СБ: Незаконне вирубування лісу приносить злочинцям близько 10-15 млрд дол. на рік
Незаконне вирубування лісу по всьому світу приносить злочинцям близько 10-15 млрд дол. в рік, підрахували експерти Світового банку, повідомляє BBC.
У доповіді говориться, що більшу частину незаконних лісозаготівель здійснюють організовані злочинні угруповання, а більша частина прибутку від цього бізнесу осідає в кишенях корумпованих чиновників у вигляді хабарів.
Значна частина незаконної вирубки лісу припадає на Індонезію, Мадагаскар і країни Західної Африки. Світовий банк наголошує, що в тих державах, де було посилено законодавство, і як наслідок, стали каратися зловмисники, відбулися досить позитивні зміни.
Для боротьби з незаконним обігом деревини банк рекомендує країнам, де проблема незаконної рубки усе ще не вирішена, в першу чергу домогтися необхідних змін у роботі правоохоронних органів і судової системи.
За підрахунками фахівців банку, у світі кожну секунду "чорні лісоруби" знищують дерева на площі, рівній футбольному полю.
Банк також знаходить подібності в методах управління подібним незаконним бізнесом і наркоторгівлею. Однак експерти вказують, що злочини, пов'язані з вирубкою лісу, набагато частіше залишаються непоміченими, або просто ігноруються правоохоронними органами.
Найчастіше проводяться "аматорські" розслідування, результати яких не можуть вважатися досить переконливими. І в тих небагатьох випадках, коли справа доходить до суду, обвинуваченими, як правило, опиняються бідні селяни, які рубали дрова, щоб обігріти житло.
Таким чином, судова система карає набагато частіше тих, хто заготовлював ліс без дозволу для опалення власного житла або працював дроворубом на провідний незаконний бізнес злочинців. В той час, як організатори масштабних вирубування лісу, які отримують величезний прибуток, майже ніколи не виявляються на лаві підсудних.
Як заявляють експерти, західні країни і інші імпортери лісу також можуть сприяти припиненню незаконного обороту деревини. У приклад наводиться досвід США, де три роки тому в законодавство були внесені поправки. І тепер, кожен постачальник лісу в США повинен довести, що деревина була заготовлена законним шляхом. В ЄС був прийнятий відповідний закон.
За підрахунками інституту Chatham House, тільки ці законодавчі заходи допомогли скоротити обсяги незаконних рубок лісу на чверть за останні 8 років.
Банк закликає Японію і Китай - провідних імпортерів деревини - ухвалити відповідні закони. Два роки тому Агентство екологічних розслідувань (EIA) виявило, що ліжка зроблені з незаконно отриманої деревини з Мадагаскару, в Пекіні продавали за 1 млн дол.
Нагадаємо, в минулому році найбільший банк Бразилії державний Banco do Brasil виявився втягнутим в скандал, пов'язаний з фінансуванням незаконної вирубки лісів у басейні Амазонки.