ua en ru

Голоси по осені рахують: чому РПЛ і "Самопоміч" знову голосують разом з коаліцією

Голоси по осені рахують: чому РПЛ і "Самопоміч" знову голосують разом з коаліцією Соратники Олега Ляшка та Андрія Садового восени регулярно підтримують голосами коаліцію

Президент Петро Порошенко восени зміцнив свої позиції в парламенті. Крім коаліції у складі БПП, "Народного фронту" і позафракційних депутатів, за потрібні главі держави та уряду закоенопроекты стабільно голосують Радикальна партія Ляшка і "Самопоміч". При тому, що раніше обидві фракції заявили, що переходять в опозицію. У червні "Самопоміч" не підтримала принципову для президента судову реформу, а фракція Ляшка до кінця минулої сесії парламенту не голосувало разом з БПП і НФ. В результаті Рада практично припинила приймати закони.

Однак восени ситуація змінилася. Соратники Олега Ляшка та Андрія Садового стали стабільно підтримувати своїми голосами коаліцію. При чому роблять це набагато стабільніше, ніж депутатські групи "Воля народу" і «Відродження», які також час від часу «страхують» коаліцію своїми голосами. Крім того, в найкритичніші моменти, президент може розраховувати на голоси "Опозиційного блоку".

Про те, як БПП і НФ вдалося повернути "в сім'ю" соратників Олега Ляшка та Андрія Садового, в матеріалі РБК-Україна.

Союзників поза коаліцією

"У нас зараз кажуть: "Хочеш приробити проекту закону "ноги" - підпиши його у Ляшка", - розповідає нардеп від БПП Мустафа Найєм. За його словами, присутність лідера "радикалів" у переліку авторів законопроекту майже гарантовано означає, що документ буде проголосований у сесійній залі.

Аналіз результатів голосувань підтверджує це спостереження. Керівництво двох фракцій коаліції – БПП і НФ поки що не вдалося підвищити дисципліну своїх депутатів. У вересні – початку жовтня президентська фракція, яка офіційно налічує 143 депутата, жодного разу не дала, ні за один законопроект більше 115 голосів. В середньому ж соратники Порошенко показують результат в діапазоні 96-106 голосів. У їхніх колег з НФ з фракційною дисципліною не краще. З 81 депутата у фракції стабільно голосують «за» 57-67 людина. Ще від 15 до 28 голосів дають позафракційні депутати. Але для позитивного голосування цих результатів недостатньо.

У підсумку долю проектів законів вирішують голоси всіх інших фракцій і груп, які офіційно перебувають в опозиції до влади. Єдина фракція, більшість депутатів якої частіше голосують "проти", ніж "за" - «Опозиційний блок». Тим не менш, ПРО регулярно підтримує окремі ініціативи президента та його фракції. Так, восени, «опозиціонери» проголосували за ратифікацію кредитної угоди з Європейським інвестиційним банком, продовження мораторію на продаж землі, звільнення деяких суддів. Вкрай рідко більше 5-6 голосів «за» коаліції дають і дві депутатські групи "Воля народу" Ярослава Москаленка (об'єднує 19 нардепів) і "Відродження" Віталія Хомутинника (23 нардепа).

А ось фракції, які разом з БПП і НФ входили в попередній склад більшості – "Самопоміч", РПЛ і «Батьківщина», регулярно підтримують коаліцію своїми голосами. Але, якщо Юлія Тимошенко і її соратники роблять це вибірково, і в основному не підтримують коаліцію з економічних питань, то фракції Ляшко і Садового – на регулярній основі. У вересні і на початку жовтня вони не підтримали лише кілька законопроектів з понад 100, проголосованих у залі. Один з небагатьох документів, які не підтримала «Самопоміч» - проект закону "Про посилення відповідальності за порушення в частині інформаційної безпеки та кіберзлочинності". Ляшко з першого разу не підтримав урядовий законопроект про електронні довірчих послуги, але з другої спроби РПЛ все ж проголосувала «за». Все добре у РПЛ і «Самопоміч» з дисцииплиной: у фракції Ляшко стабільно «за» голосують 16-19 депутатів з 21-го депутата. У "Самопомочи" - 20-23 з 26-ти.

