ua en ru

Вколюють через раз: чому МОЗ не може почати закупівлі через міжнародні структури

Вколюють через раз: чому МОЗ не може почати закупівлі через міжнародні структури Забезпеченість українців ліками зараз в руках МОЗ та міжнародних організацій

Міністерство охорони здоров'я визначилося з переліком міжнародних організацій, які будуть закуповувати ліки для України. Серед закупівельників залишаться структури, які займалися поставками ліків і минулого року - ПРООН, ЮНІСЕФ і Crown Agents. Крім того, до них приєднається організація, яка раніше не працювала на українському ринку - американська Partnership for Supply Chain Management. Ці чотири структури повинні освоїти майже 4 мільярди гривень. Однак експерти сумніваються, що вони встигнуть поставити ліки в Україну до кінця поточного року.

Бюджет поділять на чотирьох

МОЗ вибрав чотири міжнародні організації, які будуть закуповувати ліки для України за кошти держбюджету-2016. За словами в. о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, це - ПРООН, ЮНІСЕФ, Crown Agency і Partnership for supply management. "Ми працюємо кожен день, щоб 2016 рік був завершений швидше по роботі із закупівлями, і щоб почалася поставка наших ліків", - зазначила вона на прес-конференції в минулий четвер.

Згідно із держбюджетом на 2016 рік, МОЗ має закупити у 2016 році ліків і медичних виробів на 3,97 мільярда гривень. Найбільше бюджетом передбачено коштів на закупівлю вакцин (571,8 мільйона гривень), лікування орфа захворювань (407,1 мільйона гривень). На програму "Національний план дій щодо реалізації конвенції ООН про права дитини" (під цей напрямок підпадають такі хвороби у дітей як фенілкетонурія, муковісцидоз та ін) - 404,2 мільйона гривень, лікування дорослого онкології - 397,1 мільйона гривень, СНІДу - 367 мільйона гривень і т. д.

Визначившись з організаціями, МОЗ поки не підписав договір з жодною із них, а це, в свою чергу, не дозволяє приступити до закупівлі ліків. Однією з причин цього є тривале затвердження Кабміном переліку ліків і медичних виробів, які можна буде передати на закупівлі міжнародним організаціям.

На сьогоднішній день, уряд затвердив своєю постановою перші відповідні переліки за більш, ніж 30 медичними програмами. Серед них виявилися вакцини і ліки для пацієнтів з трансплантацією, за програмою дорослої онкології, пацієнтам з серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями, лікування гепатиту В, закупівлю антиретровірусних препаратів та ін.

Виконавчий директор благодійного фонду "Пацієнти України" - Ольга Стефанишина - каже, що поки що не прийнята Кабміном номенклатура закупівель за такими програмами, як дитяча онкологія, туберкульоз, гепатит і замісна терапія.

Про складнощі із затвердженням переліків ліків говорить і співзасновник фонду "Таблеточки" - Ірина Литовченко. "Не затверджено технічне завдання туберкульозу і, відповідно, не збиралися заявки з регіонів про потреби в препаратах для лікування цього захворювання. Також не затверджено техзавдання з дитячої онкології і, як наслідок, не збиралися заявки з регіонів, - заявила РБК-Україна Ірина Литовченко. - Мені здається, що причиною такої повільної організації є саботаж з боку середньої управлінської ланки МОЗ. Сподіваюся, що у найближчі два тижні має бути затверджено техбзавдання, як мінімум, з дитячої онкології, зібрані заявки з регіонів і, згодом, програма передана на затвердження в Кабмін".

Ірина Литовченко також припустила, що закупівлі ліків для дорослої та дитячої онкологій буде здійснювати одна організація, оскільки за ним ліки закуповуються приблизно одні і ті ж, але у різному дозуванні. "Виходить, що міжнародна організація не може почати повноцінні переговори з виробниками тому, що не знає, яку кількість ліків попросить МОЗ за обома програмами. У закупника зараз є лише заявка на купівлю препаратів по дорослій онкології, а по дитячій - ще немає. А від цього залежать знижки та інші умови поставок", - зазначає вона.

По частинах

Ольга Стефинишина впевнена, що договори з міжнародними організаціями можна підписати вже зараз. "Я сподіваюся, що вони підуть цим шляхом - підпишуть рамкові договори, а потім допугодами будуть додавати специфікації за кожною програмою", - говорить вона, припускаючи, що, найімовірніше, першими будуть підписані угоди з тими організаціями, які вже працювали з МОЗ у 2015-му році (ЮНІСЕФ, ПРООН, Crown Agents).

В. о. міністра охорони здоров'я відмовилася прокоментувати РБК-Україна ситуацію із затримкою підписання договорів з міжнародними організаціями щодо закупівлі ліків. Не відповіли на питання РБК-Україна і у прес-службі МОЗ. Однак РБК-Україна від джерела в МОЗ вдалося дізнатися, як будуть розподілені перші затверджені програми серед міжнародних організацій.

