ua en ru

Великобританія може незабаром перейти на пластикові гроші

Автор: RBC.UA
Великобританія, що славиться своєю консервативністю, готова на цілком прогресивні кроки, коли справа стосується фінансів. У найближчі три роки парламентська монархія може відмовитися від паперових банкнот, які використовуються останні три століття, і перейти на пластикові, повідомляє телеканал "Росія 24".

Великобританія, що славиться своєю консервативністю, готова на цілком прогресивні кроки, коли справа стосується фінансів. У найближчі три роки парламентська монархія може відмовитися від паперових банкнот, які використовуються останні три століття, і перейти на пластикові, повідомляє телеканал "Росія 24".

Гроші з пластику міцніші, водонепроникні і їх складніше підробити, наводить Daily Mail думку уряду. Банк Англії вже оголосив тендер на створення банкнот із пластику, на ці цілі планується витратити 1 млрд фунтів стерлінгів.

За умовами тендеру, всі учасники торгів повинні забезпечити перехід від виробництва паперових грошей на пластикові банкноти до початку виконання контракту.

Серед інших достоїнств полімерних банкнот зазначається їх гігієнічність: на таких грошах збирається менше бактерій. Крім того, їх складніше порвати або зім'яти, що спрощує роботу з торговими автоматами. Дані банкноти також є більш екологічними, оскільки їх потрібна менша кількість, ніж паперових грошей, і вони підлягають переробці.

Пластикова купюра перебуває в обігу на ринку в середньому 40 місяців, у той час як паперова купюра в п'ять фунтів - всього близько шести місяців. Втім, витрати переходу на пластикові гроші теж значні: їх виробництво обходиться дорожче, крім того, необхідно адаптувати до нових грошей банкомати. І все ж у довгостроковій перспективі це вигідніше, вважає британський уряд.

Отже, поки американці не готові відмовитися навіть від однодоларових паперових купюр на користь металевих монет (хоча це дозволило б економити бюджету мільйони), британці морально готові перейти на пластик.

Читайте також: Банк Англії зберіг базову облікову ставку на рівні 0,5%

Вони не перші: канадці змінюють одну купюру за іншою. У листопаді вперше з'явилася пластикова купюра номіналом в 20 канадських доларів, в минулому році були випущені аналогічні банкноти номіналом 50 і 100 доларів, а до кінця 2013 р. канадський монетний двір обіцяє нові купюри вартістю в 5 і 10 доларів.

Першопрохідниками ж є австралійці. Пластикові банкноти з'явилися в Австралії ще в 1988 р.

Нагадаємо, в США зараз обговорюється можливість заміни однодоларової купюри на однодоларову монету. У Рахунковій палаті США вважають, що вигода від заміни доларової купюри на металеву монету протягом 30 років могла б скласти майже 4,5 млрд дол. Тобто економія від карбування - 147 млн дол. у рік. На підтримку ідеї заміни паперу на метал жваво виступили виробники торговельних апаратів, транспортники, а також гірничодобувні і металургійні компанії.

Читайте також: Наступним главою Банку Англії стане голова канадського ЦБ Марк Карні

Купюри номіналом в 1 дол. складають майже половину річного грошового тиражу в США. Термін зносу купюри в середньому півтора роки, після чого їх доводиться вилучати з обігу і друкувати нові. Монети теж продовжують карбувати, хоча й меншими обсягами. Торік через упертість американців в небажанні використовувати доларові монети більше 40% дрібниці повернулося в сховища Федерального резерву.

Самостійно фінансова влада країни на вилучення купюр зважитися не може: потрібен спеціальний закон, який дозволить вивести купюри з обігу. Але Конгрес, мабуть, не готовий йти на непопулярні кроки. Поки доводи доцільності не подіяли, карбовані профілі американських президентів продовжують заповнювати сховища Федрезерву.