Те, що зараз коаліція може розраховувати на підтримку соратників Ляшко і Садового наочно проілюстрував голосування за продовження мораторію на продаж землі. Законопроект екстрено внесли в парламент, щоб відкласти розгляд питання про введення візового режиму з Росією. Документ підготували буквально за ніч, а в його автори записалися глава БПП Ігор Гринів, і його колеги з НФ, "Самопомочи", РПЛ та "Волі народу". Для того, щоб придумати, як не розглядати питання віз з Росією, керівники перелічених фракцій напередодні ввечері зібралися на нараду у прем'єра Володимира Гройсмана. Причому, за інформацією РБК-Україна, представників інших фракцій і груп на нього не запросили.

сміттям єдиним

«Самопоміч» залишила коаліцію у лютому 2016 року, після того як Рада не змогла звільнити уряд Яценюка, хоч і висловила йому вотум недовіри. Тим не менш, фракція Садового продовжувала стабільно підтримувати законопроекти влади. Криза у відносинах соратників Садового та коаліції настав у червні цього року. Тоді "Самопоміч", єдина з фракцій і груп, не проголосувала за судову реформу. Після чого протягом двох пленарних тижнів, не підтримувала і більшість інших коаліційних законопроектів. Але вже в липні ситуація почала змінюватися і соратники мера Львова знову почали натискати кнопки «за».

За збігом обставин це сталося після пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі під Львовом. За наявною інформацією команда Порошенка зробила все, щоб сміття зі Львова не зміг поступити в інші міста і області, тим самим створивши, в прямому сенсі слова, нестерпні умови для Садового.Але це не завжди вдавалося і мери демонстрували солідарність.

У неформальних бесідах співрозмовники РБК-Україна в оточенні президента стверджують, що «привести Садового почуття» не вдалося завдяки пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі, а перспективами звільнення директора Аграрного фонду Андрія Радченка, якого пов'язують з одним із найвпливовіших нардепів від «Самопомочи» Іваном Мірошниченко. "Як тільки у ЗМІ пройшла хвиля матеріалів про корупцію в Аграрному фонді, Мірошниченко все зрозумів і різко став прихильником конструктиву", - розповідає один із соратників Порошенко. Втім, сам Садовий свій вплив на Аграрний фонд завжди заперечував. У «Самопомочи» також спростовують цю версію. "Як і за що голосувати – фракція завжди вирішує самостійно на загальних зборах", - говорить заступник голови фракції Єгор Соболєв.

"Радикальна"підтримка

На відміну від "Самопомочи", РПЛ до кінця нинішнього літа не балувала коаліцію голосами. Так, в липні, в кінці роботи минулій сесії Ради, вони за рідкісним винятком давали "за" 1-2 голоси. Але у вересні ситуація кардинально змінилася. Хоч на публіку Ляшко продовжує критикувати владу, в сесійній залі «радикали» зараз підтримують практично всі її ініціативи. При цьому їх лідер не приховує, що влада на нього тисне. "Весь серпень «відпочивав" у Генеральній прокуратурі. Мало не щодня ходив на допити. Таке враження, що у прокуратури немає жодної справи, де Ляшко або депутати від нашої фракції не проходили б свідками, або в якомусь іншому статусі", - говорить Ляшко. Втім, він заперечує, що візити в ГПУ позначилися на голосуваннях РПЛ.

В коаліції зміну позиції Ляшко пояснюють по-своєму. "Не секрет, що Ляшко має вплив Аваков (Арсен Аваков – голова МВС). У липні, коли йшла війна за Одеський припортовий завод, Ляшко голоси не давав. Восени, коли за ОПЗ домовилися – Ляшко став голосувати "за". От і все", - говорить один з депутатів від БПП. У неформальних бесідах "фронтовики" і оточення Авакова вплив на Ляшка визнають, але зв'язок його голосування кримінальними справами стосовно менеджерів ОПЗ заперечують. "Арен Борисович дійсно може зателефонувати Ляшко і попросити проголосувати. Якщо це потрібно країні. Він взагалі багато кому може зателефонувати", - говорить один з радників глави МВС.

Про те, що Ляшко помирився з президентом, може свідчити все теж голосування за продовження мораторію на землю. Анонсуючи його лідер «радикалів» у сесійній залі заявив, що напередодні вночі спілкувався з президентом і домовився з ним, що документ буде розглянутий у сесійній залі.

Наскільки міцним може бути нинішній неформальний союз БПП, РПЛ і "Самопомочи"? Соратники президента стверджують. що не мають на цей рахунок особливих ілюзій. "Вони будуть поступливішими до голосування за закон про держбюджет, тому що розраховують, щоб там врахували їх "хотілки", а потім знову почнуть будувати з себе опозиціонерів", - говорить співрозмовник в керівництві БПП.