевими профспілками, люди розуміють, що так чи інакше з шахтами, які глибоко збиткові, потрібно щось робити, їх потрібно закривати.

Наприклад, є в Нововолинську одна шахта - перша, яку всі погоджуються закрити. П'ята закривається, дев'яту, можливо, не варто поспішати закривати, але вона в перспективі теж скоріш за все буде закрита. Також є шахта "Зарічна" на західній Україні, та "Родінська".

Крім цього, в "Дзержинськвугіллі" є дві шахти: "Південна" і "Північна". "Південна" взагалі розташована на лінії зіткнення, її розбомбили. Ці шахти будуть закриватися.

Можу продемонструвати таблицю на підтвердження своїх слів. Ось сума грошей, які ми заплатили починаючи з 2015 року - за січень-квітень на державні шахти ми заплатили 1 млрд 166 млн, від них продукції отримали на 910 млн. Тобто за цей період, за чотири місяці, накопичилось 250 млн збитку.

Ось і вся математика. А що може бути до кінця року? Мільярд.

Зараз мені цю програму (розвитку вугільної промисловості) потрібно погодити.

Ми вже її виносили на розгляд Кабміну, але в Арсенія Петровича (Яценюка, - РБК-Україна) виникло питання: "Доведіть, що там саме така собівартість, яку ви прописали. Як ви її вирахували? Вам її аудитори підтвердили?".

І це цілком обґрунтоване запитання. Але ж залучити аудиторів на 35 шахт - це скільки часу і грошей. Аудитори кажуть: "Ми вам допоможемо, але це коштуватиме не один десяток тисяч доларів".

Ціна питання дійсно дуже висока, оскільки об'єм роботи великий, плюс ситуація з шахтами дуже складна: звітність ведеться абияк до того ж виникає питання, як робити аудит шахт, які розташовані на сході, на неконтрольованій території, хто гарантуватиме аудиторам безпеку. Тому цей аудит у будь-якому випадку буде з певними похибками.

Тим не менш, певні процедури ми все ж таки провели, а аудиторів ще залучимо. Можливо, це буде неповний аудит, а частковий, будуть проведені обмежені процедури.

Тому я чекаю зустрічі з прем'єр-міністром. Я думаю ми з моїм заступником Мартиненковим (перший заступник міністра Ігор Мартиненков, колишній власник шахти "Білоріченська" у Луганській області, - РБК-Україна) підемо і спробуємо погодити цю програму. Я сподіваюсь, що на цьому тижні програму буде погоджено.

Принаймні ми її обговоримо і предметні речі, які можна доопрацювати впродовж короткого періоду. Ми допрацюємо і, якщо все вийде, спробуємо внести цю програму в середу на Кабмін. Якщо - ні, то на наступний Кабмін.

Після того, як програма буде затверджена Кабміном, ми паралельно починаємо давати вказівки на переведення цих глибоко збиткових шахт в так звану третю категорію. Тобто, в категорію шахт, які підпадають під реорганізацію, ліквідацію та консервацію, після чого вони фінансуватимуться не нами, а зі спеціальної статті в бюджеті, яка передбачає на цей процес 3 млрд грн. Щоправда, з них ми вже 400 млн перерозподілили на сплату заборгованості по зарплаті перед шахтарями.

РБК-Україна: До слова, що там із шахтарськими зарплатами?

Володимир Демчишин: Борги за попередній рік ми вже погасили - це 650 млн.

РБК-Україна: А яка доля 240 млн грн, що осіли на рахунках "Київської Русі"?

Володимир Демчишин: Ці гроші залишаються на рахунках банку, але він зараз перебуває в адмініструванні. Якщо "Київська Русь" врешті збанкрутує, то ми цих грошей не зможемо отримати.

Поки що ми сподіваємось, що Нацбанк чи тимчасовий адміністратор, який був введений регулятором, знайде вихід для цього банку і домовиться з кредиторами про реструктуризацію, а з акціонерами - про допемісію. Це збереже цей банк на плаву. Тоді збережуться і наші 240 млн.

Хоча перспектива туманна, адже Нацбанк за останні півроку вивів з ринку більше 40 банків - це достатньо агресивна позиція.

РБК-Україна: Яка ситуація з газом? Наскільки Україна скоротила його споживання у порівнянні з минулим роком?

Володимир Демчишин: З огляду на те, що вже було чимало зроблено енергоефективних заходів, то, думаю, скорочення споживання буде ще більшим. Наразі споживання скоротилося не менше, ніж на 10%. Але поки що повністю без російського газу буде складно.

Зараз ми збільшуємо закачку. Ми вже закачали більше 1 млрд 700 млн куб м і кожного дня ми закачуємо близько 50 млн куб. м. Це і російський, і європейський газ. Майже рівні об'єми надходять і з Європи, і з Росії, по 24 і 25 млн, відповідно.

У червні закінчиться дія договору, який підписали на початку квітня між "Нафтогазом" і "Газпромом", а далі будемо продовжувати. В принципі ми схильні вважати, що вже домовилися, формула утворення ціни вже відома, але поки що цей документ не підписаний. Все залежатиме від поточного періоду, поки що не готовий сказати більш детально.

Зрозуміло, що ми хочемо, щоби там була менша ціна і суттєво менша, але 248 дол. (за 1 тис. куб. м - РБК-Україна) - теж адекватна.

Янукович, щоб отримувати газ по 268 дол., підписав Харківські угоди, передав росіянам і вплив на армію, і на інші політичні питання. А ми обійшлись без цього. Звичайно, нам трохи підіграв ринок.

РБК-Україна: Договір на імпорт електроенергії з РФ у нас діє до кінця року. Продовжувати будемо?

Володимир Демчишин: Насправді, у таких договорах є сенс, тому що у випадку форс-мажорів (якщо блок на АЕС, наприклад, зупинився на ремонт), ми отримуємо перетік і закриваємо питання. Ми ж не платимо за існування цього договору, та й ціна електроенергії там адекватна.

Цей договір - як рятувальний жилет.

Спілкувалась Ірина Голод

Другу частину інтерв'ю читайте завтра, 27 травня