ua en ru

З речами на вихід: чому депутати хочуть звільнити Розенко

З речами на вихід: чому депутати хочуть звільнити Розенко Фото: Профільний комітет ініціює звільнення Розенко
Не встиг Павло Розенко попрацювати віце-прем'єром, як депутати-члени профільного комітету з питань соцполітики хочуть його звільнити з посади. Аргументів кілька - від порушення Конституції і прав переселенців і пенсіонерів на соцзахист до фактичного визнання терористичних організацій ЛНР і ДНР. Протистояння тягнеться ще з міністерської посади Розенко. Сам віце-прем'єр вважає претензії депутатів до нього "повним маренням від першого до останнього знака".

Не встиг Павло Розенко попрацювати віце-прем'єром, як депутати-члени профільного комітету з питань соцполітики хочуть його звільнити з посади. Аргументів кілька - від порушення Конституції і прав переселенців і пенсіонерів на соцзахист до фактичного визнання терористичних організацій ЛНР і ДНР. Протистояння тягнеться ще з міністерської посади Розенко. Сам віце-прем'єр вважає претензії депутатів до нього "повною маячнею від першого до останнього знака".

Члени парламентського комітету з питань соцполітики, зайнятості та пенсійного забезпечення Наталія Веселова ("Самопоміч"), Людмила Денисова та Олександр Дроздик (обидва з "Народного фронту"), зареєстрували проект постанови №4856 про визнання роботи віце-прем'єра Павла Розенка незадовільною. Наслідком цього має стати його звільнення. Претензій кілька і більшість стосується обмежень у правах тимчасово переміщених осіб (ТПО) і пенсіонерів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей на соціальну матеріальну допомогу та пенсійних виплатах.

Суть питання

Ще в 2015 році суди визнали незаконною норму постанови уряду про припинення соцвиплат на непідконтрольні території Україні. Відповідно все фінансування повинне здійснюватися у повному обсязі, а гроші повинні виплачуватись громадянам незалежно від місця їх проживання.


У депутатів "викликає стурбованість" постанова Кабміну №637 та проекти порядків, що регламентують виплати та контроль за ними для ТПО. У них ініціатори звільнення Розенко бачать порушення Конституції, права на свободу пересування, втручання в особисте життя громадян та дискримінацію. Мова йде про те, що виплата соцдопомоги припиняється, якщо реципієнт не підтверджує своє фізичне місцезнаходження за вказаною адресою, тобто не проходить ідентифікацію. Право на таку перевірку отримують органи соцзахисту, які можуть її проводити за своєю ініціативою, а для поновлення або продовження виплат ще можуть і обстежити матеріально-побутові умови сім'ї. "Це альтернатива штампам міграційної служби (була необхідна на довідці ТПО, - ред.), але яскравий приклад посиленого контролю", - йдеться в пояснювальній записці до проекту постанови Верховної Ради.

Крім того, Павло Розенко звинувачується у фактичне визнання терористичних формувань ЛНД і ДНР. "У своїх виступах та інтерв'ю він веде пропагандистську діяльність по відношенню до ТПО, визначивши, що він бореться з шахраями і збоченцями шляхом призупинення виплат переселенцям", - зазначають депутати. У документі йдеться, що заявивши, що держава повинна знати, хто отримує допомогу - переселенці чи жителі ДНР і ЛНР, Розенко визнав існування громадян цих "республік", а не громадян України, які перебувають на неконтрольованій нею території.

Автори проекту постанови пригадали йому і відсутність комплексного бачення пенсійної реформи, звинуватили в недостатній увазі до проблем учасників АТО.

Про перспективи звільнення Розенка, своє бачення вирішення соціальних проблем і нового кандидата на посаду віце-прем'єра нижче в бліц-інтерв'ю автор проекту постанови Веселова Наталія.

З аналогічним проханням відреагувати на звинувачення РБК-Україна звернулася до Павла Розенко. Від інтерв'ю він відмовився. "Я читав пояснювальну записку. Маячня повна. Ну чому я повинен вступати в полеміку і виправдовуватися. Не за що мені виправдовуватися. І не перед ким. Абсолютна маячня від першого і до останнього знаку", - це єдине, що він заявив виданню.

З речами на вихід: чому депутати хочуть звільнити Розенко

Фото: одним з авторів проекту постанови про визнання роботи віце-прем'єра є Наталія Веселова

Депутат, секретар комітету з питань соцполітики Наталія Веселова:

РБК-Україна: Чому в проекті постанови мова йде тільки про Розенка, а не про весь соціальний блок, включаючи міністра соцполітики Андрія Реву. І, більш того, це спільне рішення уряду, може, відповідальність всі повинні нести?

