ua en ru

Провідні енергоконцерни Німеччини позбуваються активів у Східній Європі

Автор: RBC.UA
Провідні енергоконцерни Німеччини E.ON і RWE позбавляються своїх активів у Східній Європі. E.ON був змушений поступитися політичному тиску властей Угорщини, а RWE продовжує політику зниження боргового навантаження. Тим часом E.ON вже обрав собі інший географічний регіон для інвестицій - Бразилію.

Провідні енергоконцерни Німеччини E.ON і RWE позбавляються своїх активів у Східній Європі. E.ON був змушений поступитися політичному тиску властей Угорщини, а RWE продовжує політику зниження боргового навантаження. Тим часом E.ON вже обрав собі інший географічний регіон для інвестицій - Бразилію.

Читайте також: Схеми постачань газу до України з Європи нагадують шахрайські, - Міллер

Угорська енергетична державна компанія MVM заплатить за місцевий бізнес E.ON (газосховище та підрозділ з торгівлі природним газом) 870 млн євро. Закриття операції намічене на другу половину поточного року. Аналітики зазначають, що на E.ON чинився сильний політичний тиск: за планом угорського прем'єр-міністра Віктора Орбана всі значні енергокомпанії країни повинні знову опинитися в руках держави.

Про продаж своєї газопровідної "дочки" Net4Gas у Чехії минулого тижня оголосив й інший німецький енергогігант - RWE. У якості покупця тут виступає консорціум у складі страхового концерну Allianz і фінансового інвестора з Канади Borealis Infrastructure.

Дана угода, на відміну від угорської, не має жодного політичного підгрунтя: RWE всіляко прагне скоротити свою інвестиційну програму і знизити боргове навантаження. За Net4Gas німецький концерн виручить приблизно 1,6 млрд євро. Завершити транзакцію планується також у другому півріччі. На даний час на фірмі Net4Gas працюють близько 500 чоловік.

Читайте також: Німецька RWE домовилася про продаж своєї газової мережі в Чехії за 1,2 млрд євро

Борги RWE складають близько 33 млрд євро. Одна із причин їхнього росту - необхідність різкого збільшення резервів на пенсійне забезпечення зважаючи на низький рівень процентних ставок. "Ми повинні дуже сильно економити", - визнав на початку березня глава RWE Петер Теріум (на фото). При цьому топ-менеджер не став приховувати, що в майбутньому компанія значно скоротить число співробітників.

E.ON, на відміну від RWE, шукає нові ринки для інвестицій та вже перенацілився на Бразилію. Німецький концерн оголосив про збільшення своєї частки з 11,7 до 36,1% у місцевій енергокомпанії MPX, яка належить одному з найбагатших людей планети Айке Батіста (стан 10,6 млрд дол., за даними журналу Forbеs). Більше року тому E.ON заплатив за 10% акцій MPX 350 млн євро, а зараз інвестує ще близько 800 млн євро. Перший етап операції завершиться вже у квітні. Поряд із Туреччиною Бразилія стає для E.ON найважливішим перспективним ринком. Керівництво концерну ставить перед собою мету домогтися подвоєння прибутку від активів на неєвропейських майданчиках.

Читайте також: Україна з 1 квітня буде імпортувати з Польщі 5 млн куб. м газу на добу, - "Укртрансгаз"

"Частка в MPX коштує дешево, і у Бразилії хороші довгострокові перспективи. Однак ринок цієї країни повен сюрпризів", - цитує Reuters аналітика Інституту електротехніки при Університеті Сан-Паоло Едмілсона Моутінго дос Сантоса. За його словами, Президент країни Ділма Русеф не має наміру послаблювати суворі правила контролю за енергетичним ринком країни, які вона розробила ще будучи міністром енергетики Бразилії.

Втім, пов'язаних із Бразилією політичних ризиків глава E.ON Йоханнес Тайссен не боїться. Навпаки, нещодавно він заявив, що з головними для його концерну ризиками він стикнувся в Німеччині, натякаючи на рішення влади ФРН вийти з атомної енергетики, в результаті чого E.ON зазнав мільярдних збитків.

RWE