ua en ru

Валерій Коновалюк: "У США підтримують реформи і перетворення в Україні"

Автор: RBC.UA
Народний депутат України Валерій Коновалюк прийняв участь в Вашингтоні в міжнародному форумі «Відкрита України в трансатлантичному просторі. Рекомендації для вжиття заходів», який проходив з 8 по 9 грудня 2011 р. Український політик виступив перед учасниками форуму з доповіддю «Українські економічні реформи: що вже досягнуто, як багато належить зробити?».Парламентарій обговорив з іноземними дипломатами, американськими конгресменами і сенаторами перспективи подальшого розвитку України. Зокрема, в перший день візиту Коновалюк зустрівся з регіональним директором з питань Євразії Національного демократичного інституту Лорою Джуіт і заступником регіонального директора Кейті Фокс. У Держдепартаменті США український політик провів переговори з директором Офісу Україні, Молдови та Білорусі Державного департаменту США Бакстером Хантом.Крім того, Коновалюк відвідав посольство України в США і провів робочу зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом України в США Олександром Моциком. Після цього парламентарій відвідав Конгрес США, де зустрівся з учасниками групи сприяння Україні в Конгресі США конгресменами Денисом Кусиніч і Сандером Левіним.Про підсумки міжнародного економічного форуму Валерій Коновалюк розповів в інтерв'ю РБК-Україна.

РБК-Україна: Напередодні візиту до Вашингтона Ви відвідали Росію в якості міжнародного спостерігача від України на виборах до Держдуми. Як Ви оцінюєте виборчий процес в РФ?

Валерій Коновалюк: Українські спостерігачі і більшість міжнародних експертів схиляються до думки, що вибори в Росії пройшли чесно і відкрито. Я допускаю, що могли бути невеликі порушення, на яких зараз спекулюють, але в цілому виборчий процес пройшов на вищому рівні. Я особисто не помітив грубих порушень. Це великий крок на шляху демократичних перетворень в Росії.
РБК-Україна: Як оцінюють у США процеси, що відбуваються в Україні?
Валерій Коновалюк: Влада на даний момент допускає певні помилки і це певною мірою викликає стурбованість. Однак мені вдалося переконати американських колег, що іншої альтернативи немає - Україна без глибоких перетворень в суспільстві, без затвердження верховенства права позбавлена можливості якісно забезпечити економічне зростання і створити механізми для того, щоб результати майбутніх парламентських виборів позитивно відбилися на стабільності і благополуччя країни та її громадян .
РБК-Україна: Чи критикують в США українські реформи?Валерій Коновалюк: "У США підтримують реформи і перетворення в Україні"
Валерій Коновалюк: Критика, безумовно, є. Але мені вдалося переконати американських конгресменів і сенаторів, що для українських реформ шляху назад немає. Без помилок, на жаль, не обходиться. Але не варто робити гучних і необ'єктивних заяви про наявність в Україні якихось політичних переслідувань, боротьби з опозицією і виборчого правосуддя.
Ми залишаємося відкритою до діалогу країною, яка для себе визначила основну стратегічну мету - це європейська інтеграція та створення механізмів для якісних перетворень у всіх сферах життя.
При цьому в США прекрасно розуміють, що Україна в найближчі 5-10 років не зможе забезпечити повноцінної модернізації своєї економіки. Тому ми змушені зараз інтегруватися з тими ринками, з якими у нас десятиліттями складалися тісні економічні взаємини. Я кажу про створення Єдиного економічного простору з Росією, Казахстаном та іншими країнами, де українські виробники зможуть конкурувати і поглиблювати інтеграцію для додаткового економічного зростання.
РБК-Україна: На форумі були озвучені слушні рекомендації американських політиків щодо поліпшення економічної ситуації в Україні?
Валерій Коновалюк: Так. Україні слід продовжувати співпрацю на регулярній основі з політиками та економістами провідних країн Європи і США. Головне, щоб їх пропозиції та рекомендації були імплементовані в конкретні рішення органів влади в Україні. У зв'язку з цим слід зазначити прийняття безвізового режиму з ЄС, який є одним з основних умов підписання договору про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Тим часом, наприклад, амбіції і меркантильні інтереси одного чиновника на сьогоднішній день зупинили процес інтеграції, який би дав можливість нашим громадянам без віз їздити до Європи.
І таких прикладів багато. Тому ми повинні відходити від політики подвійних стандартів і розуміти, що ситуація склалася в країні - це відображення тієї діяльності, яка спрямована, перш за все, на виконання взятих на себе зобов'язань.
РБК-Україна: Які висновки Ви зробили за підсумками зустрічей з американськими політиками?
Валерій Коновалюк: Мої зустрічі з ними лише підтверджують, що нам необхідно розвивати двосторонні відносини з Вашингтоном. Вони далеко не вичерпані. Є високий інтерес до України, стурбованість внутрішньою ситуацією в країні і бажання підтримувати реформи в Україні.
Позиція нашої держави повинна бути прогнозованою. Україна зобов'язана розвивати громадянське суспільство, демократичні цінності, верховенство права, ринкову економіку. Тоді ми будемо зрозумілі нашим партнерам, і будь-які спекуляції навколо порушень прав людини в Україні припиняться.
Валерій Коновалюк: "У США підтримують реформи і перетворення в Україні"РБК-Україна: Які зміни необхідно провести в Україні, щоб відповідати європейському рівню життя?
Валерій Коновалюк: В Україні на сьогоднішній день необхідно реформувати систему юстиції, створювати дієві механізми для захисту іноземних інвестицій. Економіка повинна будуватися на основі рівного партнерства, і забезпечувати повноцінний розвиток, у тому числі соціальної сфери. У нестабільній країні дуже складно розраховувати на гарантії та участь великого капіталу в модернізації економіки.
РБК-Україна: Що гальмує євроінтеграційні устремління України?
Валерій Коновалюк: Один з основних факторів - це корупція. Ми стоїмо перед серйозним вибором: треба починати по-справжньому боротися з корупцією. Не тільки робити ревізію діяльності попередніх чиновників, а й дивитися, наскільки ефективно і законно сьогодні діють ті чи інші особи у виконавчій владі.
На жаль, Україна досі за рівнем корупції посідає високі позиції в міжнародних рейтингах. А це серйозно гальмує проголошені Президентом реформи. Склалася досконала плутанина в питаннях наповнення бюджету, виплати соціальних гарантій чорнобильцям, афганцям, інвалідам, ветеранам війни і т.п., неефективно використовуються бюджетні гроші.
РБК-Україна: У якому напрямку варто розвиватися Україні?
Валерій Коновалюк: Хочу зазначити, що в США також багато внутрішніх проблем: у них також є дефіцит бюджету, зростає зовнішній борг, високий рівень безробіття. Що стосується України, мені здається, ми могли б грати ключову роль в інтеграції Європи та Азії, у реалізації тих перетворень, які потрібно сьогодні пройти, не тільки нам, але і всім країнам на пострадянському просторі.
У цьому випадку, від наших партнерів в США, ми можемо отримати підтримку та розуміння важливості цих перетворень, насамперед, для утвердження демократичних цінностей та громадянського суспільства.

Спілкувався Олексій Алтинов