ua en ru

Відомство Клименка доб'є виноробів і позбавить держбюджет 1 млрд грн

Автор: RBC.UA
Міністерство доходів і зборів України розробило законопроект, яким пропонує підвищити акциз на кріплені вина у 3,5 рази. Відомство потирає руки в передчутті багатомільйонних надходжень до державного бюджету, ігноруючи очевидні факти, які свідчать лише про одне: підвищити акциз означає знищити основу і символ українського виноробства - виробництво десертної групи вин.

Міністерство доходів і зборів України розробило законопроект, яким пропонує підвищити акциз на кріплені вина у 3,5 рази. Відомство потирає руки в передчутті багатомільйонних надходжень до державного бюджету, ігноруючи очевидні факти, які свідчать лише про одне: підвищити акциз означає знищити основу і символ українського виноробства - виробництво десертної групи вин.

Читайте також: Рада має намір посилити контроль Міндоходів за вивезенням спирту зі складів

Одним розчерком пера буде підписаний смертний вирок цілій галузі, завдяки якій українське виноробство знають у всьому світі. Удар по десертних винах спровокує ефект доміно - закриття виноробних підприємств, критичне збільшення покинутих виноградників, стрибок рівня безробіття у виноградарських регіонах. Після цього виноградарству і виноробству України вже не оговтатися.

Як зазначено в пояснювальній записці до законопроекту, головним аргументом Міністерство доходів і зборів України називає поповнення держбюджету країни на потенційні 300 млн грн. На чому ґрунтуються розрахунки відомства - залишається загадкою, оскільки, за найоптимістичнішими прогнозами, ця сума складе не більше 84 млн грн у 2013 р., а вже у 2014 р. впаде до рівня 16,8 млн грн!

"Почнемо з того, що галузь перебуває у стані постійного скорочення виробництва. Тільки у 2012 р. сегмент кріпленого вина втратив 27%. З урахуванням такого серйозного падіння, держбюджет отримав від виноробів 98,6 млн грн відрахувань по акцизу. Виходячи з даних з виробництва кріпленого вина за перші 4 місяці 2013 р. (1637,7 тис. дал.), можна спрогнозувати обсяг виробництва у 2013 р. - орієнтовно 5000 тис. дал. На перший погляд, дуже ласий шматочок для бюджету. Але тільки в нашій формулі відразу ж з'являється знак "мінус", - зазначає директор асоціації "Виноградарі та винороби України" Сергій Михайлечко. - Від зазначеної суми спочатку віднімаємо 30% (прогнозне падіння виробництва у 2013 р.), а після - ще 50% (мінімум, на який обрушиться галузь після підвищення акцизу)".

Відомство Клименка доб'є виноробів і позбавить держбюджет 1 млрд грн

До 2014 року, який буде показовим у плані дії нового акцизу, протягом усіх 12 місяців кількість виробленої продукції не перевищить 200 тис. дал., що дорівнює 16,8 млн грн відрахувань з акцизного податку. До цього ж моменту від виноробної галузі залишаться одні руїни.

Читайте також: ВР підняла акцизи на алкоголь на 11%, на сигарети - на 7,5%

Говорити про це зі 100%-ю упевненістю виноробам дозволяє досвід 2010 р., коли ставка акцизного збору була підвищена з 0,50 грн за один літр до 2 грн. Це призвело до падіння виробництва кріплених вин на 65% у 2011 р., а у 2012 р. вже досягло 74% порівняно з 2010 р., продовжив експерт Сергій Михайлечко.

Не менш показовим для галузі є і приклад плодово-ягідних вин. Для споживача це словосполучення вже ні про що не говорить, хоча продукція була свого часу затребувана і мала високий потенціал до розвитку. Точкою неповернення для неї став 2000 р. із прийняттям закону України №1582-III "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на спирт етиловий та алкогольні напої". Документ підняв акциз до 2,6 грн. Таким чином, уряд зрівняв ціни на плодово-ягідне вино із ціною на горілку і, тим самим, поставив хрест на плодово-ягідному виноробстві.

