ua en ru

Вень Цзябао: Китай готовий підвищити гнучкість юаня у валютній торгівлі

Автор: RBC.UA
Влада Китаю готова підвищити гнучкість юаня у валютній торгівлі. Таку заяву сьогодні зробив прем'єр Держради КНР Вень Цзябао.

Влада Китаю готова підвищити гнучкість юаня у валютній торгівлі. Таку заяву сьогодні зробив прем'єр Держради КНР Вень Цзябао, передає Reuters з посиланням на державне телебачення республіки.

"Влада Китаю уважно стежитиме за валютними операціями з юанями і мають намір підвищити гнучкість національної валюти", - відзначив Вень Цзябао.

На думку аналітиків, заява китайського лідера свідчить про можливість розширення коридору валютних коливань національної валюти країни, який встановлюється Народним банком Китаю. В даний час добова динаміка (зміцнення і ослаблення) юаня до долара не виступає за 0,5% від центрального курсу.

Нагадаємо, на Заході вже довгий час вважають, що курс юаня штучно занижений, що дає перевагу китайському експорту, і закликають Пекін зміцнити національну валюту.

На початку вересня ц. р. влада КНР оголосила про плани зробити юань вільно конвертованою валютою до 2015 р. В даний час юань є обмежено конвертованою валютою - уряд зберігає жорсткі обмеження по валютних операціях, пов'язаних з рухом капіталу. Курс юаня контролюється китайським Центробанком і визначається в прив'язці до "кошика" валют. В цілях валютного регулювання Пекін вимушений продавати юані на внутрішньому ринку і акумулювати величезні валютні резерви, які в 2011 р. перевищили 3 трлн дол. і продовжують рости.

Проте, останнім часом Китай помалу послаблює контроль над рухом капіталу; у серпні ц. р. влада пообіцяла дозволити вибраним іноземним інвесторам купувати за юані цінні папери на біржах материкового Китаю. Аналітики відзначають, що такі заходи сприяють інтернаціоналізації юаня і наближають його, хоч і поволі, до статусу міжнародної резервної валюти.

Нагадаємо, 15 жовтня ц.р. прем'єр Державної ради КНР Вень Цзябао заявив, що члени міжнародного співтовариства повинні об'єднати зусилля для боротьби з політикою торгового протекціонізму. "В даний час зростання торгового протекціонізму продовжує залишатися світовою проблемою, і торгові тертя продовжують політизуватися, що шкодить глобальному відновленню", - заявив Вень Цзябао, відкриваючи Кантонський ярмарок (китайський ярмарок імпортних і експортних товарів).

Раніше Пекін засудив прийнятий палатою представників і сенату конгресу США законопроект, спрямований на ослаблення китайської валюти - юаня.

Згідно з документом, Сполучені Штати можуть вводити так звані компенсаційні мита на китайські товари, що враховують недооціненість валюти КНР. Тепер планується розгляд даного законопроекту в сенаті конгресу. Китай назвав прийнятий проект закону протекціоністським і таким, що порушує правила вільної торгівлі Всесвітньої торгової організації (СОТ). Як підкреслюється в заяві Міністерства торгівлі Китаю, дана міра не усуне існуючий дисбаланс в американо-китайській торгівлі.

Зазначимо, в кінці травня 2011 р. Міністерство фінансів США опублікувало "Доповідь про міжнародну економіку і монетарну політику основних торговельних партнерів", в якому підтвердило, що основні торговельні партнери, включаючи КНР, не маніпулюють валютним курсом для ведення несправедливої торгівлі з США.

Ця піврічна доповідь показує, що з тих пір, як в червні минулого року в Китаї почалося реформування механізму формування обмінного курсу юаня, протягом цього року курс юаня по відношенню до долара США постійно зміцнюється, і Китай не підпадає під визначення країни, що маніпулює валютним курсом.

У доповіді зазначено, що за період з кінця червня минулого року до кінця квітня 2011 р. китайський юань зміцнився до долару США на 5,1%. У номінальному річному численні було досягнуто 6% зміцнення курсу юаня по відношенню до долара США.

Якщо враховувати той факт, що рівень інфляції в Китаї набагато вище, ніж у США, то показник реального зміцнення юаня буде ще більше і досягне в річному обчисленні 9%.