ua en ru

Як і коли Верховна Рада призначить нового главу Нацбанку

Як і коли Верховна Рада призначить нового главу Нацбанку Яків Смолій (Фото: bank.gov.ua)

Відразу кілька співрозмовників РБК-Україна в Адміністрації президента і фракціях більшості стверджують, що фактично основний кандидат - нинішній в.о. голови Нацбанку Яків Смолій.

Ще 10 травня 2017 року глава Національного банку України Валерія Гонтарєва відійшла від справ у зв'язку з поданою нею в квітні 2017-го заявою про відставку. Обов'язки керівника центрального банку з тих пір тимчасово виконує перший заступник глави Яків Смолій. Але "тимчасово" затягнулося вже на цілих дев'ять місяців: посада керівника головного фінансового регулятора формально залишається вакантною.

Весь цей час у ЗМІ періодично спливали прізвища потенційних наступників Гонтарєвої. Як і новини про те, що президент вже визначився з кандидатурою голови НБУ і ось-ось внесе її на розгляд у парламент. Тим не менш, далі слів справа не рушила. Як результат, в 2018-й Україна увійшла без керівника НБУ. Хто і коли нарешті очолить Нацбанк, розбиралося РБК-Україна.

"Джокера" не буде

Щодо призначення нового глави НБУ ніяких несподіванок бути не повинно. Ще в серпні 2017-го, за інформацією РБК-Україна, президент Петро Порошенко зупинився на трьох кандидатурах на зміну Валерії Гонтарєвої - Катерини Рожкової, Володимира Лавренчука і Якова Смолія. Потім, восени, коло звузилося до двох останніх.

Обидва кандидата - і Лавренчук, і Смолій - банкіри з досвідом і без особливих репутаційних плям. І кожен з них, мабуть, був би зручним як для Банкової, так і для парламенту.

Зараз Володимир Лавренчук в банківській системі з 1982 року. Зараз він працює у приватному секторі і з 2005 року є головою правління "Райффайзен Банку Аваль".

Яків Смолій, як вже зазначалося, на сьогоднішній день виконує обов'язки голови Нацбанку після відходу Гонтарєвої. З квітня 2014 року він обіймає керівні посади в НБУ - спочатку посаду простого заступника, а в жовтні 2016 стає першим заступником.

В кінці грудня в "Блоці Петра Порошенко", говорячи про можливі кандидатури, публічно озвучували прізвища і Лавренчука, і Смолія. Як раз тоді, коли в парламенті в черговий раз анонсували, що президент на останньому сесійному тижні року внесе до ВР кандидатуру головного банкіра.

"Ми чекаємо внесення кандидатури. Після її внесення будемо запрошувати цю людину на фракцію: говорити, спілкуватися. Після цього вже приймати рішення. Я щиро сподіваюся, що в четвер (21 грудня) це буде на голосуванні", - сказав 19 грудня голова фракції БПП Артур Герасимов

"Питання вже перезріло. Серед кандидатур – їх було дуже багато – кандидатури Лавренчука і Смолія. Яка з них буде запропонована? Ми очікуємо на внесення цієї кандидатури, цю людину будемо запрошувати на засідання фракції, спілкуватися і після цього будемо приймати рішення", – заявив Герасимов.

Всупереч заявам, подання від президента в Раді 21 грудня не з'явилося.

"... Було б дуже нелогічно такий важливий державний інститут як Національний банк України виносити в зал без чіткого розуміння, що є голоси за підтримку. Виходячи з цього було прийнято рішення провести додаткові консультації, опрацювати у комітеті з питань фінансової та банківської діяльності, і отримати вже позитивні сигнали для розгляду цієї кандидатури, яка буде винесена як раз вже з 16 січня", - пояснював заступник голови фракції БПП Сергій Березенко.

Відсутність підтримки як аргумент відстрочки називала і представник президента у ВР Ірина Луценко. "Я так розумію, він не відчув підтримки, голосів, тому кандидатура не була внесена. Ми будемо намагатися це робити відразу після початку роботи Верховної Ради", - сказала Луценко.

Кадри наше все

Відразу кілька співрозмовників РБК-Україна в Адміністрації президента і фракціях більшості стверджують, що фактично основний кандидат - нинішній в.о. голови Нацбанку Яків Смолій.

Як зазначає джерело видання в БПП, "Народний фронт" не був готовий підтримувати кандидатуру від Порошенка просто так. На останньому парламентському тижні секретар РНБО Олександр Турчинов на засіданні фракції НФ заявив депутатам, що у грудні має відбутися голосування за членів ЦВК і глави Нацбанку. Але, за словами співрозмовника, призначення голови НБУ відклали, оскільки НФ шантажував, що не буде голосувати, поки Рада не визнає Росію агресором і не схвалить законопроект щодо реінтеграції Донбасу. Тому кадрове питання вирішили відкласти до кращих часів, щоб не провалити його.