Кріплені вина чекає та ж доля. Стрибок акцизу змусить підняти вартість пляшки мінімум на 11-12 грн, в окремих випадках, залежно від дистриб'ютора, підвищення може досягти і 20 грн. Відповідно, ціна пляшки вина на полиці магазина складе 35-40 грн.

На думку експертів галузі, ініціатива Міндоходів активно підживлюється лікеро-горілчаною галуззю або ж окремими її представниками - єдиними учасниками алкогольного ринку, які залишаться у виграші.

Винороби закликають Міндоходів ще раз проаналізувати статистку і досвід попередніх років. В іншому випадку відомство ризикує, замість підвищення доходів до держбюджету, втратити майже 100 млн грн надходжень, знищити галузь, підвищити рівень безробіття і посприяти розширенню чорного ринку у сфері міцного алкоголю.

Читайте також: Головою наглядової ради "Одеського заводу шампанських вин" призначено Вандіні

За думками експертів, сьогодні тіньовий ринок лікеро-горілчаних виборів вже становить 30-40%. Знищення сегмента кріплених вин дасть підставу говорити про те, що ринок алкоголю в Україні остаточно пішов у тінь. Отже - перестав платити податки.

"Депутатам, чиновникам, і, мабуть, тим "мислячим споживачам", які на кожному розі кричать: "Підвищимо акциз, нехай молодь п'є менше", хочеться донести одну просту думку: ніколи різке підвищення акцизу не впливало на загальну кількість алкоголю у країні, єдиним наслідком зростання стає перевизначення часток між різними видами алкоголю. Наївно вірити, що порожнеча, утворена внаслідок знищення кріпленого вина, не буде тут же заповнена. У реаліях українського ринку заміною стане нелегальна горілка і самогон. Погодьтеся, досить незвичайний спосіб боротьби з алкоголізмом обирає Міністерство доходів: знищити легального виробника, щоб створити тепличні умови для тіньового ринку", - наголосив Сергій Михайлечко.

У числі "мінусів" Міндоходів отримає ще чітке позиціонування як відомства-маріонетки, яке смикає за мотузочки всесильне горілчане лобі.

У 2013 р. ситуація загострюється ще й тим, що на карту поставлена ​​продукція, яка є єдиною, що якісно виділяє українське виноробство в усьому світі - десертні вина, аналогів яким у світі вкрай мало. Законопроект поховає досягнення найвизнанішого і найтитулованішого виробника України ДК НВАО "Масандра" - унікальну технологію виробництва кріплених вин.

Читайте також: Акціонери "Київського заводу шампанських вин" звільнили виконавчого та генерального директорів

Природні умови півдня України, помножені на багаторічні традиції і досвід, зробили нашу країну знаменитою саме завдяки цим винам. Українське десертне і кріплене вино отримало і міжнародне визнання, і любов співвітчизників - половина шанувальників вина в нашій країні віддає перевагу саме "масандрівським кріпленим винам".

Через рік - покинуті виноградники!

Слідом за кріпленими десертними винами кане в Лету й українське виноградарство. Істотне зниження потреби в сировині (мінімум на третину) призведе до масової відмови від вирощування виноградної лози, що пов'язано з величезними витратами, як фінансовими, так і фізичними.

Загальна кількість посадок сьогодні не перевищує 77 тис. га, при мінімальному потенціалі у 300 тис. га (площа посадок у радянський час). Зазначимо, що виноградарство вимагає колосального залучення ручної праці. За оцінками експертів галузі, з урахуванням сезонних працівників, кількість людей, що безпосередньо задіяні у процесі вирощування винограду, становить не менше 100 тис. чоловік.

"Розвал сегмента міцних і десертних вин призведе до того, що підприємства-виробники мінімум на третину скоротять штат співробітників. У зв'язку з чим відрахування до фонду заробітної плати на бюджетах усіх рівнів чекає та ж доля. Скорочення складуть близько 1 млрд грн (!)", - наголосив експерт.

Винороби просять уряд ще раз зважити всі "за" і "проти". Заради чого він готовий убити цілу галузь (яка, згідно з офіційними заявами прем'єр-міністра і Президента, є пріоритетною), позбавити державний бюджет 1 млрд грн і створити "зелений коридор" для тіньових виробників алкоголю?