Найважливіші події 2012 року за версією BBC (фото)
Британська телерадіокорпорація слідом за найбільшими інформаційними агентствами опублікувала список подій 2012 р., які, на думку британців заслуговують найбільшої уваги.
На перше місце журналісти поставили переобрання на другий президентський термін демократа Барака Обаму. Барак Обама до осені 2012 року вже не викликав колишнього ентузіазму у багатьох американців. Мляве економічне зростання, стійко високий рівень безробіття, перегрупуваня сили Республіканської партії - все це не гарантувало Президенту США переобрання. У підсумку, однак, перемога Обами виявилася більш переконливою, ніж багато хто передрікав: 332 голоси вибірників проти 206 за його опонента Мітта Ромні.
Поразка Ромні стала свідченням серйозних недоліків в електоральній стратегії Республіканської партії. Білі чоловіки продовжують голосувати за Ромні - але білих чоловіків в Америці все менше. Обама зробив ставку на жінок, афроамериканців, вихідців з Латинської Америки - і для більшості з них він виявився привабливим.
Читайте також: Опублікована чергова версія кращих фотографій 2012 року (фото)
Додала балів у скарбничку Барака Обами організація рятувальної операції під час урагану "Сенді", який прокотився по східному узбережжю США за лічені дні до виборів. Стихія, яку згодом нарекли "супершторм" обрушилася на Нью-Йорк, немов у голлівудських фільмах-катастрофах. Місцями затоплене, у багатьох місцях знеструмлене, місто, однак, уникло великої кількості жертв. Барак Обама на час надзвичайної ситуації призупинив свою виборчу кампанію і мобілізував усі сили федерального уряду на ліквідацію наслідків урагану. Втім, постраждалі від урагану штати і без того тяжіли до демократів.
Майже одночасно з американськими виборами, в Китаї, який стрімко наздоганяє Америку за обсягом ВВП, відбулася планова зміна влади. Тут ніякої інтриги не було: публіці був представлений заздалегідь визначений новий склад постійного комітету політбюро ЦК правлячої Компартії на чолі з Сі Цзіньпіном.
У переддень з'їзду Компартії товариші позбулися амбітного політика Бо Сілая, який вважався ймовірним кандидатом в новий склад постійного комітету. Керівник парторганізації великого міста Чунцина був неоднозначною постаттю, загравав з націоналізмом і спадщиною Мао, але від інших китайських партійних бонз його відрізняла яскрава індивідуальність. Спочатку його дружину засудили за звинуваченням у причетності до вбивства британського бізнесмена Нілу Хейвуда. Потім самого Бо виключили з партії, після чого завели на нього кримінальну справу.
Зміна влади в 2012 р. відбулася і у Франції. Вперше з 1995 року Президентом Франції став представник лівих сил. Соціаліст Франсуа Олланд переміг на виборах чинного Президента Ніколя Саркозі. Олланд досить незвично, вселився в Єлисейський палац, не перебуваючи в офіційному шлюбі, хоча у нього є постійна супутниця Валері Тріервейлер.
До списку найбільш значущих подій 2012 р. ВВС внесла також катастрофу лайнера "Коста Конкордія". На початку 2012 року круїзний лайнер "Коста Конкордія" налетів на скелі, виконуючи непродуманий маневр біля берегів італійського острова Джильи, перекинувся і затонув. 32 людини загинули. Італійська влада поклала основну відповідальність за аварію корабля на капітана судна Франческо Скеттіно, який, на думку прокурорів, не тільки затіяв небезпечний маневр, але і втік з корабля. Він лише частково визнає вину. "Коста Конкордія" планується підняти в 2013 році.
Читайте також: Кращі фотографії агентства Reuters за 2012 рік (фото, відео)
Своє продовження в році, що минає отримала і історія засновника сайту Wikileaks Джуліана Ассанжа. Він не став чекати неминучої видачі до Швеції, де прокурори хочуть допитати його у справі про сексуальні злочини проти двох жінок. У червні він сховався в посольстві Еквадору в Лондоні; уряд цієї країни надав йому політичний притулок. Британська влада наполягає на тому, що вони зобов'язані видати Ассанжа Швеції і, варто тому вийти за поріг еквадорського посольства, його заарештують.
