ua en ru

В.Зверєв: “Утримання реєстру IMEI-кодів обходиться в 2 млн грн. на місяць”

Автор: RBC.UA
В 2009 р. український ринок мобільних телефонів змінився корінним чином. За словами експертів, вперше до України офіційно, зі сплатою всіх податків, було ввезено більше 90% терміналів. В попередні роки цей показник рідко перевищував 10%. Цього вдалося добитися завдяки новим правилам гри на ринку, які запрацювали навесні минулого року. Ефективним інструментом для боротьби з контрабандою став реєстр IMEI-кодів - бази даних, в якій зібрані унікальні ідентифікаційні номери всіх легально ввезених в країну телефонів. До моменту, коли Нацкомісія з питань регулювання зв'язку (НКРЗ) України зможе продемонструвати реальну силу реєстру, залишився трохи більше місяць - 16 лютого 2010 р. оператори мобільного зв'язку будуть вимушені припинити обслуговування десятків тисяч телефонів. Про те, як працює реєстр IMEI-кодів, які ще нові технології чекають ринок в швидкому майбутнє, і що робити, щоб не стати жертвою контрабандистів або продавців краденого - в інтерв'ю РБК-Україна розповів член НКРЗ, а в недалекому минулому її голова Володимир Зверєв.

РБК-Україна: В грудні в "Українському державному центрі радіочастот" (УДЦР) заявляли, що 16 лютого 2010 р. будуть відключені перші телефони, чиїх номерів немає в базі IMEI-кодів. Скільки апаратів буде відключено?

Володимир Зверєв: Може йтися про декілька десятків тисяч терміналів. Поки загальне число терміналів, включених до так званих «сірих списків», складає приблизно 100 тис. Але ця цифра ще буде уточнена.

РБК-Україна: Чому саме 16 лютого?

В.З.: Перші «сірі списки» ми розіслали операторам 16 листопада і дали три місяці на вирішення проблеми. Хочу сказати, що три місяці - термін колосальний. Якщо вам прийде sms, що ваш телефон підозрілого походження, ви за тиждень, максимум за два, вирішите виникле питання. А якщо у вас телефон «неблагородного походження», то ви і за три місяці не зміните його статус. Тому що існуюче законодавство не дозволяє контрабандному телефону перетворитися на «білий».

РБК-Україна: Скільки всього IMEI-кодів сьогодні знаходиться в реєстрі?

В.З.: За станом на 12 січня 2010 р. в реєстрі числилося більше 82,5 млн IMEI-кодів.

РБК-Україна: Чому так багато?

В.З.: Щоб ви розуміли, всі телефони, які вже внесені до бази IMEI-кодів можна умовно розділити на три групи. Перша - це телефони, які на момент реєстрації документа (28 березня 2009 р., коли було ухвалено рішення про перехід на нові правила торгівлі телефонами і було створено реєстр - РБК-Україна) вже були ввезені до України за старими правилами. Всі ці мобільні термінали були амністовані і, відповідно до цього, ухвалено рішення, що вони були ввезені легально.

РБК-Україна: Що, насправді, всі телефони ввозилися легально?

В.З.: Ні. Цифри, які ми мали в своєму розпорядженні, говорили про те, що раніше тільки 10% апаратів ввозилися до України легально.

Все ж таки про групи. До другої групи увійшли ті телефони, які ввозилися і ввозяться до України за новими правилами після 28 березня минулого року. Зі всіх телефонів цієї групи було сплачено податки до бюджету і це на 100% легальні апарати. Загальний об'єм надходжень до бюджету склав суму більше 600 млн грн.

РБК-Україна: Якщо всі телефони легальні, то чому дані від УДЦР по базі IMEI-кодів і Митної служби з імпорту телефонів іноді не співпадають?

В.З.: Дійсно, цифри небагато відрізняються. Чому? Тому що видача дозволів на ввезення і сам факт перетину кордону відбуваються не одночасно. Так і виникає відмінність в даних, але вона короткотермінова.

РБК-Україна: Ви говорили про три групи. Яка остання?

В.З.: Третя група телефонів в базі IMEI-кодів - найчисленніша. Це все телефони, які коли-небудь використовувалися в мережах українських мобільних операторів. Їх коди ми отримали безпосередньо від самих операторів.

РБК-Україна: Скільки телефонів увійшли до бази по кожній групі?

В.З.: По першій - 1 млн 230 тис. апаратів, по другій - 3 млн 430 тис., по третій - всі інші.

РБК-Україна: Чому включили в базу всі без виключення телефони, адже багато із них напевно вже не існують?

В.З.: Ми просили операторів дати нам розширену базу даних. Щоб не вийшло так, що людина користувалася телефоном, потім поклав його в ящик і забула, а зараз, коли працюють нові правила, знову захотіла їм покористуватися, а номер не внесено до бази. Щоб це виключити і вирішили створити найповнішу базу.

РБК-Україна: Скільки коштує зміст реєстру IMEI-кодів?

