ua en ru

Відеодопит Януковича: про що екс-президент розповів в суді

Відеодопит Януковича: про що екс-президент розповів в суді Віктор Янукович дав свідчення у справі розстрілу Небесної Сотні
28 листопада біглий президент Віктор Янукович був допитаний в суді у справі про розстріли на Майдані 18-20 лютого 2014 року. Покази він давав в якості свідка захисту екс-співробітників спецпідрозділу МВС "Беркут", яких звинувачують в цьому злочині. З суддею, прокурорами та адвокатами загиблих активістів екс-президент спілкувався в режимі відео-конференції з Ростова. На початку засідання генеральний прокурор Юрій Луценко зачитав Януковичу повідомлення про підозру в державній зраді. Після цього, більше п'яти годин, Віктор Янукович відповідав на питання.
 
Конкретики в показах Януковича було небагато. На більшість конкретних питань слідчих він відповісти не зміг, пославшись на те, що "не пам'ятає" всіх обставин, при цьому він не втомлювався повторювати, що намагався не допустити кровопролиття в столиці. Але знову ж таки, що саме він для цього зробив, екс-президент не уточнив. За його словами, розстріл Майдану спровокували "радикали", яких, за його словами, не контролював ніхто, навіть тодішні лідери опозиції.
 
Побічно Янукович звинуватив у побитті "Беркутом" студентів 29 листопада 2013
року Сергія Льовочкіна, який в той час керував Адміністрацією президента. А ось інформацію прокуратури про те, що за час Майдану він 54 рази спілкувався по телефону з головою громадського руху "Український вибір" Віктором Медведчуком, а також регулярно контактував з помічником президента Росії Владиславом Сурковим, Янукович спростував.
 
Допит Віктора Януковича не відкрив нових обставин справи щодо розстрілів на Майдані, заявив прокурор Олексій Донський: "Дійсно, нових обставинах ми не отримали, ми розуміли, що на наші запитання він буде відповідати" не пам'ятаю "або" не знаю ", проте деякі питання нас дуже здивували ". У числі цих "дивних" фактів стало те, що на допиті Янукович не повідомив яким чином дізнався про розстріли на Майдані.

РБК-Україна публікує ключові тези допиту Віктора Януковича.

Про "Беркут" та розгон студентів 29 листопада 2013 року

"Це була спланована провокація тому, що студентів в той час на Майдані вже практично не було. Там були одиниці. Але знову ж таки на Майдан підійшли радикали, яким не сподобалось все, що там було на Майдані і вони почали провокувати "Беркут". "Беркут" перевищив, я сказав би так, на мій погляд, свої повноваження. Але це моя точка зору. Її треба було підтвердити дослідженнями, треба було розслідувати".

"Я переконаний в тому, що люди, які стояли на Майдані, в цьому не винні. Винні були радикали і всі, хто умовно кажучи, ними маніпулював. І в мене є переконання, що саме вони спровокували і кровопролиття. Якщо б не вони, не було б ситуації такої і в Криму, не було б і на Донбасі. Я кажу про це все – на жаль, це сталося".

Про Сергія Льовочкіна, Дмитра Фірташа та Сергія Тігіпко

Янукович допустив, що екс-глава Адміністрації президента Сергій Льовочкін міг бути причетним до розгону Майдану в ніч на 30 листопада 2013 року.

"Мені весь час говорять про Льовочкіна. Я відповідав, так, можливо він мав до цього відношення. Але ніяких доказів цього у мене особисто не було, і слідство їх не встановило. Тому якщо це було так, нехай влада це доведе, якщо доведе , нехай це буде на їїсовісті. Або якщо він не винен, то нехай ті, хто так кажуть, повинні вибачитися, це має встановити суд".

"Ми знали, що всередині, наприклад, фракції Партії регіонів працювала опозиція і депутати, які залежали від деяких олігархів, вони почали схилятись в бік опозиції. Це було не раз, не два – за останній тиждень їхня позиція була такою: як скаже господар. А хто ваш господар? Нас обрав український народ..Це була величезна група, яку очолював депутат Тігіпко. І він відверто мені казав: я з вами згоден, Віктор Федорович, але мене схиляє пан Фірташ. І поруч з ним пан Льовочкін, який також, як кажуть, грав у свої ігри. І врешті-решт вони зруйнували коаліцію і врешті-решт вони зруйнували фактично стабільність в країні. Тому що стабільність була зруйнована 22 лютого, коли почали прийматись антиконституційні закони і рішення".

