ua en ru

Вашингтон закликав Тегеран до прямих переговорів щодо ядерної програми

Автор: RBC.UA
Вашингтон закликає Тегеран приступити до прямих переговорів і попереджає про негативні наслідки в разі блокування Іраном Ормузької протоки. Така позиція адміністрації США викладена в посланні Президента Барака Обами, направленому духовному лідерові Ірану, аятолі Алі Хаменеї, повідомляє радіо "Маяк".

Вашингтон закликає Тегеран приступити до прямих переговорів і попереджає про негативні наслідки в разі блокування Іраном Ормузької протоки. Така позиція адміністрації США викладена в посланні Президента Барака Обами, направленому духовному лідерові Ірану, аятолі Алі Хаменеї, повідомляє радіо "Маяк".

Офіційний представник МЗС Ірану підтвердив факт отримання послання і заявив, що варіанти відповіді на ініціативу Білого дому розглядаються.

Зазначимо, вчора Іран заявляв про готовність відновити шестисторонні переговори про його ядерну програму. Однак, сьогодні ЄС спростував ці заяви.

Відносно Ірану діють односторонні санкції США, Великобританії і Канади, спрямовані проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки. При цьому влада Франції підтримує введення нових "безпрецедентних" санкцій, у тому числі заморожування активів Центрального банку Ірану, а також призупинення закупівлі іранської нафти. Франція пропонує ввести нові обмеження не пізніше, ніж через три місяці. А Данія як голова ЄС запропонувала ввести повноцінне нафтове ембарго щодо Ірану з 1 липня 2012 р., після того як спливе період відстрочки, погоджений для чинних контрактів з Ісламською Республікою.

1 січня 2012 р. Президент США Барак Обама затвердив оборонний законопроект, до якого увійшли нові санкції проти Ірану. Згідно з новим законодавством, США припиняє всі операції з фінансовими інститутами та компаніями, які так чи інакше співпрацюють з Центробанком Ірану. Закон спрямований головним чином на скорочення доходів Тегерана від торгівлі нафтою. Перші санкції проти іноземних компаній, які працюють з Іраном, США вже ввели.

Причиною нового витка міжнародної напруженості стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може вестися і до цього дня. США, Ізраїль і ряд країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер.

Обстановка загострилася 27 грудня 2011 р., коли перший віце-президент Ірану Мохаммад Реза Рахімі повідомив, що ВМС країни заблокують прохід танкерів в Ормузькій протоці, якщо Захід введе санкції відносно нафтової галузі Ірану. Слідом за цим у район навчань іранських ВМФ біля Ормузської протоки увійшла американська ударна група бойових кораблів. Пізніше Іран погодився не блокувати протоку.

Транспортування більшої частини нафти, що експортується з Саудівської Аравії, Ірану, Об'єднаних Арабських Еміратів, Кувейту та Іраку, а також майже всього зрідженого природного газу (СПГ) з Катару (найбільшого експортера СПГ) здійснюється Ормузькою протокою, що з'єднує Оманську затоку на південному сході з Перською затокою на південному заході. На неї припадає 33% глобального експорту нафти і 40% глобального експорту нафтопродуктів по морю.

Нагадаємо, 31 грудня 2011 р. повідомлялося, що Іран готовий відновити з світовими державами переговори з питання про свою ядерну програму в форматі 5 +1.

Сьогодні Євросоюз спростував заяви глави іранського МЗС про готовність Ірану до нових шестисторонніх переговорів щодо його ядерної програми, про що іранське МЗС повідомляло вчора.