ru ua

Вічна обіцянка Києву: метро на Троєщину з'явиться не раніше 2030 року

Вічна обіцянка Києву: метро на Троєщину з'явиться не раніше 2030 року Столична влада продовжує спекулювати на темі будівництва метро на Троєщину
Політики та чиновники Києва навчилися добре спекулювати на темі метро на Троєщину, постійно обіцяючи, що через 3-4 роки перша ділянка жаданої нової лінії метро з'явиться. Десятки недобросовісних персоналій, спекулюючи на очікуваннях відчайдушних троєщинців на тему метро, стали депутатами парламенту та міської ради. Але на ділі за більш ніж 30 років для реалізації цього проекту майже нічого не робилося.

Політики та чиновники Києва навчилися добре спекулювати на темі метро на Троєщину, постійно обіцяючи, що через 3-4 роки перша ділянка жаданої нової лінії метро з'явиться. Десятки недобросовісних персоналій, спекулюючи на очікуваннях відчайдушних троєщинців на тему метро, стали депутатами парламенту та міської ради. Але на ділі за більш ніж 30 років для реалізації цього проекту майже нічого не робилося.

Обіцяного чекають

Цікаво читати старі статті про плани розвитку метрополітену в Києві. Ще з 80-х однією з основних тем з розвитку метро вважалося будівництво четвертої ("жовтої") лінії на тоді інтенсивно застраиваемый масив Троєщина. В 90-е у столичних чиновників, успішно достроивших метро Позняки та Осокорки, вже не було сумнівів, що в другому десятилітті XXI століття вся Подільсько-Вигурівська лінія метро буде працювати, забезпечуючи швидке і зручне сполучення не тільки для жителів Троєщини, але і для сотень тисяч мешканців Солом'янки. Час минав, обіцянки залишалися обіцянками, а роботи на будівництві жовтої лінії так і не починалися.

Але час минув не дарма. Політики і чиновники Києва навчилися добре спекулювати на темі метро на Троєщину, постійно обіцяючи, що через 3-4 роки перший ділянку жаданої нової лінії метро з'явиться. Десятки недобросовісних персоналій, спекулюючи на очікуваннях відчайдушних троєщинців на тему метро, стали депутатами парламенту та міської ради. Але на ділі за більш ніж 30 років для реалізації цього проекту майже нічого не робилося. Будівництво необхідного для "жовтої" лінії мосту через Дніпро почалося в 2003 році, але через 12 років Подільський міст перетворився на звичайний довгобуд, термін введення в експлуатації якого вже ніхто не береться прогнозувати.

кава_колонка_2013

Реалізація проекту "метро на Троєщину" 2013 рік

Нещодавно багато ЗМІ радісно писали про виділення у міському бюджеті на 2016 рік коштів на техніко-економічне обґрунтування для проекту "жовтої" лінії, знову вселяючи в людей надію, що метро на Троєщину таки стане реальністю. Хоча, якщо б чиновники столиці були чесними і відповідальними, то повинні були б сказати жителям правду. А правда така, що метро на Троєщині з'явиться навіть у найближчі 10-15 років.

Вартість будівництва четвертої лінії за різними оцінками складає близько 2 млрд доларів, що дорівнює зараз двом річним бюджетам Києва. Очевидно, що для міської казни це сума непідйомна. Незначні виділяються крихти можуть дозволити вирішити частину паперових питань, пов'язаних з проектуванням, але профінансувати будівництво вони нездатні. Очікувати фінансування з державного бюджету, який традиційно фінансував будівництво метрополітенів, в нинішніх умовах падіння економіки не доводиться.

Кредитувати на таку суму місто, який насилу розраховується по своїх боргах і в минулому році реально опинився на межі банкрутства, розсудливі банкіри теж однозначно не будуть.

Залучити приватних інвесторів в такий проект теж нереально - адже будівництво метро, по своїй суті, соціальний проект і ніколи не окупить вкладення приватного капіталу. Незважаючи на бажання багатьох наших чиновників і політиків, інвестори - це не благодійні фонди. Інвестори орієнтуються на повернення своїх вкладень і на досить високий заробіток, який має з лишком покрити ризики вкладення грошей в нашу країну. Тому зацікавити їх таким проектом неможливо.

Але навіть якби сталося диво і владі міста вдалося б знайти відсутні 2 млрд доларів, то на проектування та будівництво нової лінії на ділянці від залізничного вокзалу "Центральний" до Троєщини пішло б при оптимістичному розкладі мінімум 10-12 років. Адже протяжність цієї частини "жовтої" лінії становить близько 16 км.

Навіть при одночасному будівництві кількох ділянок нової лінії метро вкластися в менші строки не вдасться. Крім звичайної проходки тунелів та будівництва станцій необхідно спорудити службову сполучну лінію для заїзду поїздів метро на нову лінію і три пересадочних вузли з трьома діючими лініями метро.

кава_колонка_2014

Реалізація проекту "метро на Троєщину" 2014 рік

Не говорять, а роблять

В інших країнах чиновники більш відповідально підходять до питань розвитку метрополітену, що і дозволяє їм досягати успіху в таких проектах. Для порівняння, хотів би привести приклад чиновників польської столиці.

Варшавський метрополітен майже в три рази молодше Київського і відкрився всього лише 20 років тому. Незважаючи на свій юний вік, метрополітен у Варшаві має протяжність ліній вже 30 км, що можна порівняти з половиною протяжності Київського метрополітену, побудованої за 55 років. У Варшаві працює 28 станцій метро проти 52 у Києві. Але на відміну від нашої столиці, де метрополітен не будується вже більше двох років, у Варшаві метрополітен активно розвивається.

На днях голова Варшавського метрополітену заявив, що вже навесні буде оголошено підрядник для будівництва першого етапу продовження лінії метрополітену М2, що відкрилася в березні минулого року.

Лінія М2 перетинає місто з заходу на схід. Продовжуватися М2 буде одночасно в обидві сторони. На першому етапі з кожної сторони лінія подовжиться більш ніж на 3 км і на ній з'явиться 6 нових станцій. Будівельні роботи почнуться вже влітку 2016 року і завершаться строго в 2019 році.

Також найближчим часом на тендері буде обрана компанія для проектування другого етапу продовження лінії М2. На другому етапі лінія також подовжитися в обидві сторони сумарно на 5 км і на ній з'являться ще 5 нових станцій. Договір на будівництво другого етапу буде підписаний в 2017 році, а будівництво має завершитися у 2022 році.

У другому кварталі 2016 року почнуться переговори з виробниками вагонів, зацікавленими в поставках Варшавського метрополітену, про придбання 60 нових шестивагонних поїздів, необхідних для забезпечення перевезень на лінії М2 після її продовження. Договір на поставку нових вагонів буде підписаний в наступному році, а всі склади повинні бути поставлені поетапно до кінця 2022 року.

На відміну від Варшави, у влади якої плани щодо розвитку метрополітену розписані потижнево на найближчі 6 років, у влади Києва чітких планів щодо розвитку метрополітену немає. Але це не заважає чиновникам продовжувати розповідати нові епізоди тридцятирічної казки наївним виборцям, а городянам, незважаючи ні на що, продовжувати вірити, що метро на Троєщині все-таки з'явиться.