ua en ru

Рада ще раз розгляне питання встановлення веб-камер на виборчих дільницях на 1 млрд грн

Автор: RBC.UA
Верховна Рада України (ВР) внесла до порядку денного сесії проект закону № 10681, ініційований народним депутатом від Партії регіонів, згідно з яким на парламентських виборах 28 жовтня 2012 р. виборчі дільниці пропонується обладнати веб-камерами на загальну суму 993,6 млрд грн, а купувати їх пропонується проводити без тендера.

Верховна Рада України (ВР) внесла до порядку денного сесії проект закону № 10681, ініційований народним депутатом від Партії регіонів, згідно з яким на парламентських виборах 28 жовтня 2012 р. виборчі дільниці пропонується обладнати веб-камерами на загальну суму 993,6 млрд грн, а купувати їх пропонується проводити без тендера. "За" проголосували 255 народних депутатів.

Створення та впровадження системи відеоспостереження на звичайних виборчих дільницях на постійній основі під час виборів народних депутатів України в 2012 р. передбачає виділення додаткового ресурсу Центральної виборчої комісії в сумі 993,6 млрд грн. Знайти потрібну суму передбачається за рахунок податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів - 350 млн грн і ввізного мита - 643,6 млн грн.

Відповідно до законопроекту, на закупівлю товарів, робіт і послуг для придбання, монтажу і функціонування систем відеоспостереження на виборчих дільницях, дія закону України "Про здійснення державних закупівель" не поширюється.

Законопроект пропонує ввести систему відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення, яка повинна забезпечити передачу зображення з дільниці для можливості перегляду на відповідному веб-сайті в мережі Інтернет, а також зберігання інформації.

Системи відеоспостереження пропонується встановити в приміщеннях для голосування звичайних виборчих дільниць, а застосовувати зазначені системи треба буде в обов'язковому порядку. При цьому вимога про відеоспостереження не буде поширюватися на окружні виборчі комісії, дільничні виборчі комісії закордонної виборчої дільниці, спеціальні виборчі дільниці, а також на Центральну виборчу комісію.

Система відеоспостереження складається з не менше двох веб-камер, встановлених у приміщенні для голосування дільничної виборчої комісії, а також засобів запису і зберігання інформації, оброблення даних для передачі зображення, передачі інформації на відповідний веб-сайт в мережі Інтернет.

Відповідно до законопроекту, веб-камери повинні розташовуватися так, щоб не порушувати таємницю волевиявлення виборців і забезпечити умови для вільного формування виборцем своєї волі та її вільного виявлення, одночасно забезпечуючи контроль громадськості за дотриманням процедури голосування та підрахунку виборчих бюлетенів.

Законопроект також передбачає, що дільнична виборча комісія забезпечує початок безперервного функціонування системи відеоспостереження з передачею зображення в Інтернет в день голосування не пізніше початку підготовчого засідання відповідної комісії і припиняє функціонування системи після закінчення голосування.

Після закінчення голосування на виборчій дільниці і до підписання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, у тому числі з позначкою "уточнений" і про повторний підрахунок голосів, дільнична виборча комісія забезпечує функціонування системи відеоспостереження в режимі відеозапису та зберігання відеозображення. Матеріали відеоспостереження в цьому випадку можуть надаватися за запитом у порядку, встановленому ЦВК.

Окремо відзначено, що трансляція відеозображення з приміщення для голосування здійснюється на відповідному сайті в мережі Інтернет. Матеріали відеоспостереження зберігаються протягом одного року з дня офіційного опублікування результатів виборів депутатів, після чого знищуються в установленому ЦВК порядку.

Як повідомлялося, веб-камери на виборчих дільницях пообіцяв встановити прем'єр-міністр України Микола Азаров, зустрічаючись вчора з віце-президентом Парламентської асамблеї ОБСЄ. Зовсім недавно Азаров заявляв, що питання веб-камер на виборчих дільницях під час виборів "впирається в гроші". Азаров також підкреслював, що чинний закон "Про вибори" дає великі можливості громадськості, "політичним партіям контролювати хід проведення виборів, треба тільки займатися цим".

Обіцянка Азарова стала несподіванкою, враховуючи, що ВР 1 червня ц.р. відхилила законопроект "регіонала", який пропонував обладнати приміщення для голосування веб-камерами. Крім того, у червні ВР відхилила опозиційний проект закону, який передбачає переустаткування кабінок для голосування і заборону фотографувати бюлетені під час голосувань.

Варто зазначити, що на минулих президентських виборах в Російській Федерації, які пройшли 4 березня 2012 р., більше 90% виборчих дільниць вперше були обладнані веб-камерами.