ua en ru

СБ знизив прогноз зростання світової економіки до 3,2%

Автор: RBC.UA
Згідно із прогнозами Світового банку, темпи зростання загальносвітового ВВП зростуть на 3,2% в 2011 р., досягнувши свого максимуму в 3,6% в 2012 р.

Згідно із прогнозами Світового банку, темпи зростання загальносвітового ВВП зростуть на 3,2% в 2011 р., досягнувши свого максимуму в 3,6% в 2012 р., однак подальше підвищення і без того високих цін на нафту і продовольчі товари може серйозно загальмувати темпи економічного зростання та негативно позначитися на бідних верствах населення. Про це йдеться в червневому випуску доповіді Всесвітнього банку (ВБ) «Глобальні економічні перспективи».

Очікується, що за умови повного завантаження виробничих потужностей, зростання в країнах, що розвиваються сповільниться з 7,3% в 2010 р. до приблизно 6,3% щорічно в період 2011-2013 рр.

У країнах з високим рівнем доходу прогнозується уповільнення зростання з 2,7% в 2010 р. до 2,2% в 2011 р., а потім його прискорення до 2,7% і 2,6% в 2012 і 2013 рр., відповідно.

«У березні 2011 р. інфляція в країнах, що розвиваються впритул наблизилася до рівня 7% в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року, що було більш ніж на 3 процентних пункти вище, ніж у період найнижчого рівня інфляції в липні 2009 р.
Інфляція в країнах з високим доходом також зросла, вийшовши на рівень 2,8% в березні 2011 р. Найбільш значне підвищення інфляції відзначається в східноазійських, а також у Близькосхідному і північноафриканських регіонах, відображаючи брак запасу виробничого потенціалу в першому і зростання продовольчих цін в другому», - йдеться в доповіді.

Експерти Світового банку також відзначили, що підвищення цін на нафту і втрати врожаю, викликані поганими погодними умовами, привели до підвищення цін на продовольчі товари, що негативно позначається на малозабезпечених верствах населення, які витрачають значну частину своїх доходів на придбання продуктів харчування.

«Хоча в період різкого підвищення цін у 2010-2011 рр. темпи зростання продовольчих цін на внутрішніх ринках у більшості країн, що розвиваються значно поступалися темпам зростання цін на продовольство на міжнародних ринках (7,9% з червня 2010 р. в порівнянні з 40% у разі міжнародних цін). Проте надалі зростання цін на продовольство на внутрішніх ринках може продовжитися у зв'язку з повільоюм зміною цін на продовольство на міжнародних ринках, і можливістю поширення наслідків зростання цін на міжнародних ринках на внутрішні ринки. Крім того, якщо врожай в 2011-2012 сільськогосподарському році виявиться низьким, продовольчі ціни можуть ще більше зрости, і таким чином негативно позначитися на доходах, якості харчування і здоров'ї незаможних сімей», - зазначили автори доповіді.

В кінці травня ц.р. в оновленому звіті ООН "Світовий економічний стан і перспективи в 2011 році" йдеться про те, що в поточному році зростання глобальної економіки збільшиться до 3,3%, а в наступному році воно досягне 3,6%.

Оскільки розвинені країни проводять стриману фінансову політику, щоб уникнути боргової кризи, це буде сповільнювати їх економічне зростання в найближчому майбутньому. А країни, що розвиваються і суб'єкти з перехідною економікою зіграють ключову роль у справі сприяння розвитку післякризової світової економіки.

Землетруси, цунамі і криза в ядерній енергетиці Японії підірвали світовий фінансовий ринок, а дестабілізація ситуації в західній Азії і північній Африці призвела до подальшого зростання цін на нафту, також сильно подорожчало зерно та інші провідні товари. У зв'язку з цими факторами економічне відродження у світовому масштабі залишається слабким.

Нагадаємо, 17 квітня ц.р. Голова Світового банку (СБ) Роберт Зеллік заявив, що світ стоїть на порозі важкої економічної кризи. Основною загрозою для найбідніших країн Зеллік вважає зростання світових цін на продовольство, нестійкі ціни на нафту і зростаюче безробіття серед молоді.

Раніше, 11 квітня ц.р. Міжнародний валютний фонд (МВФ) залишив прогноз зі зростання світової економіки в 2011 р. на рівні 4,4%, в 2012 р. - на рівні 4,5%. Відновлення економіки Європи буде поступовим і нерівномірним, відзначили експерти МВФ у своїй доповіді. Крім того, боргові проблеми країн єврозони все ще не можна списувати з рахунків.

В кінці березня ц.р. Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings переглянуло прогноз стосовно економічного зростання у світі в бік зниження. Це відображає головним чином зростаючі ціни на нафту в результаті заворушень на Близькому Сході, а також вплив землетрусу в Тохоку і цунамі на економіку Японії. Fitch Ratings також підвищило світові інфляційні очікування, і прогнозує прийняття більш ранніх заходів органами кредитно-грошового регулювання, ніж передбачалося до цього.

В Fitch відзначили, що: «Підвищення цін на нафту слідом за ескалацією політичної напруженості на Близькому Сході являє собою істотну перешкоду для відновлення світової економіки. У результаті в даний час Fitch очікує більш помірне зростання у світі на рівні 3,2% в 2011 і 2012 рр. після 3,8% в 2010 р.».