Рік видався непростим і для екс-прем'єра Італії Сільвіо Берлусконі. Міланські судді засудили його до року в'язниці за податкові махінації в його медіахолдингу Mediaset. Берлусконі заперечує вирок і до рішення апеляційної інстанції залишиться на волі. Він відмовився йти з італійської політики, незважаючи на похилий вік, і позбавив підтримки уряд технократа Маріо Монті.
Весь рік тривало повстання в Сирії проти режиму Президента Башара Асада. Зіткнення перекинулися на великі міста, такі як Дамаск і Алеппо; західні країни розірвали дипломатичні відносини з Асадом і почали визнавати опозицію. Однак перелому не відбулося: Урядові війська зберігають перевагу у важких озброєннях, а ряд країн на чолі з Росією продовжив надавати підтримку режиму. До кінці року, за оцінками правозахисників, кількість жертв конфлікту з березня 2011 року перевищила 40 тисяч.
В Єгипті - ще одній країні, яка переживає наслідки арабської весни, в 2012 році відбулися президентські вибори, які спостерігачі визнали в цілому справедливими і вільними. На них переміг кандидат, підтриманий ісламістським рухом "Брати-мусульмани", - Мохаммед Мурсі. Мурсі швидко накликав на себе гнів помітної частини єгипетського суспільства, видавши указ, який розширює його повноваження, а потім виставив на референдум проект нової конституції з чітко ісламістським акцентом.
У Лівії, де роком раніше був убитий диктатор Муаммар Каддафі, в 2012 році також відбулися вільні вибори. Але найбільшу увагу привернуло подія, що сталася 11 вересня. У річницю терактів у Нью-Йорку і Вашингтоні в місті Бенгазі почалися масові виступи, на перший погляд пов'язані з протестами, спровокованими трейлером до аматорського антиісламського фільму "Невинність мусульман". На цьому тлі в Бенгазі було розгромлено американське консульство, і були вбиті четверо американців на чолі з послом в Лівії Крістофером Стівенсом.
Підгрунтя подій у Бенгазі, і зокрема версія про те, що це був спланований напад "Аль-Каїди", гостро зацікавила американських сенаторів, особливо республіканців, які стали вимагати звіту від директора ЦРУ, генерала Девіда Петреуса. Петреус, однак, незабаром подав у відставку: розкрився його позашлюбний зв'язок з біографом Полою Бродуелл. У скандал виявився втягнутим ще один бойовий генерал - Джон Аллен, наступник Петреуса на посаді командувача силами НАТО в Афганістані.
Парламентські вибори, на які особливу увагу звернули у ВВС відбулися в Україні та у Грузії. У ВВС зазначають що в обох країнах, де протягом останніх років наростав політичний авторитаризм, відбулися вибори, які послабили позиції чинних Президентів. У Грузії Президент Михайло Саакашвілі був змушений визнати перемогу на виборах до парламенту блоку "Грузинська мрія" мільярдера Бідзіна Іванішвілі. Іванішвілі, який посів пост прем'єр-міністра, вважається більш схильним до компромісу з Росією; також при ньому швидко розкрилися тортури та інші зловживання в судовій системі Грузії.
В Україні союзники Віктора Януковича утримали контроль над Верховною радою. Але опозиційні партії помітно наростили свою присутність в парламенті, що надає їм рішучості в протистоянні з президентом. Спостерігачі відзначають явні паралелі з роками, передуючими "помаранчевої революції" 2004 року.
У листопаді Ізраїль зробив військову операцію проти бойовиків ХАМАС та інших палестинських озброєних угрупувань в секторі Газа. Цьому передувало посилення ракетних обстрілів прикордонних районів Ізраїлю з Гази. За тиждень конфлікту ХАМАС застосував ракети більшого радіусу дії, що долинали до Тель-Авіва. Однак Ізраїль довів ефективність своєї протиракетної системи "Залізний купол". Все скінчилося крихким перемир'ям.