Наталія Веселова: У нас є конкретні претензії до колишнього міністра соцполітики. Тепер ця людина стала віце-прем'єром з соціальних, гуманітарних питань. І ми бачимо, що його діяльність приносить більше шкоди, ніж користі для України, тому, власне, мова про Розенка. Ми не оцінюємо роботу всього уряду. Ми можемо оцінювати тільки наш профіль.

РБК-Україна: Але зміни до постанови, до якого у депутатів претензії, напрацьовувалися вже при нинішньому міністрі соцполітики в тому числі.

Наталія Веселова: У нас з міністром Андрієм Ревою є хоч якийсь діалог. Він йде на контакт з депутатами, з громадськістю. З Розенком в нас такого контакту не було. Ми не бачили ні дії, ні результатів за нашим зверненням, ні пропозицій. Тобто повний ігнор. З Ревою ми бачимо процес. Він важкий, але ми хоча б бачимо прогрес.

РБК-Україна: Ви розумієте, чому виник такий конфлікт з Павлом Розенком і, як ви кажете, повне ігнорування ваших звернень?

Наталія Веселова: Я вважаю, що ця людина не професіонал. Він займається не своєю справою. Рева хоча б чоловік, який працював у соцсфері і він розуміє як "машина" працює. Розенко абсолютно не розуміє ні механізму призначення пенсій, не розуміє які реформи повинні проходити, для чого ці реформи необхідні.

РБК-Україна: Тобто виходить, коли глава вашого комітету і співавтор проекту постанови Людмила Денисова у свою бутність міністром (перший раз в уряді Юлії Тимошенко в 2007-2010 роках, - ред.) працювала з Розенком, який був у неї першим заступником, то вона фактично мала справу з некомпетентною людиною?

Наталія Веселова: Я не можу вам сказати, що було в цьому періоді. Але у нас є конкретні проблеми, які виникли, коли був міністром Розенко.

РБК-Україна: Чому тільки зараз ви заговорили про проблеми з виплатою соціальних допомог і пенсій на окупованих територіях, якщо суди приймали рішення ще в 2015 році?

Наталія Веселова: Ми ще рік тому говорили Мінсоцполітики та його представникам, що будуть величезні проблеми, якщо прив'язувати соцвиплати до довідки ТПО. Говорили, що необхідно виробити окремий механізм для виплати громадянам, які проживають на непідконтрольної території. І у нас не було б такої проблеми, яку зараз Розенко мужньо намагається вирішити. Він створив її і намагається вирішити, але за рахунок людей, які за 5 місяців не отримують ні пенсій, ні посібників. Це все результати його роботи.

РБК-Україна: Чому тоді в минулому році не ставили питання про звільнення Розенка з посади міністра? І, більше того, Людмила Денисова, яка є членом фракції "Народний фронт", голосувала за призначення нинішнього уряду, в тому числі і Павла Розенка на посаду віце-прем'єра.

Наталія Веселова: В уряду є річний імунітет. І ми не можемо знімати міністра. По-друге, в кінці року кожен міністр повинен був представити профільному комітету звіт про роботу за рік. Розенко не прийшов на комітет, а прислав свого заступника. Замість цього, пішов на засідання непрофільного комітету з прав людей і там розповідав про свою роботу. Це така неповага до нашого комітету. Він розумів, що не зможе відповісти ні на одне запитання, тому він так так боягузливо втік. І особисто я тоді голосувала за відставку уряду. Але вона не відбулася. Коли обрали новий уряд, ми сподівалися на якісь результати. Але ми бачимо, що Розенко продовжує політику, яку розпочав, будучи міністром, і вона приводить в глухий кут. Але тепер у нього ширші повноваження. Тепер він займається не тільки соцсферой, але і медициною.

РБК-Україна: Тобто ризики збільшилися, ви хочете сказати?

Наталія Веселова: Так, ризики збільшилися. Варто згадати тільки скандал з Савіком Шустером, коли закривався його проект, тому що служба зайнятості, яку повинен був реформувати міністр Розенко, надійшла, як "бюрократична машина" і позбавила людину ліцензії на ведення діяльності на території України.

РБК-Україна: Але ж відновили.

Наталія Веселова: Звичайно, коли розгорівся скандал.

РБК-Україна: Якщо повернутися до вашого проекту постанови, яка кількість людей внаслідок дії норм не отримує соцвиплати і про які суми йде мова?

Наталія Веселова: У нас в лютому цього року виникла проблема, коли людям припинили виплати пенсій та соцдопомог просто за принципом переселення. У нас 1,7 млн осіб переселенців, як говорить Розенко. Але в результаті всіх заходів постраждали близько 400 тис осіб.

