ua en ru

Угорщина звернулася до Євросоюзу і МВФ з проханням про фіндопомогу

Автор: RBC.UA
Угорщина звернулася до Європейського союзу (ЄС) і Міжнародному валютному фонду (МВФ) з проханням про можливе надання фінансової підтримки. Така інформація міститься в опублікованих сьогодні повідомленнях міжнародних організацій.

Угорщина звернулася до Європейського союзу (ЄС) і Міжнародному валютному фонду (МВФ) з проханням про можливе надання фінансової підтримки. Така інформація міститься в опублікованих сьогодні повідомленнях міжнародних організацій.

Керівництво Угорщини направило ЄС і МВФ запити, в яких говориться, що влада країни має намір розглядати будь-яку підтримку, надану організаціями, як запобіжний засіб.

Угорщина намагається уникнути зниження свого довгострокового кредитного рейтингу до нижчого рівня.

Відзначимо, що в даний час даний показник лише на один ступінь вище неінвестиційної "сміттєвої" категорії. При цьому три головних рейтингових агентства (Moody's, Fitch і Standard & Poor's) оцінюють кредитоспроможність Угорщини на вкрай низькому рівні, а два з них (Fitch і S&P) вже помістили рейтинги країни в список на перегляд з можливістю зниження.

Крім того, угорська національна валюта форинт подешевшала більше всіх валют у світі з початку II півріччя.

Зазначимо, Європа вже досить тривалий період часу намагається боротися з борговими проблемами країн-членів, однак значних успіхів у цій боротьбі поки не видно. Першою країною, яка зіткнулася з серйозними проблемами, виявилася Греція. Поки влада ЄС намагалися врятувати одного з членів Єврозони і виділяла сотні мільярдів євро Греції, інша, але вже більш значна для Європи одиниця - Італія - виявилася в положенні, близькому до грецького. До цього варто додати і боргові проблеми Ірландії, Португалії та Іспанії. Остання, за словами аналітиків, може піти шляхом Греції та Італії.

До всього варто додати і оприлюднену у понеділок, 21 листопада, заяву рейтингового агентства Moody's про можливість перегляду кредитного рейтингу Франції. Експерти відзначили, що, якщо зростання надбавок за операціями з французькими держоблігаціями і економіка, що слабшає, набудуть затяжного характеру, то уряду Франції буде важче досягти своїх цілей в справі скорочення дефіциту державного бюджету.

Минулого тижня спред прибутковості між держоблігаціями Франції та 10-річними облігаціями Німеччини виріс на 200 базисних пунктів - до нового рекорду за час існування єврозони. При такій різниці в ставках Франція платить за довгострокове фінансування майже вдвічі більше, ніж Німеччина. Підвищення прибутковості на 1 процентний пункт обходиться в додаткові 3 млрд євро вартості обслуговування боргу, зазначає Moody's. "Враховуючи прогнози уряду Франції по зростанню реального ВВП на рівні менше 1% на 2012 р., збільшення боргового навантаження зробить досягнення цільових показників влади щодо скорочення дефіциту бюджету більш складним", - відзначає Moody's.

В той же час, ринкова прибутковість 10-річних держоблігацій Іспанії також продовжує рости, незважаючи на зміну уряду в країні. За статок 21 листопада ставки по іспанським бондам виросла на 16,3 базисних пункти і склала 6,56%. Спред прибутковості іспанських 10-річних паперів до аналогічних німецьким бондам, які вважаються "бенчмарком" єврозони, зріс на 20 базисних пунктів і склав 463 базисних пункту.

В Італії труднощі стагнуючої економіки, помножені на політичну нестабільність, дали закономірний результат: прибутковість облігацій країни подолала критичну позначку (7%), що сигналізує про початок повномасштабного боргової кризи в країні, і робить практично неможливим обслуговування зовнішнього боргу без зовнішньої підтримки. Держборг Італії досяг рекордних для країни 1,9 трлн євро (близько 120% від ВВП), що перевищує борги Греції, Ірландії, Португалії та Іспанії разом узятих.

Нагадаємо, 7-12 листопада ц.р. європейський Центробанк (ЄЦБ) удвічі скоротив купівлі держоблігацій єврозони минулого тижня, незважаючи на сигнали тривоги, що йдуть від держборгу Італії, після того як рівень прибутковості 10-літніх паперів досяг історичного рекорду в 7,5. ЄЦБ купив облігації єврозони на 4,48 млрд євро, що більш ніж на половину менше 9,52 млрд євро, витрачених на купівлю держборгу за тиждень до цього, при тому, що аналітики очікували зростання обсягу викупу держоблігацій до 10 млрд євро.

Відзначалось, що ЄЦБ продовжує протистояти тиску країн, які вимагають від нього більш агресивно скуповувати боргові папери Італії та Іспанії, щоб стабілізувати борговий ринок єврозони.

Президент Бундесбанку Йенс Вайдманн закликав у понеділок, 14 листопада, покласти кінець міжнародному тиску на ЄЦБ з вимогами грати більш важливу роль у вирішенні проблем боргової кризи єврозони. Інакше, за словами Вайдманна, це може підірвати з таким трудом завойований авторитет ЄЦБ.

При цьому трейдери говорять, що до теперішнього моменту ЄЦБ купив держоблігацій Греції на 45 млрд євро, а паперів Італії і Іспанії - на 115 млрд євро. Загальна сума покупок за програмою викупу проблемних боргів досягла 187 млрд євро.

Нагадаємо, ЄЦБ знову запустив програму купівлі держоблігацій у серпні цього року, щоб стримувати зростання вартості обслуговування держборгу для проблемних країн єврозони. Програма була розпочата в травні 2010 р. у відповідь на боргову кризу в Греції, під час якої інвестори почали масово розпродавати грецькі держпапери. В рамках першого етапу програми ЄЦБ купував папери Греції, Ірландії та Португалії. Однак у серпні ц.р. банк приступив до інтервенцій на ринках держоблігацій Італії і Іспанії - третьої і четвертої економік єврозони, які також почали страждати від недовіри інвесторів.

ЄЦБ не розкриває, облігації яких конкретно країн і в яких обсягах він викуповує. Банк купує держпапери у банків та інших інвесторів, а скуповувати нові випуски, тобто монетизувати борги європейських урядів, він не може. Мета програми SMP - збити прибутковість по європейських держпаперах і стимулювати приватних інвесторів більш активно купувати держборг проблемних країн.

Нагадаємо, 27 жовтня 2011 р. європейські лідери погодили з представниками банків і страхових компаній нову схему участі приватного сектора в полегшення боргового тягаря Греції. Згідно з цим планом, власники грецьких бондів обміняють їх на нові з 50% дисконтом до номінальної вартості. Це дозволить скоротити держборг країни до 120% ВВП до 2020 р. При цьому члени єврозони, щоб переконати інвесторів обміняти папери, забезпечать інструменти підвищення кредитної якості нових грецьких паперів оцінною вартістю до 30 млрд євро. Таким чином, повний обсяг нової приватно-державної програми допомоги Греції оцінюється в 130 млрд євро.

Нагадаємо, в 2009 р. Греція опинилася перед обличчям найбільшої фінансової кризи через надзвичайно високі борги Афін перед урядами інших країн. У травні 2010 р. МВФ і ЄС виділили грецькій владі кредитну лінію в розмірі 110 млрд євро. У липні 2011 р. на екстреному саміті єврозони було прийнято рішення про надання Греції другого пакета фінансової допомоги понад діючої програми. Лідери єврозони домовилися, що Євросоюз і МВФ нададуть Афінам додаткове фінансування в розмірі 109 млрд євро.