Віце-прем'єр Розенко: Я буду робити все, щоб система недержавного пенсійного страхування запрацювала
Павло Розенко, екс-міністр соціальної політики, якого Володимир Гройсман бачить у своєму уряді вже без міністерства, а просто віце-прем'єром з соціальних питань. До роботи в уряді Яценюка, Розенко був нардепом (пройшов у Раду за списками Удару) і займав посаду першого заступника голови комітету з питань соціальної політики. До парламентської роботи був експертом з соціальних питань. У різні роки правління президента Віктора Ющенка працював на посаді першого заступника міністра праці та соціальної політики. В уряді Яценюка провів реформу за видачу субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг. У бліц-інтерв'ю РБК-Україна Розенко розповів своє бачення проведення реформ не тільки у сфері соціальної політики, а і в системі охорони здоров'я, про стосунки з наступником - Андрієм Ревою і як йому працювалося в уряді Яценюка.
РБК-Україна: Які завдання ви бачите перед собою на посаді віце-прем'єра з соціальних питань?
Павло Розенко: Основне завдання - це координація діяльності. Як мінімум йдеться про міністерство охорони здоров'я, міністерство соціальної політики та пенсійний фонд. Це буде концентрація діяльності на реформи в цих сферах. Мені в свій час не вистачало такої підтримки з боку віце-прем'єра, тому що їх було тільки двоє - Зубко (віце-прем'єр-міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства - ред.) і Кириленко (віце-прем'єр - міністр культури - ред.). На них були величезні навантаження. Тому я намагався вирішувати все сам.
РБК-Україна: Але у вас буде посада без міністерства. Відповідно ви не зможете займатися розподілом фінансових ресурсів.
Павло Розенко: Це не завдання міністра управляти фінансовими ресурсами. І я цим ніколи не займався. Завдання міністра – формувати ідеологію, політику. І я буду цим займатися, допомагати міністрам формувати політику у відповідних галузях - соціальної політики і охорони здоров'я, лобіювати певні питання через інші міністерства, комунікувати з суспільством. Це досить великий шмат роботи. Для мене це нові виклики.
РБК-Україна: Як працювати з майбутнім міністром соціальної політики, ставлеником Гройсмана Андрієм Ревою?
Павло Розенко: Я знаю цю людину досить давно. Півтора року ми з ним перетиналися, працювали. Це досвідчена людина. Він був заступником Вінницького міського голови (зокрема, Володимира Гройсмана – ред.). Він займався соціальними питаннями.
РБК-Україна: Так як ви збираєтеся курирувати діяльність ще й МОЗ, кого б ви хотіли бачити на цій посаді?
Павло Розенко: Хотів би бачити там спеціаліста і прогресивну людину, яка змогла би стати локомотивом реформ, які сьогодні конче необхідні медичній галузі.
РБК-Україна: Можете назвати прізвище людини, з якою б хотіли працювати?
Павло Розенко: Я не готовий.
РБК-Україна: Звідки з'явилася ідея посади віце-прем'єра з соціальних питань, адже ви досить непогано справлялися на посаді міністра з соціальних питань?
Павло Розенко: Я так розумію, що у зв'язку з тим, що непогано справлявся на посаді міністра, виникло бажання, щоб я працював не тільки в вузьконаправленій сфері соціальної політики, а щоб свій потенціал направляв на координацію реформ в кількох областях
РБК-Україна: Коли з'явилася така ідея?
Павло Розенко: Ще на початку зміни уряду, але формализовалась в конкретні розмови з кандидатом у прем'єри і президентом України минулого тижня.
РБК-Україна: Тобто вам запропонували цю посаду тільки минулого тижня?
Павло Розенко: Так. Це абсолютно нормальний процес. Адже до того моменту не було конкретних домовленостей по новому кандидату в прем'єри. Відповідно, до того моменту ніхто нікому не міг нічого пропонувати.
РБК-Україна: А хто пропонував?
Павло Розенко: Була розмова з президентом і кандидатом у прем'єри Володимиром Гройсманом.
РБК-Україна: Які завдання вони перед Вами ставили?
Павло Розенко: Працювати так само наполегливо і якісно, як я це робив на посаді міністра соціальної політики. Багато речей в міністерстві запущені в роботу, але не реалізовані до кінця.
РБК-Україна: Що в першу чергу збираєтеся зробити?
Павло Розенко: По-перше, провести пенсійну реформу. Законопроекти знаходяться у Верховній Раді, потрібно повернутися до цього питання і визначитися, яким шляхом ми йдемо. По-друге, прийняти новий Трудовий кодекс. По-третє, реформувати систему соціального страхування - об'єднати фонди соціального страхування. Вже повністю підготовлено і погоджено з усіма сторонами реформування Служби зайнятості і системи зайнятості населення в цілому.
РБК-Україна: Ви нічого не запропонували по системі охорони здоров'я…
Павло Розенко: Потрібно повертатися до питання запровадження медичного страхування. У всьому світі це система, яка або є частиною соціального страхування або частиною соціальної політики. У більшості країн світу міністерство охорони здоров'я і міністерство соціальної політики - єдиний орган.
РБК-Україна: Можливо, ви проведете реформу із їх об'єднання?
