ua en ru

СБ: Україна виконує не всі вимоги з контролю за держкоштами

Автор: RBC.UA
Українська влада виконує не всі вимоги щодо контролю за державними коштами, говориться у звіті Світового банку та Європейського Союзу про ефективність управління державними фінансами, представленому сьогодні в Києві.

Українська влада виконує не всі вимоги щодо контролю за державними коштами, говориться у звіті Світового банку та Європейського Союзу про ефективність управління державними фінансами, представленому сьогодні в Києві. Про це повідомляє радіо "Свобода".

Автори звіту відзначають, що українська держава не проводить довгострокового бюджетного планування, а свої видатки залишає закритими для зовнішнього контролю, а це стоїть на заваді притокові капіталів в Україну.

"Українська система управління державними фінансами демонструє середні показники у світовому вимірі",- заявив, представляючи звіт, директор Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Цімяо Фань.

Водночас, за його словами, одним із найслабших залишається показник зовнішнього контролю та аудиту. Це зумовлено тим, що повноваження Рахункової палати є недостатніми, а парламентський контроль залишається обмеженим, зазначив він.

"Україна здійснила важливий прогрес у реформуванні управління державними фінансами впродовж декількох останніх років, включаючи аспекти прозорості, передбачуваності та контролю в процесі виконання бюджету і державних закупівель. Проте ще багато слід зробити, особливо у сферах планування капітальних вкладень, складання бюджету відповідно до цілей політики, надійності бюджету, внутрішнього та зовнішнього аудиту", - наголосив Цімяо Фань.

Крім того, на думку міжнародних експертів, необхідно розширити повноваження Рахункової палати по контролю за доходами казни, а Верховної Ради - за фінансами держпідприємств. "Документ базується на чітких фактах, і в цьому його перевага. За останні 10 років Україна досягла значного прогресу в системі управління державними фінансами", - повідомив провідний спеціаліст ВБ з питань держсектора Івор Бізлі, пише "Комерсант-Україна". За словами Фаня, по 4-бальній системі України отримала 2,67 при середньому значенні 2,53 бала (дослідження охопило 114 країн). "В порівнянні з попереднім звітом України практично на тому ж місці, але це не говорить про те, що нічого не робиться. Це може свідчити, що всі країни змінюються з однаковою швидкістю", - пояснив економіст СБ Олексій Балабушко. Світовий банк дав високу оцінку прозорості і публічності бюджетної інформації, що підтверджується індексом прозорості бюджету за 2010 р. - 19-е місце.

Звіт містить ряд рекомендацій щодо підвищення якості надання державних послуг, поліпшення ділового та інвестиційного клімату, зниження корупції. Державну податкову службу та Держмитниці Бізлі радить переглянути їх агресивну фіскальну політику в рамках "гонки за доходами для виконання планових показників доходної частини бюджету". "Це спонукає посадовців до необ'єктивного поведінки. Зокрема, частота митних і податкових перевірок вище, ніж вимагає облік фактичних ризиків", - йдеться в звіті.

Серед інших рекомендацій - посилення контролю за держкомпаніями, в тому числі за допомогою Рахункової палати і парламенту, який замість уряду має затверджувати їх фінансові плани. Крім того, держпідприємства повинні складати звітність по МСФО, щоб виявляти потенційні ризики. Повноваження Рахункової палати запропоновано розширити за рахунок контролю над доходами державного і місцевих бюджетів. А на базі бюджетного комітету парламенту слід створити підрозділ з перевірки стану держрахунок і звітів за результатами аудиту Рахункової палати. Джерело у відомстві заявив, що вже підготовлені законопроект про Рахункову палату і зміни в Конституцію, які повертають їй відібране в 2010 р. право аудиту доходів.

Нещодавно Світовий банк знизив прогноз зростання ВВП України в 2013 р. Згідно з прогнозами Світового банку, ВВП Україна в 2012 р. виросте тільки до 2,5%. Такий же прогноз міститься в документах Європейського банку реконструкції і розвитку - 2,5%, що на 1 процентний пункт менше, ніж в жовтневому прогнозі. Згідно з прогнозами Fitch зростання ВВП в Україні в 2012 р. сповільниться до 4%.

У грудні минулого року повідомлялося, що СБ оновить стратегію партнерства з Україною, яка тепер буде спрямована на поліпшення і поглиблення економічних структурних реформ.

СБ є одним із джерел фінансової і технічної допомоги, що надається країнам, які розвиваються. СБ складається з двох організацій розвитку, що належать 187 країнам - членам МБРР і МАР. Мета МБРР - скорочення масштабів бідності в країнах з середнім рівнем доходу і в кредитоспроможних країнах з низьким рівнем доходу, тоді як увага МАР зосереджена на найбідніших країнах світу. Штаб-квартира заснованого в 1944 р. СБ розташована у Вашингтоні (США).