ua en ru

СБ: Угода України з МВФ про кредит stand-by може бути розірвана

Автор: RBC.UA
Україна піддана ризику розірвання угоди про кредит stand-by з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Про це йдеться в Стратегії партнерства банку з Україною (СПУ) на 2012-2016 рр.

Україна піддана ризику розірвання угоди про кредит stand-by з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Про це йдеться в Стратегії партнерства банку з Україною (СПУ) на 2012-2016 рр.

"Є ризик розірвання угоди про кредит stand-by з МВФ, і підвищуються ризики для реструктуризації заборгованості, пов'язані з тим, що на 2012 р. припадають значні суми виплат з обслуговування боргу, в тому числі перед МВФ... і нездатністю України випустити внутрішні чи зовнішні облігації", - говориться в документі.

Банк підкреслив, що підвищення тарифів на енергоносії для домогосподарств і комунальних підприємств є необхідною умовою стабільного прогресу у критичних областях, як фіскальна консолідація.

Зазначимо, що Україна до 2012 р. має погасити борг перед МВФ на суму 3,72 млрд дол. Для погашення цієї заборгованості, а також боргів по облігаціях Україна хоче отримати від МВФ нові кредити на 10 млрд дол. При цьому в Києві останнім часом твердять, що Україна зможе обійтися і без кредиту МВФ. Однак, як раніше повідомив міністр фінансів України Валерій Хорошковський, якщо Україна не буде знаходиться на ринку постійних запозичень, то в потрібний момент взяти кредит буде дуже складно.

На початку року Вашингтон відвідала українська делегація на чолі з віце-прем'єр-прем'єрами Андрієм Клюєвим, Сергієм Тігіпком, а також Хорошковським. Однак МВФ не прийняв рішення про надання Україні чергового траншу кредиту. За словами Тігіпка, сьогодні залишилося за меморандумом з МВФ вирішити "практично одне питання підняття тарифів".

Зазначимо, раніше офіційний Київ заявляв, що Україна продовжить співпрацю з МВФ при досягнення консенсусу в газових переговорах з Росією. Однак такого досягнуто не було.

Нагадаємо, програма співпраці України і МВФ, схвалена в липні 2010 р., передбачає виділення Україні кредиту на суму 15 млрд 150 млн дол. під ставку 3,5% річних. Термін дії програми становить 2,5 року. Одразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш у розмірі 1 млрд 890 млн дол. Рішення про виділення другого (і останнього) траншу в розмірі 1 млрд 500 млн дол. рада директорів МВФ ухвалила 22 грудня 2010 р.

У 2011 р. транші МВФ Україна не отримувала. Київ втратив можливість отримати від МВФ три квартальних кредити в розмірі приблизно 1,5 млрд дол. кожен в рамках програми stand-by загальним обсягом 15,5 млрд дол. через порушення узгоджених з фондом термінів проведення пенсійної реформи (набрала чинності з 1 жовтня) і підвищення тарифів на газ.

Як зазначив Хорошковський, позиція МВФ щодо підвищення тарифів на газ в Україні залишається жорсткою і понині. Українська влада не хоче підвищувати тарифи напередодні парламентських виборів. Прем'єр Микола Азаров заявив, що Україні не варто чекати надходження зовнішніх фінансових ресурсів.

Нагадаємо, за даними Мінфіну, за станом на 31 грудня 2011 р. державний борг України становив 357,27 млрд грн (75,44% від загальної суми) або 44,7 млрд дол. Державний зовнішній борг становив 195,8 млрд грн (41,34% від загальної суми) або 24,5 млрд дол.