ua en ru

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект бюджету на 2012 р

Автор: RBC.UA
Верховна Рада України сьогодні прийняла проект постанови № 9000/п про прийняття в першому читанні проекту бюджету на 2012 р. За ухвалення проекту постанови проголосували 248 народних депутата.

Верховна Рада України сьогодні прийняла проект постанови № 9000/п про прийняття в першому читанні проекту бюджету на 2012 р. За ухвалення проекту постанови проголосували 248 народних депутата.

Як заявив прем'єр-міністр опозиційного уряду, член фракції БЮТ-Батьківщина Сергій Соболєв, у проекті держбюджету на 2012 р. передбачена стаття, в якій скасовуються всі пільги, а механізм їх встановлення передається Кабінету міністру.

"Пан (Петро) Мельник, який виступав від фракції Партії регіонів вніс до проекту бюджету статтю, в якій він пропонує скасувати всі пільги, які, геніальна ідея Міністерства фінансів, буде встановлювати Кабінет міністрів", - сказав Соболєв, додавши, що фракція БЮТ- Батьківщина за прийняття цього документа голосувати не буде.

Також парламентарій підкреслив, що всупереч бюджетному кодексу в проекті закону про державний бюджет запропоновано включити до доходів загального фонду платежі, які мають цільову спрямованість. За словами Соболєва, "такої практики в Україні поки не було і вона не повинна з'являтися".

Він підкреслив, що проект бюджету був підготовлений урядом і зокрема Мінфіном без прогнозу Національного банку щодо грошово-кредитної політики.

Соболєв нагадав, що цей документ мав бути підготовлений Мінфіном ще до 15 вересня поточного року, але не маючи такого документа, Мінфін спрогнозував в бюджеті на 2012 р. курс долара на рівні 8,1 грн.

Раніше сьогодні Верховна Рада Україна (ВР) приступила до розгляду урядового проекту держбюджету на 2012р, який був зареєстрований в парламенті 15 вересня під № 9000.

Доповідає щодо відповідного законопроекту голова комітету ВР з питань бюджету Валерій Баранов.

Нагадаємо, 22 вересня на пленарному засіданні ВР міністр фінансів Федр Ярошенко представив проект бюджету-2012 народним депутатам України.

Відзначимо, майже півтори години знадобилося у вівторок 18 жовтня членам комітету Верховної Ради з питань бюджету, щоб ухвалити рішення щодо подальшої долі урядового законопроекту N9000 "Про держбюджет на 2012 рік".

Протягом минулого тижня робоча група комітету розглядала документ, і, за словами його глави Валерія Баранова (Народна партія), ще до першого читання до них надійшло 1,5 тис. депутатських поправок, що збільшують витратну частину бюджету на 386 млрд грн. "В основному були пропозиції про підвищення соціальних витрат", - уточнив Баранов. Мінфін у вересні пропонував прийняти бюджет з витратами у розмірі 410 млрд грн.

З таблиці депутатських поправок до проекту бюджету витікає, що практично всі вони були відхилені комітетом.

Парламентарії, зокрема, намагалися збільшити обсяги держгарантій, передбачити кошти на виплати вкладникам Ощадбанку СРСР, а дотації Пенсійному фонду на виплату пенсій і надбавок по різних програмах здійснювати також за рахунок надходжень від акцизного збору, ввізних мит на нафтопродукти і транспортні засоби. Були і пропозиції, спрямовані на збільшення прибуткової частини бюджету без перегляду планових показників по збору податків.

Сьогодні голова парламентського комітету з питань бюджету Валерій Баранов, представляючи в парламенті проект бюджету на 2012, заявив, що на сьогоднішній день немає підстав для збільшення показників надходжень до бюджету 2012 р., а також мають місце ризики не виконання запланованих показників доходів.

"На жаль, у нас немає підстав для збільшення показників надходжень проекту державного бюджету на 2012 р. Поряд з цим існують ризики щодо забезпечення виконання вже запланованих показників доходів, надходжень від приватизації державного майна і державних запозичень на наступний рік", - сказав Баранов.

За його словами, це відбувається в результаті нестабільності на зовнішніх фінансових ринках і в результаті виникнення другої хвилі фінансової кризи.

"Тому уряду, при підготовці проекту бюджету - 2012 р. до другого читання, необхідно додатково провести моніторинг стану світової економіки в поточному році з урахуванням міжнародних тенденцій. Оцінити внутрішні і зовнішні фактори для розвитку національної економіки", - заявив Баранов.

Він також висловив думку, що з часом вдасться виконати закладені в проекті бюджету 10 млрд грн від приватизації державного майна, оскільки до сьогоднішнього дня на розгляді парламенту не поданий проект Державної програми приватизації.

Не дивлячись на висловлені побоювання, представляючи позицію комітету Баранов, підкреслив, що запропонований урядом проект бюджету може бути прийнятий парламентаріями в першому читанні.

В свою чергу голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов прогнозує, що розгляд проекту держбюджету на 2012 р. буде складним і не виключає його ухвалення тільки в третьому читанні.

"Що стосується державного бюджету, то, природно, у депутатів дуже багато зауважень. Якщо в кількісному складі, то зауважень ще на один державний бюджет - на 360 з гаком мільярдів гривень додаткових пропозицій. Природно, реалізувати всі ці пропозиції в рамках державного бюджету наступного року не представляється можливим, тому буде непростий розгляд бюджету", - сказав Єфремов.

Він підкреслив, що 20 жовтня в парламенті відбудеться лише розгляд бюджету в першому читанні, після чого вноситимуться поправки до другого читання, потім депутати, за словами Єфремова, або вийдуть на остаточне ухвалення бюджету, або підуть ще на третє читання.

В той же час він висловив надію на те, що бюджет буде якісно допрацьований і може бути прийнятий в другому читанні. На думку голови фракції ПР, критика на адресу бюджету, яка звучить з різних джерел, є помилковою. "Якщо ви уважно проглянете бюджет, то з усіх питань, по всіх виплатах, особливо соціальної сфери, у нас стоять плюси, це говорить про те, що ні по одній з соціальних виплат у нас не намічається зменшення за бюджетом на 2012 р.", - зазначив Ефремов.

Прем'єр-міністр Микола Азаров 14 вересня заявив, що проектом державного бюджету України на 2012 р. передбачається зростання ВВП на 5,5%, а скорочення дефіциту держсектора - до 2,5% в порівнянні з 3,5% від ВВП поточного року.

14 жовтня спікер ВР Володимир Литвин заявив, що ВР приступить до розгляду держбюджету-2012 20 жовтня 2011 р. о 16:00. "На сьогоднішній день, я розчарований тим, як підійшли комітети, депутати і фракції до підготовки пропозицій до державного бюджету. У проект внесено 1,5 тис. поправок на суму 386 млрд грн. При цьому, видаткова частина бюджету, запропонована урядом, становить 374 млрд грн, дохідна - 334 млрд грн. Це свідчить про те, що повною мірою працює передвиборна логіка", - сказав Литвин.

Проект бюджету на 2012 р. був зареєстрований у парламенті 15 вересня під №9000. 22 вересня на пленарному засіданні ВР розглянула проект бюджету, поданий міністром фінансів Федором Ярошенком, і відхилила проект постанови №9000/п, ініційований народним депутатом від БЮТБ Сергієм Терьохіним про відхилення проекту держбюджету-2012. За відповідне рішення проголосували тільки 90 нардепів з мінімально необхідних 226. У висновку Головного науково-експертного управління апарату ВР проект бюджету-2012 говориться, що даний законопроект може бути прийнятий за основу.