Про розмови з Віктором Медведчуком

Із Медведчуком у мене були обмежені стосунки. Ми зустрічались, якщо він бував на деяких заходах. Особистих стосунків у нас із ним не було. Як я пам’ятаю, були дуже і дуже обмежені стосунки. Ні в мене, ні в нього не було необхідності зустрічатися.

Прокурор: Стороною обвинувачення отримано тимчасовий доступ до документів, які містять відомості, що становлять таємницю телефонних розмов. Встановлено численні контакти з мобільних телефонів Медведчука, підключених до російських операторів, із начальником служби Вашої охорони Кобзарем… Встановлено щонайменше 54 телефонні контакти між вами та Медведчуком у період грудня 2013 – лютого 2014 року. Повідомте, ці контакти відбувались з приводу Революції Гідності чи з інших питань?

Віктор Янукович: Я такого не пам’ятаю, щоб у мене з будь-ким були такі численні контакти. У мене не було стільки часу.

Прокурор: 20 лютого 2014 року між 8:56 та 8:59 саме перед тим часом, коли почалися масові розстріли протестувальників працівниками міліції, зафіксовано три вихідні дзвінки з Вашого особистого телефону російському абоненту, номер +79037096326. Після чого о 8:59 Ви зі свого мобільного 0503841333 здійснили дзвінок на телефон Медведчука +79636742183 тривалість контакту 144 секунди. Після чого о 9:11 Ви вже з іншого свого мобільного, яким користувались постійно 0979741501 здійснили ще один дзвінок на телефон Медведчука. З чим були пов’язані дані контакти?

Віктор Янукович: У мене особистих телефонів не було. Якщо були телефони для зв’язку, то вони були у моїх помічників. Якщо були такі розмови, то скоріше за все були у моїх помічників з ким-завгодно. Тому я не пам’ятаю таких розмов.

Про розмови з Володимиром Путіним

Прокурор: В ніч з 18 на 19 лютого у Вас відбувались телефонні контакти з Путіним?

Віктор Янукович: Не пам’ятаю

Прокурор: Встановлено, що такі розмови відбувалися, а саме: з 22:43 до 22:51. Може, в такому випадку ви пригадаєте зміст цих розмов? Відбуваються у вас переговори з опозицією. В цей же час телефонує вам Путін. В цей же час відбувається штурм Майдану. Може, комплекс цих факторів допоможе вам пригадати ці обставини?

Віктор Янукович: Ні, я не пам’ятаю такої розмови. Скоріш за все такої розмови не було, але я не пам’ятаю..Є сайт президента України. На цей сайт можна зайти і знайти будь-яку інформацію – що відбувалося, з ким відбувалися розмови.

Адвокат сімей Небесної Сотні: Про що ви розмовляли з Путіним 20 лютого 2014 року?

Віктор Янукович: Скоріш за все це була розмова щодо спецпредставника Росії Лукіна на цій зустрічі. Скоріш за все розмова йшла про те, що Росія повинна приймати участь в урегулюванні цієї кризи. Я не пам’ятаю, чия це була ініціатива – моя чи президента Путіна»

Про Владислава Суркова

Прокурор: Вікторе Федоровичу, в період подій Революції гідності, як часто ви контактували з помічником президента РФ Сурковим?

Віктор Янукович: З Сурковим я не зустрічався жодного разу.

Прокурор: Чи були телефонні розмови у вас з ним?

Віктор Янукович: Не було

Прокурор: Чи відомо вам про те, що він під час подій Революції гідності неодноразово приїжджав до України?

Віктор Янукович: Я це читав із ЗМІ.

Прокурор: Чи перебував у вас в домоволодінні в Межигір’ї Сурков пі час подій Революції гідності у вечірній час?

Віктор Янукович: Я такого не пам’ятаю. Ні.

Прокурор: Чи відомо вам, які відносини повязували Суркова та Ахметова Ріната Леонідовича, зокрема під час Революції гідності?