У той же час, джерела в правлячій коаліції також повідомляли, що в "Народному фронті" за свої голоси просили у президента квоту на іншу посаду. До речі, посаду голови Нацбанку у Порошенка неодноразово пропонували і самому Арсенію Яценюку. Але той щоразу відмовлявся, мотивуючи це тим, що така посада стане для нього пониженням на кар'єрних сходинках. Остання розмова на цю тему, за інформацією РБК-Україна, відбулася восени минулого року.

Один із впливових депутатів, що бере участь в коаліційних переговорах щодо голови НБУ, у бесіді з РБК-Україна зазначив, що НФ хотів взамін отримати посаду уповноваженого з прав людини для своєї колеги Людмили Денисової. "Смолій їх влаштовує. Він раніше працював з Яценюком. Вони хочуть омбудсмена під Денисову", - розповів співрозмовник видання.

Посада омбудсмена могла б консолідувати під "Народним фронтом" блок юстиції та внутрішніх справ.

В БПП не проти підтримати Денисову на посаду уповноваженого з прав людини, а затримку з призначенням глави Нацбанку мотивують несвоєчасністю голосування за кадрові питання. "Час не настав. Кадрові рішення в цьому парламенті проходять складно і повільно", - говорить співрозмовник РБК-Україна в БПП.

Плюс для парламенту є і куди більш пріоритетні питання. Наприклад, законопроект про антикорупційний суд, який, за словами нардепів, збираються розглядати вже під час першого сесійного тижня січня, а також про реінтеграцію Донбасу.

В недовгий ящик

Офіційно у всіх фракціях Верховної Ради апелюють до того, що дата голосування за голову Національного банку залежить від президента, оскільки саме в його компетенції внести кандидатуру. Причому всі заявляють, що поки на рівні фракції обговорення будь-яких персоналій не проводилося.

"Коли кандидатура буде внесена в парламент, тоді це питання буде включено до порядку денного і винесене на голосування. Вважаю, що в Раді знайдеться достатня кількість депутатів, які будуть звертати увагу не на власні партійні амбіції, а на питання держави", - сказав РБК-Україна народний депутат від "Блоку Петра Порошенко" Олег Барна.

"Я так розумію, ведуться консультації в коаліції. В грудні не було компромісу і єдиної позиції. Передостанні дні були ризикованими для важливих рішень", - прокоментував виданню нардеп від "Народного фронту" Олександр Кодола.

За його прогнозами, в січні або лютому в питанні призначення нового глави фінрегулятора буде поставлена крапка. "Але є і дуже багато інших важливих кадрових рішень. Це і склад ЦВК, і кілька позицій в уряді, і уповноважений з прав людини, голова Рахункової палати. Думаю, кадрові рішення обговорюються комплексно, рішення буде прийнято не тільки по голові НБУ. Можливо, виходячи з прогнозів, для прийняття кадрових рішень буде виділено окремий пленарний день", - додали в "Народному фронті".

У фракції "Радикальної партії" заявляють про необхідність швидкого призначення голови Нацбанку, але якоїсь сформованої офіційної позиції з того чи іншого кандидата у РПЛ немає.

"Що стосується пана Смолія, ми не дискутували на фракції щодо прізвищ", - повідомив РБК-Україна народний депутат від РПЛ Сергій Рибалка.

Яким би не було прізвище, уточнив депутат, "радикали" хотіли б почути про те, як новий керівник буде наводити порядок в банківському секторі, відновлювати довіру до банківської системи, запускати фінансування і кредитування реального сектора економіки, а також про його політику щодо державних банків.

"Хотіли, щоб ці питання були підняті на фракції, на засіданні профільного комітету і почути на них відповіді. Ми не чіпляємося за прізвища, а хотіли б знати, що буде новий керівник на такій відповідальній посаді", - пояснив Рибалка.

Про відсутність консолідованої позиції фракції щодо призначення в НБУ говорять і в "Батьківщині". "Її поки немає. Засідання фракції буде 15 січня, будемо думати і приймати рішення", - розповів народний депутат від "Батьківщини" Сергій Євтушок.

Не розкривають свої плани по цьому рішенню і в "Самопомочі". "Це питання ми на фракції ще не обговорювали. 15 січня буде засідання фракції і, можливо, будемо обговорювати", - прокоментував нардеп від "Самопомочи" Руслан Сидорович.

Так чи інакше, джерело РБК-україна в Адміністрації президента говорить, що на першому пленарному тижні президент не внесе в Раду кандидатуру нового керівника НБУ. А так як в січні передбачена лише один пленарний тиждень, то в цьому місяці доля нового керівника відомства точно не буде вирішена. "Швидше за все, голосування відбудеться в лютому", - уточнив виданню один із впливових депутатів коаліції.