ua en ru

МЗС Ірану: Тегеран вживатиме заходів у відповідь на закриття посольства в Лондоні

Автор: RBC.UA
Коментуючи рішення британського уряду про закриття посольства Ірану в Лондоні, офіційний представник міністерства закордонних справ Ірану Рамін Мехманпараст назвав цей крок "поспішним і рефлексивним", пообіцявши, що Ісламська республіка вживатиме заходів у відповідь, повідомляє ВВС.

Коментуючи рішення британського уряду про закриття посольства Ірану в Лондоні, офіційний представник міністерства закордонних справ Ірану Рамін Мехманпараст назвав цей крок "поспішним і рефлексивним", пообіцявши, що Ісламська республіка вживатиме заходів у відповідь, повідомляє ВВС.

Під час виступу на державному телебаченні, Мехманпараст відкинув звинувачення в нездатності забезпечити безпеку співробітників і майна іноземних посольств, і заявив, що напад на британське посольство в Тегерані відбулося стихійно. "Події біля британського посольства в Тегерані були непередбачувані, їх причиною став гнів деяких протестуючих через позицію британського уряду відносно Ісламської Республіки Іран", - сказав він, виступаючи по державному телебаченню.

"Завдяки пильності та вжитим заходам, ніхто з британських дипломатів не постраждав", - підкреслив прес-секретар МЗС Ірану. "Наша судова система розбирається з нападниками, вони будуть покарані", - додав він.

Раніше сьогодні влада Великобританії розпорядилися про негайне закриття посольства Ірану в Лондоні, вимагаючи, щоб усі іранські дипломати залишили країну.

Як заявив, виступаючи в британському парламенті, міністр закордонних справ Вільям Хейг, співробітникам іранської дипмісії дається 48 годин на те, щоб виїхати на батьківщину. "Якщо яка-небудь країна позбавляє нас можливості працювати на своїй землі, вона не може розраховувати на функціонування посольства тут", - заявив Вільям Хейг.

Слідом за цим міністерство закордонних справ Німеччини прийняло рішення про відкликання посла ФРН в Ірані. У Берліні оголошено, що цей крок викликаний погромом в британському посольстві в Тегерані. "Враховуючи вчорашні події в Тегерані, міністр закордонних справ Гідо Вестервелле прийняв рішення відкликати для консультацій посла ФРН в Ірані", - оголосив у середу, 30 листопада, МЗС у Берліні.

Про відкликання для консультацій свого посла заявили також у Франції. "Враховуючи грубе неприйнятне порушення положень Віденської конвенції, що мало місце під час нападу на посольство Великобританії в іранській столиці, влада Франції прийняла рішення відкликати свого посла з країни для консультації", - заявив офіційний представник МЗС Франції Бернар Валеро. Крім того, Валеро зазначив, що на майбутній зустрічі міністрів фінансів ЄС 2 грудня ц.р. Франція планує виступити за ще більшу жорсткість санкцій проти Ірану. "Ми обговоримо подальші наслідки безвідповідальної поведінки іранської влади", - заявив він.

Також Норвегія оголосила про тимчасове закриття свого посольства в Тегерані.

Нагадаємо, вчора близько 150 осіб напали на посольство Великобританії в Тегерані. Повідомлялося, що шістьох співробітників посольства Великобританії взяли в заручники.

Позавчора Іранська Рада стражів конституції (спеціальний надпарламентський орган влади) схвалив запропонований парламентом законопроект щодо зниження рівня дипломатичних відносин з Великобританією до рівня повірених у справах. Відповідно до законодавства країни, після прийняття проекту британський посол повинен протягом двох тижнів покинути Ісламську Республіку, а дипломатичну місію Великобританії в країні очолить повірений у справах.

Влада Великобританії висловила жаль з приводу рішення Ірану знизити рівень дипломатичних відносин.

Зниження рівня дипломатичних зв'язків і протести в Тегерані стали відповіддю Ірану на додаткові санкції, введені Лондоном. У листопаді Великобританія ввела обмеження, що передбачають припинення будь-яких відносин між британськими фінансовими та кредитними установами та банками Ірану, включаючи Центральний банк країни.

Причиною нових британських санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може вестися досі. Іран назвав звіт МАГАТЕ політизованим. Іранський лідер Махмуд Ахмадінежад неодноразово заявляв, що ядерна програма країни носить винятково мирний характер.

18 листопада з. р. на засіданні Ради керуючих МАГАТЕ більшістю голосів була прийнята резолюція, в якій міститься "зростаюча заклопотаність" організації щодо питання іранської ядерної програми.

13 листопада Президент США Барак Обама повідомив, що лідери РФ, Китаю і США дійшли висновку, що Іран не повинен мати ядерного арсеналу. Обама також підкреслив, що бачить ефект від санкцій, яким піддається Ісламська Республіка, і цьому є підтвердження від розвідувального співтовариства США.

Вчора повідомлялося, що Європейський союз розробляє нові санкції проти Ірану і поділяє занепокоєння США щодо іранської ядерної програми. Таку заяву зробив президент Європейської ради Херман ван Ромпей на саміті ЄС-США у Вашингтоні, не конкретизувавши при цьому, про які саме санкції йде мова.

Раніше США заявляли про готовність ввести нові санкції проти Ірану. За наявною інформацією, заборонні заходи торкнуться ряду іранських компаній, а також Корпусу Вартових Ісламської революції (КВІР). Раніше Держсекретар США Гілларі Клінтон заявила, що КВІР все більш активно бере участь в управлінні країною, і не виключено, що Іран рухається у бік військової диктатури. Клінтон також сказала, що адміністрація планує застосування нових санкцій, щоб змусити Іран припинити діяльність, що, ймовірно, спрямована на створення ядерної зброї.

Глава МЗС Франції Ален Жюппе також попередив Іран про можливість введення жорстких санкцій, якщо Тегеран не буде враховувати вимоги міжнародного співтовариства щодо ядерної програми ісламської республіки. За словами міністра, Франція готова застосувати "безпрецедентні санкції" щодо Тегерана, якщо той відмовиться від серйозного співробітництва з міжнародним співтовариством з ядерної проблеми.

Варто зазначити, що на Ісламську Республіку вже накладено значний обсяг міжнародних санкцій. Тегеран відкидає всі звинувачення в спробах обзавестися ядерним арсеналом, підкреслюючи, що вся програма носить мирний характер. При цьому його представники багаторазово заявляли, що, підписавши Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, їхня країна відмовилася від подібних амбіцій. Разом з тим, іранська сторона зазначає, що Ізраїль, не ратифікував цей договір і, згідно з деякими джерелами, володіє ядерним потенціалом, але аналогічним санкцій не піддається.