Віктор Янукович: Мені також це не відомо. Мені не відомо навіть, що вони знайомі

Про зустріч з Рінатом Ахметовим 22 лютого 2014 року

Ми обговорювали питання про події, які зараз відбуваються в Україні

Про розстріли на Майдані та Грушевського 20 лютого 2014 року

"Я не давав нікому наказу стріляти... Мені доповідали, що вогонь вівся з будинків, які контролювала опозиція. І такі команди надавати, щоб припинити вогонь з цих будинків у мене не було кому давати ці команди".

"Яка зброя була застосована на Майдані? З якої зброї стріляли з готелю "Україна", Інституцької вулиці, Профспілок, банку "Аркада" і так далі? Мені на це питання важко дати відповідь. На це питання повинне було дати відповідь слідство і майже за три роки вони не дали відповіді. Навпаки – робили все, щоб знищити всі ці докази".

Про участь у з’їзді депутатів південно-східного регіону України в Харкові 22 лютого 2014 року

"Мені зателефонував голова Харківської ОДА Добкін в другій половині дняі 21 лютого і вніс пропозицію взяти участь в цьому заході. Я планував у зв'язку з загостренням ситуації в країні виїзди в регіони і я розумів так, що після підписання цієї угоди непогано було б поїхати і почути людей про те, що відбувається в країні. Коли я почув пропозицію Добкіна, я сказав, що можливо приїду, але я не був переконаний в тому, що я приїду точно. І сказав, що буду тримати з ним зв'язок і якщо я побачу необхідність, то повідомлю його.

В цей день, коли я їхав у резиденцію, мій кортеж був обстріляний з автоматичної зброї.Безумовно, ситуація була неординарною. Вона викликала в мене різні почуття. Я зробив собі таку примітку, що я обов’язково в суботу чи в неділю зв’яжусь з підписантами цієї угоди з європейської сторони. Це перше. Друге. Коли я приїхав і почав планувати свою роботу в неділю, мені доповів керівник моєї охорони, що на ранок 22 лютого очікується погіршення погоди, туман, і якщо їхати до Харкова, то треба виїжджати сьогодні ввечері, а завтра вранці вже бути на заході. І тоді я прийняв рішення вилітати в цей день – 21 лютого. І я в цей день вилетів в Харків – пізно ввечері.

Я не прийняв участі у харківському з’їзді по простій причині, що мені вранці зателефонували. Я не пам’ятаю, в якій черзі, але мені зателефонував і Добкін, а потім і керівники правоохоронних органів… Вони внесли пропозицію, щоб я не їхав на цей захід, бо це небезпечно з точки зору безпеки президента. Потім почали отримувати інформацію, що вночі кортеж, який їхав у Харків, також обстріляли і поранений один з моїх охоронців. І коли я цю додаткову інформацію отримав, тоді разом зі службою охорони – вони мені в наполегливій формі запропонували не їхати на цей захід".

Про те як він виїхав до Криму

"Я вам скажу, що події, які відбувалися в той час в Україні вони були з ознаками антидержавного, антиконституційного перевороту, збройного. Я добре розумів, що в такій ситуації країна не може жити тому, що суспільство розділено навпіл. А що робити президенту, який незаконно відсторонений від влади? Що мені треба було робити?

Якщо вам сказати про мої думки…В мене їх стільки було. Як кажуть – не вмістилися в одну звичайну голову. Але в мене був вибір – звернутись до українського народу, звернутись до людей, які не можуть тримати зброю в руках і піти разом зі мною, об’єднатись і відновлювати конституційний лад в Україні. Що б це означало? Це б означало громадянську війну. А я вам казав неодноразово, що я був проти кровопролиття». Тому, коли я їхав в Крим, я думав, що я буду ще жити в мирній країні, в якій є Конституція, в якій є влада, в якій є президент".

Про те, чи досі вважає себе президентом

"Це складне запитання. На сьогоднішній день, я особисто, не зняв із себе цієї відповідальності. А що стосується українського народу, як він до мекне відносився і відноситься – це справа українського народу. Це справа відповідальності".

Як Янукович вибачився

"Я особливо хочу звернутися до постраждалих або тим, хто представляє їх інтереси зараз в залі. Я хочу перед вами вибачитися, щоб ви зрозуміли і знали, що я робив все для того, щоб цю трагедію не було. Я готовий подивитися вам в очі і відповісти на всі питання. і я зацікавлений, щоб ми знайшли ту істину, яка вас цікавить. і для того, щоб її знайти, я вніс сьогодні пропозицію і хотів, щоб ми з вами об'єдналися "