РБК-Україна: А по виплатах на окупованих територіях?

Наталія Веселова: Тут теж проблема. Якщо б спочатку було 2 різних механізми для виплат ТПО і громадянам, що проживають на окупованих територіях, то було б простіше. Але ми ніколи не дізнаємося, скільки ж людей проживають на тих територіях, такого обліку не ведеться.

РБК-Україна: І по сумах не можемо говорити?

Наталія Веселова: Так. Мінфін не володіє такою інформацією.

РБК-Україна: Будучи прем'єр-міністрів Арсеній Яценюк говорив, що всі гроші будуть виплачені після деокупації. Також він говорив, що урядом були розкриті схеми, так званий пенсійний туризм. Чи відомо вам про махінації і що з цим робити? Може, і є логіка в тому, щоб блокувати виплати?

Наталія Веселова: Коли створюються умови для корупції, вона виникає. Ми попереджали ще рік тому, що створюється величезна корупційна схема завдяки прив'язці до довідки ТПО. Всі чудово знали, що люди організовано переміщуються з непідконтрольних територій на автобусах. Тут заробляють усі, крім людини. І ми говорили, урегулируйте це питання, щоб і люди не відчували приниження, і Мінсоцполітики мала реальну цифру про переселенців.

РБК-Україна: Який вихід ви бачите? Що можете запропонувати для врегулювання проблеми?

Наталія Веселова: Я вже зареєструвала законопроект, який пропонує механізм виплат для громадян, які проживають на окупованій території. Цей варіант зараз успішно застосовується для громадян України, які проживають за кордоном. Наприклад, у США проживає пенсіонер. Йому пенсію виплачує Україна, перераховуючи на картку. Раз на рік він приходить в консульство з паспортом і пише заяву про продовження виплат. Таким чином, здійснюється контроль—чи жива людина, яка отримує виплату чи ні. Такий же механізм ми прописали і в цьому законопроекті. Ці люди залишаються громадянами України і мають право на соцвиплати, які одержують всі громадяни Україні.

РБК-Україна: Не всі громадяни України хотіли залишатися громадянами України. І неодноразово, і уряд в тому числі, говорило про те, що виплати можуть іти на фінансування терористів.

Наталія Веселова: А нікого не бентежать фури, які щодня проходять через блокпости з написом "Гуманітарна допомога Ріната Ахметова". По 80 фур проходить в день. Їх ніхто не оглядає і ніхто не знає, що вони везуть: продукти, гроші, зброю або бойовиків. Але всіх хвилює бабуся, яка забрала свої зароблені 900 гривень і сама вирішує як їх витратити. Я думаю, що нам потрібно дивитися на схеми, де крутяться величезні гроші і мають місце такі зловживання. А ми весь час дивимося на пенсіонерів і налаштовуємо проти України її громадян. Людина має такі ж права, як і всі громадяни, її не позбавляють громадянства. Якщо вона винна, то це повинен доводити суду. Поки такого рішення немає, вона не повинна бути позбавлена прав, які передбачені законодавством та Конституцією України.

РБК-Україна: Що б ви зробили на місці Розенко? Як би ви вибудовували цю роботу?

Наталія Веселова: Це величезний пласт роботи. І він стосується не тільки пенсіонерів.

РБК-Україна: Так, у проекті постанови ви вказували ще й учасників АТО, пенсійну реформу.

Наталія Веселова: Потрібно формувати держполітику, яка була б спрямована на те, щоб вирішувати всі проблеми. Ось чим повинні займатися міністр з віце-прем'єром з соцпитань. Необхідно не на Facebook сидіти і писати пости, а вивчати проблеми на місцях, розуміти що робиться в регіонах.

РБК-Україна: Павло Розенко каже, що їздить у метро, спілкується з людьми і знає про їхні проблеми.

Наталія Веселова: Я їжджу на метро і жодного разу його не бачила.

РБК-Україна: Кого ви бачите на місці Розенка?

Наталія Веселова: Я не знаю навіщо нам 6 віце-прем'єрів. Залишився і В'ячеслав Кириленко віце-прем'єром, але я не бачу їх функціональної потреби. Є міністри, які є робочими конячками. А хто такі віце-прем'єри? Вони роблять політичні заяви, від яких більше шкоди, ніж користі. Тому, думаю, треба прибирати ці посади.

РБК-Україна: Є підтримка в парламенті вашої ініціативи щодо звільнення Павла Розенка?

Наталія Веселова: Я ще не вивчала це питання. Але я думаю, якщо постанова буде вноситься в зал, то ми знайдемо аргументи чому це необхідно.