ua en ru

ВК занепокоєна браком консультацій з опозицією та суспільством щодо змінення виборчої системи

Автор: RBC.UA
Венеціанська комісія (ВК) виразила занепокоєння браком консультацій з опозицією та суспільством щодо змінення виборчої системи. Про це йдеться в спільному висновку ВК та ОБСЄ/БДІПЛ щодо законопроекту "'Про вибори народних депутатів України", оприлюдненому на сайті Міністерства юстиції України.

Венеціанська комісія (ВК) виразила занепокоєння браком консультацій з опозицією та суспільством щодо змінення виборчої системи. Про це йдеться в спільному висновку ВК та ОБСЄ/БДІПЛ щодо законопроекту "'Про вибори народних депутатів України", оприлюдненому на сайті Міністерства юстиції України.

"Головною причиною для занепокоєння, висловленою під час візиту, є брак консультацій з опозиційними партіями та громадянським суспільством щодо змінення виборчої системи, встановлення прохідного бар'єру та заборона блоків. Впровадження цих фундаментальних змін у виборчу систему без широкого громадського обговорення та консультацій може поставити під загрозу легітимність законопроекту незважаючи на те, яким чином він імплементуватиметься", - йдеться у висновках.

Крім того, ВК відмітила, що законопроект стосується лише виборів до парламенту і як такий він "не відповідає положенням резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи № 1755 від 10 жовтня 2010 р. і довгостроковим рекомендаціям ВК та ОБСЄ/БДІПЛ щодо того, що всі правила, які регулюють вибори, мають бути кодифіковані в єдиний виборчий кодекс".

"Тим не менш, цей законопроект також є спробою покращити чинний закон про вибори до парламенту України і містить позитивні аспекти, які мають бути застосовані до виборів всіх рівнів в Україні", - зазначає комісія.

До позитивних аспектів віднесли:

- надання ЗМІ необмеженого доступу до всіх публічних заходів та подій, які мають відношення до виборів, засідань виборчих комісій, приміщень виборчих дільниць в день виборів;

- обов'язкове проходження підготовки у Центральній виборчій комісії (ЦВК) голови, заступника голови та секретаря окружної виборчої комісії;

- члени комісій, які не погоджуються з рішенням, мають два дні для того, щоб надати свої письмові коментарі, які додаються до протоколу.

- законопроект скасовує положення, які надавали партіям, що висунули члена виборчої комісії, необмежене право відкликати цього члена комісії без жодних підстав

- скасування права дільничних виборчих комісій вносити додаткових виборців до списку виборців в день вибору;

- можливість участі у виборах незалежних кандидатів;

- на відміну від попередніх законів, цей законопроект не містить положень, які дозволяють подавати скаргу лише до виборчої комісії вищого рівня або до суду.

Проте в законопроекті залишилися невирішеними ціла низка питань, зазначає ВК:

- обмеження права висувати свою кандидатуру для будь-якої особи, яку було засуджено за навмисний злочин незалежно від тяжкості скоєного злочину;

- відсутність чітких критеріїв та термінів для визначення меж виборчих округів;

- відсутність чіткого визначення можливості оспорювання результатів виборів;

- відсутність надання до і після виборів повної інформації про джерела фінансування кампанії та суми фінансових внесків;

- скасування права партій формувати виборчі блоки;

- певні положення законопроекту обмежують свободу слова;

- проект містить положення, що дозволяють дільничним виборчим комісіям оголошувати результати недійсними на основі довільних стандартів недопустимих зловживань, які можуть становити прийнятний рівень фальсифікації тощо.

Нагадаємо, раніше секретар ВК Томас Маркерт відмічав, що повернення до змішаної виборчої системи може призвести до викривлення результатів виборів на користь влади.

Раніше представник Президента в парламенті Юрій Мірошниченко заявив, що законопроект про вибори народних депутатів буде внесено до ВР тільки після експертизи провідних експертних інститутів світу.

Нагадаємо, доопрацьований проект закону України "Про вибори народних депутатів України" в кінці травня був оприлюднений на сайті Міністерства юстиції України. Законопроект містить норму про підвищення прохідного бар'єру для партій до 5%. 50% депутатів парламенту обиратимуться за партійними списками, інші 50% - по одномандатних округах. Проект закону забороняє участь у виборах до Верховної Ради блоків. У бюлетені для голосування буде виключена графа "Проти всіх".

Раніше, 11 квітня ц.р. міністр юстиції Олександр Лавринович заявив, що нове виборче законодавство не передбачатиме можливості проголосувати "проти всіх" на виборах до ВР. Він зазначив, що відповідна графа ("не підтримую жодного кандидата") є пережитком радянського минулого.

Законопроект викликав гостру критику всередині країни. Опозиція назвала такі зміни у виборчому законодавстві кроком до згортання демократії в Україні.