Вень Цзябао: Держборг КНР перебуває на безпечному рівні
Державний борг Китаю перебуває на "безпечному і керованому" рівні. Про це заявив прем'єр уряду КНР Вень Цзябао у виступі, який цитують офіційні китайські засоби масової інформації, передає радіо "Свобода".
Прем'єр пообіцяв, що уряд гарантує фінансування ключових проектів і уникне таким чином системних ризиків для економіки. Вень Цзябао також оголосив про плани покласти край монополії приватного капіталу на участь у фінансовому секторі.
Відзначимо, в 2011 р. статистика зафіксувала, що китайська економіка випередила японську і стала другою після США у світі. Якщо нинішня тенденція збережеться, то фахівці очікують, що Китай стане найпотужнішою економікою світу, випередивши Сполучені Штати, вже близько 2025 р. ВВП Китаю за підсумками 2011 р. виріс на 9,2% в порівнянні з попереднім роком і склала 47,2 трлн юанів (7,5 трлн дол.).
Нагадаємо, 28 грудня 2011 р. ряд експертів Народного банку Китаю заявили, що борги органів місцевого самоврядування Китаю можуть виявитися вище офіційних оцінок у 1,69 трлн дол. На їхню думку, це може стати одним з основних ризиків в 2012 р. "Реальні масштаби боргу, ймовірно, виявляться ще більше, причому основна частина боргу може проявитися найближчим часом", - відзначали економісти банку.
Раніше Народний банк Китаю опублікував доповідь, згідно з якою борги органів місцевого самоврядування становлять 10,7 трлн юанів (1,69 трлн дол.). Експерти банківського регулятора повідомили, що стало відомо про зростання несанкціонованих місцевих фінансових платформ.
Національне контрольно-ревізійне управління розраховує рівень боргу шляхом формування єдиного реєстру даних з провінційних, повітових та міських органів управління, проте в реєстр не включалися запозичення міських чи сільських органів місцевого самоврядування. За оцінками експертів, саме на низовому рівні останнім часом спостерігалася активізація боргових операцій, причому борги зросли настільки, що експерти наполягають на необхідному постійному моніторингу.
Борги органів місцевого самоврядування привернули до себе увагу після інвестицій в сумнівні будівельні та промислові проекти. Причому місцеві органи самоврядування не мають права брати займи напряму, через що створювалися комерційні компанії для запозичень.
Варто також відзначити, що згідно з оприлюдненою к кінці 2011 р. Державним управлінням валютного контролю КНР інформацією, обсяг залишків по зовнішньому боргу Китаю за станом на кінець вересня 2011 р. склав 697,164 млрд дол. Обсяг залишків за середньо- і довгострокового зовнішнього боргу склав 189,539 млрд дол. або 27,19% загального обсягу залишків по зовнішньому боргу Китаю, обсяг залишків по короткострокового боргу склав 507,625 млрд дол., або 72,81% загального обсягу залишків зовнішнього боргу країни.
Нагадаємо, станом на 31 грудня 2010 р. зовнішній борг КНР дорівнював 529,2 млрд дол., що становило 7% від ВВП країни.
Слід згадати, що Китай має досить невеликий зовнішній борг у порівнянні з іншими провідними економіками світу. Більш того, країна активно купує боргові зобов'язання інших країн, особливо США. КНР володіє 25,69% або 1159,8 млрд дол. американського державного боргу, будучи найбільшим кредитором США.
Зазначимо, лідерами в списку найбільших країн боржників є: ЄС (16,08 трлн дол.), США (15,03 трлн дол.) і Великобританія (9,8 трлн дол.).