Передбачається, що найбільше програм, а, відповідно і фінансування, отримає ПРООН. Зокрема, ця організація буде закуповувати ліки для пацієнтів з деякими захворюваннями, які підпадають під дію програми "Національний план дій щодо реалізації конвенції ООН про права дитини". Вона передбачає забезпечення ліками дітей, хворих, зокрема, муковісцидозом, аутизмом, ювенальним ревматоїдним артритом, які мають вроджений імунодефіцит, хронічний вірусний гепатит, ДЦП.

Крім цього, ПРООН буде закуповувати ліки для пацієнтів з орфа захворюваннями, такими як, хвороба Гоше, мукополісахаридоз, легенева артеріальна гіпертензія. Також ПРООН відійдуть такі програми, як закупівля ліків для дорослих з гемофілією, пацієнтів з розсіяним склерозом і т. д. Швидше за все, буде віддана ПРООН та програма із закупівлі ліків за програмою дорослої онкології. В сукупності, ПРООН у рамках перших розподілів міжнародних закупівель, може отримати понад 1,2 мільярда гривень.

ЮНІСЕФ, за інформацією видання, дістанеться закупівля вакцин, на яку в держбюджеті виділено близько 572 мільйони гривень.

За наявною інформацією, британська організація Crown Agents буде закуповувати ліки для пацієнтів із серцево-судинними і судинно-мозковими захворюваннями, а також буде купувати ендопротези. На ці дві програми в держбюджеті закладено понад 400 мільйонів гривень.

У свою чергу, американська Partnership for Supply Chain Management спробує свої сили у закупівлі медикаментів за програмою розвитку донорства крові (близько 161 мільйона гривень).

У ПРООН та ЮНІСЕФ не відповіли на запит РБК-Україна з проханням прокоментувати підготовку до закупівель ліків за гроші бюджету-2016. Зв'язатися з Partnership for Supply Chain Management не вдалося. У Crown Agents повідомили РБК-Україна, що організація отримала запит від МОЗ ряду програм, і поки компанією ведеться робота з ним. "Проте будь-яка конкретика стане можливою тільки після отримання офіційного підтвердження від МОЗ, після чого компанія зробить відповідну заяву", - повідомили в Crown Agents.

Швидкий дефіцит

Відсутність договорів з організаціями і місяці, що залишилися до кінця року змушують експертів припустити, що швидких поставок ліків, закуплених за гроші держбюджету-2016, не відбудеться.

Голова координаційної ради громадської організації "Медконтроль" - Ігор Щедрін - каже, що перспектива поставок ліків за гроші 2016 року, вельми туманна. "Я впевнений, що сьогодні на нього відповісти не зможе сама Уляна Супрун. По-перше, потрібно, щоб кошти були переведені на рахунки організацій. Нехай це буде початок жовтня. Потім потрібно, щоб були проведені торги. Існує позиція деяких громадських організацій, згідно з яким, треба дозволити збільшувати терміни поставок з 90 днів до 180 днів і більше. Якщо їм вдасться це зробити, то терміни затягнуться ще сильніше. Ми вважаємо, що у цьому році поставок препаратів за кошти 2016 року не буде, а завершаться вони, у кращому випадку, варто очікувати восени 2018-го", - прогнозує Ігор Щедрін.

Ольга Стефанишина пояснює затягнутість підготовчої процедури закупівель ліків за кошти держбюджету 2016 тим, що МОЗ більшу частину року залишався без повноцінного керівника. "Тому, закупівлі ліків і вакцин досі у стані зародка. Для того, щоб міжнародні організації почали закупівлі, вони, як мінімум, повинні мати договір з МОЗ на 2016-й рік, чого досі немає. Організаціям необхідно близько двох-трьох місяців, щоб почати поставки. Методом простої арифметики, стає зрозуміло, що до кінця року ми навряд чи побачимо ліки, закуплені за кошти бюджету-2016. У кращому випадку, це відбудеться на початку 2017-го року, і то за умови, що МОЗ підпише контракти з організаціями на початку жовтня", - прогнозує вона.

Разом з тим, поки міжнародні організації будуть проводити тендери і налагоджувати постачання, в Україні можуть початися перебої із наявністю необхідних ліків. Ірина Литовченко зазначає, що існує ризик дефіциту ліків з дитячої онкології вже влітку наступного року. "Реально держава закуповує з дитячої онкології приблизно 50% від річної потреби. Ліків, які завезли влітку і восени, вистачить приблизно до кінця-середини весни. У минулому році закупівлі почалися в листопаді. Як результат, ці поставки йдуть до цих пір. У цьому році закупівлі також приблизно почнуться в листопаді. Тобто, ми будемо мати приблизно ту ж ситуацію - в результаті будемо сидіти півроку без ліків", - прогнозує вона.