Павло Розенко: Не виключаю. Якщо ми зможемо провести реальні реформи за всіма цими напрямками, то з часом прийдемо до ситуації, коли будемо мати єдине соціальне міністерство, яке буде включати в себе систему охорони здоров'я. Зараз говорити про це передчасно. Але, як перспектива, це може бути.
РБК-Україна: Коли Україна перейде на систему недержавного пенсійного страхування, запуск якої Ви обіцяли з 1 січня 2017?
Павло Розенко: У цьому процесі є дві проблеми. Перша - досить важкий процес узгодження цього документа в парламенті. Чотири законопроекти з цього питання внесено у Верховну Раду ще в квітні 2015 року. Друга - постало питання про погодження відповідних законопроектів з Міжнародним валютним Фондом. Не все узгоджено. І це буде виклик перед новим міністром соціальної політики - провести переговори з МВФ і досягти згоди з ним із пенсійнох реформи.
РБК-Україна: Чи запрацює система недержавного пенсійного страхування вже з січня 2017?
Павло Розенко: Я буду робити все, щоб цю реформу провести і запустити накопичувальну систему, щоб система недержавного пенсійного страхування запрацювала. Це моя амбіція. Я хочу спробувати її реалізувати вже з допомогою нового міністра.
РБК-Україна: Які у Вас стосунки з Гройсманом. Буде комфортно працювати під його керівництвом?
Павло Розенко: Гройсман - не новачок у політиці. Він має досвід роботи в колективі. Я думаю, що він створить в уряді нормальну атмосферу довіри і комфортної роботи. І він сам зацікавлений у цьому. Безумовно, від нього багато чого буде залежати в майбутньому уряді. Все-таки працювати півтора року на посаді голови Верховної Ради - це непростий досвід.
РБК-Україна: Як ви оцінюєте роботу Арсенія Яценюка на посаді прем'єра, з яким працювали півтора року?
Павло Розенко: Як і у будь-якого уряду були проблеми і певні успіхи. Це уряд зробив максимум того, що міг зробити в цих умовах. Зі свого боку можу сказати, що мені було досить комфортно працювати і мене ніхто ні в чому не обмежував і не ставив переді мною ніяких незрозумілих завдань.
РБК-Україна: Народні депутати кажуть, що сьогодні не було засідання нового Кабміну, на якому він би прийняв свою програму дій і передав її на затвердження парламенту, а замість цього депутатам роздали якийсь папірець ...
Павло Розенко: Засідання Кабміну було після його призначення, після того як всі ми прийняли присягу, прямо в ложі уряду. Можна навіть підняти відеоматеріали. Ми зібрали засідання уряду, проголосували за програму. Ми побачили її ще вчора, кожен міг внести туди пропозиції. Тобто, ми програму бачили, ми її затвердили і відразу передали у Верховну Раду.
РБК-Україна: Чому в ній немає ні термінів реалізації, відповідальності за невиконання?
Павло Розенко: В кінці програми написано, що ми беремо на себе зобов'язання протягом певного часу напрацювати конкретний операційний план дій на підставі цієї програми. Програму треба було стверджувати сьогодні, щоб зафіксувати напрямку, а вже конкретний план дій нові міністри вироблять разом зі своїми командами.
РБК-Україна: Що відбувається з призначенням керівника МОЗ? Чому там досі немає нового міністра?
Павло Розенко: Наскільки я знаю, були попередні домовленості. Зокрема розглядалося, наскільки я пам'ятаю, пан Усенко (Олександр Усенко, директор Національного інституту хірургії і трансплантології ім. А. А. Шалімова). Але було трохи несподівано для коаліції, коли вчора, буквально перед засіданням, він відмовився від зазначеної посади.
Очевидно, що переговори йшли з ним давно, інші кандидатури ходили, гуляли, але не розглядалися. Але за ніч було б безвідповідально бігом шукати ще якусь іншу кандидатуру. Тому з призначенням взяли паузу, нічого трагічного я тут не бачу, Є апарат міністерства, який працює, є сформований штат заступників. Я як віце-прем'єр буду курирувати Моз.
РБК-Україна: А хто зараз керує Міністерством охорони здоров'я Олександр Квіташвілі або його перший заступник Олександра Павленко?
Павло Розенко: Ні, Квіташвілі вже звільнений з посади. Формально на підставі старих наказів повинна виконувати обов'язки Олександра Павленко, але за фактом Кабінет міністрів України на найближчому засіданні має офіційно визначити особу, яка буде виконувати обов'язки міністра. Ми це зробимо найближчим часом.
РБК-Україна: У колишнього міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі були розроблені законопроекти щодо реформи системи охорони здоров'я, але їх впровадження наштовхнулося на парламентський комітет з питань охорони здоров'я. Як Ви вирішите цю проблему?
Павло Розенко: Я не знаю. Це буде вирішувати вже новий міністр. Але, я думаю, що з комітетом повинна бути налагоджена безумовно конструктивна співпраця. Але, перш за все, уряд та людина, яка буде керівником МОЗ, повинні сформулювати свою позицію щодо реформування медичної галузі, а потім відпрацювати її разом з комітетом.
Розмовляла Надія Андрікевич і Дмитро Уляницький