ua en ru

За звільнення судна Ariana з українцями на борту піратам сплатили 2,8 млн дол.

Автор: RBC.UA
Міністерство закордонних справ (МЗС) України підтверджує, що сума викупу судна Ariana складає 2,8 млн дол. Про це на брифінгу повідомив замміністра закордонних справ України Валерій Чалий, передає кореспондент РБК-Україна.

Міністерство закордонних справ (МЗС) України підтверджує, що сума викупу судна Ariana складає 2,8 млн дол. Про це на брифінгу повідомив замміністра закордонних справ України Валерій Чалий, передає кореспондент РБК-Україна. Він додав, що гроші були передані піратам судновласником, проте не уточнив, чи вся сума викупу була забезпечена судновласником.

В той же час заступник директора департаменту консульської служби МЗС Сергій Бороденков не виключив, що судно Ariana після вирішення технічних проблем буде направлятися до порту Момбасу (Кенія). "Можливо, це буде найближчий порт. Можливо, це буде Момбасу. Але це не точно, бо зараз це питання проробляється. Воно буде узгоджуватися і з МЗС України. Це питання тримає особисто під контролем міністр (Петро) Порошенко", - сказав він.
В.Чалий також зазначив, що на сьогодні за дорученням голови МЗС розробляються зміни до законодавства України для запобігання в майбутньому захоплень піратами суден, на яких перебувають громадяни України.
Він також повідомив, що стан здоров' моряків залишається задовільним. Він додав, що на судні немає дизельного палива, тому воно на даний момент взято під охорону португальским бойовим фрегатом.
Валерій Чалий нагадав, що операція по звільненню судна Ariana розпочалась о 6:45 і закінчилася близько 15:00 за Києвом. "Близько 15:00 судно покинув останній пірат... Життя наших громадян врятовані", - зазначив В.Чалий. Він наголосив, що до нового року українська частина екіпажу повернеться до України.

Як повідомило РБК-Україна джерело в дипломатичних колах, МЗС розглядає можливість доставки жінки-кока з судна Ariana спецрейсом до України. "Зараз ця жінка - член екіпажа знаходиться в критичному стані. Тому, розглядається можливість її доставки до України спецрейсом", - підкреслило джерело. Нагадаємо, що декілька місяців тому у неї стрімко погіршився стан здоров'я. І лише після втручання голови МЗС України П.Порошенко, пірати дозволили доставити на судно медикаменти.

Раніше прес-служба Президента України з посиланням на голову Служби зовнішньої розвідки Миколу Маломужа повідомила, що за звільнення судна Ariana з полону сомалійських піратів було заплачено 2,8 млн дол. За його словами, Служба зовнішньої розвідки України у взаємодії з партнерськими спецслужбами надавала судновласнику сприяння у вирішенні широкого кола питань, узгоджену суму викупу було доставлено на судно повітряним шляхом.

М.Маломуж повідомив, що також здійснено заходи щодо забезпечення безпеки звільненого корабля і моряків. На даний момент судно знаходиться під охороною португальського фрегата Al Vars Carbol зі складу коаліційних сил НАТО, що беруть участь в антипіратській операції під кодовою назвою "Океанський щит". За його прогнозом, за 5-7 днів судно дістанеться до найближчого безпечного порту в супроводі охорони. Службою зовнішньої розвідки України спільно з МЗС України, представниками судновласника, штаб-квартири коаліційних сил НАТО і партнерських спецслужб відпрацьовані деталі операції із забезпечення прибуття судна у найближчий порт, надання невідкладної медичної допомоги морякам та їх повернення в Україну.

Зараз розпочалися регламентні роботи щодо відновлення життєдіяльності судна, забезпечення його пальним, питною водою, продуктами харчування, медикаментами.

М.Маломуж повідомив також, що з метою запобігання новим захопленням кораблів у регіоні ухвалено рішення Ради безпеки ООН, яке передбачає створення спільних міжнародно-правових умов, механізму дії у складних ситуаціях, зокрема, виділення відповідних контингентів для супроводження кораблів. "Зараз відпрацьовуються варіанти, згідно резолюції Ради безпеки ООН, про розміщення на кораблях озброєних охоронців", - сказав він. Також у Кенії передбачається створення центру по боротьбі з піратством. Окрім того, за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, готується група спецназу, яка братиме участь у забезпеченні безпеки в цьому регіоні на базі кораблів "Аталанта".

Раніше сьогодні грецькі власники судна Ariana заявили про сплату піратам Сомалі викупу за судно, відмовившись при цьому розголошувати точну суму.

Як повідомлялося, 30 листопада судновласник Спірос Мінос під час зустрічі з родичами моряків пообіцяв, що моряки будуть звільнені до Нового року. Дружини двох заручників судна Ariana зустрілися в Греції з судновласником, щоб активізувати процес переговорів з піратами. За словами дружини 2-го механіка Анни Муругової, їм надали можливість поспілкуватися із заручниками по телефону в присутності судновласника. Жінки впевнилися, що родичі живі, але психологічний стан екіпажу вкрай важкий.

Громадяни України перебували в полоні у піратів більше півроку. Численні спроби домовитися з ними не приносили результату. З одного боку, довго вирішувалося питання, хто ж все-таки буде платити викуп - держава або ж власник балкера Ariana. З іншого боку, сума самого викупу також була найбільш невизначеним предметом переговорів. За різними даними, пірати вимагали за звільнення балкера і команди від 3,5 до 5 млн дол.

Нагадаємо, балкер Arianа, який ішов під прапором Мальти і перевозив 35 тис. т сої з Бразилії до Ірану, був захоплений піратами в ніч на 2 травня 2009 р. Володіє Arianа компанія "Тандела шипінг", що зареєстрована на Мальті. Судно знаходиться в управлінні у грецької компанії Alloceans Shipping Cо. Ltd. У полоні у піратів перебуває екіпаж у складі 24 українців, у тому числі дві жінки, - мешканці Одеської і Миколаївської областей.