В.З.: В УДЦР створено підрозділ, в якому працюють 12 чоловік, вони і займаються веденням реєстру. Загальна вартість устаткування і програмного забезпечення - близько 43 млн грн. А взагалі утримання на місяць - 2 млн грн., з урахуванням податків, зарплати та ін. Це достатньо дороге задоволення. Причому реєстр ще потребує грошових вливань. В ідеалі ми хочемо перейти до близького до он-лайн режиму взаємодії з EIR-модулями. Зараз при покупці апарату ми звертаємо увагу всіх на обов'язкову перевірку: відповідності внутрішнього і зовнішнього кодів IMEI терміналу; на необхідність звернення до бази даних IMEI на предмет присутності даного коду в білих списках та ін.

Було б ідеально, щоб телефон при включенні після покупки відразу ж перевірявся оператором на відповідність білим спискам. Але реалізація такої функції коштує великих грошей, та й немає необхідності робити це в реальному масштабі часу. Принаймні, зараз. Якщо така перевірка буде реалізована протягом доби, ми вважаємо цього буде досить.

РБК-Україна: А як бути іноземцям, які приїжджають до України з своїми телефонами? Адже, вірогідно, їх телефони теж можуть відключити, якщо IMEI-кодів не буде в базі?

В.З.: Іноземцям хвилюватися не потрібно. Всі, хто приїздить до країни, мають статус гостьових мобільних абонентів. При цьому їх термінали обслуговуватимуться як міжнародні роумінгові і в реєстр вноситися не будуть.

Проблема в іншому. Є велика кількість абонентів, які обслуговуються на рівні національного роумінгу. Вони зараз не фіксуються ніяк. Це не було передбачено в наших документах. Думаю, ми цю проблему вирішимо на наступному етапі розвитку системи реєстру IMEI-кодів. Наступний етап полягає в тому, що всі оператори поставлять на своїх мережах так звані EIR-модулі.

РБК-Україна: Що таке EIR-модулі і навіщо вони потрібні операторам?

В.З.: Це програмно-апаратний комплекс, який не дозволяє використовувати при ініціалізації з'єднання обслуговуваних апаратів, які не внесені до єдиного списку. Якщо по-простому, цей модуль - дозвільний пристрій. При з'єднанні йде запит в реєстр. Якщо термінали, з яких відбувається з'єднання, є в реєстрі - йде з'єднання. Немає в реєстрі - з'єднання немає.

РБК-Україна: Коли EIR-модулі будуть упроваджені в Україні?

В.З.: Оператори дали клятву, що в лютому система запрацює. Але педантичність ситуації в тому, що всі оператори винні це зробити разом. Якщо ж хоч один відстає, то залік йде по останньому.

РБК-Україна: НКРЗ відстежує готовність операторів? До лютого залишилися лічені дні.

В.З.: В принципі, практично всі готово. Окрім МТС. МТС відстає в цьому питанні. Решту операторів консолідовано виходять на фінішну пряму.

РБК-Україна: Скільки коштує один такий модуль, хто його купуватиме і встановлюватиме?

В.З.: Цим займатимуться оператори. На кожного оператора потрібний один такий модуль. Ціни на EIR-модулі називаються різні, в середньому це близько 1 млн дол.

РБК-Україна: Місяць тому в НКРЗ заявляли про слабкі місця в реєстрі IMEI-кодів. Їх вдалося усунути?

В.З.: Йдеться не про слабкі місця реєстру, а про один організаційний момент. Це пов'язано з клонами. Що таке клон? Це коли декілька телефонів мають один і той же IMEI-код. Наші «кулібіни» навчилися перепрошивати телефони, міняючи коди. Передуючи всім цим ситуаціям з клонами, ми говорили, що це питання вимагає окремого розгляду. Сподіваємося вирішити це питання за допомогою EIR-модулів. До речі, ми зараз вивчаємо досвід країн Балтії. Там з метою боротьби з таким явищем взяли і 100 тис. ось таких клонованих телефонів відключили від мережі.

РБК-Україна: Як убезпечити себе від покупки телефону-клона?

В.З.: Коли купуєте телефон, порівнюйте IMEI-код на корпусі під батареєю з тим, що висвічується при наборі потрібної комбінації. Якщо коди співпадають, IMEI ваш, рідний.

РБК-Україна: Що робити власникам телефонів, у яких на апараті IMEI-код не прописано?

В.З.: Це рідко зустрічається. В основному, у старих та китайських телефонів. Раджу відразу звертатися до НКРЗ, щоб ми розібралися.

РБК-Україна: Якщо IMEI-код мого телефону клонували, мій апарат теж відключать?

В.З.: Не обов'язково. Це процедура тонша. Потрібно враховувати той факт, що у клонованих телефонів різні користувачі, можливо навіть у різних операторів і тому вони користуються свідомо різними сім-карточками. Тому ухвалення рішення про внесення терміналу в чорний список прийматиметься з урахуванням цієї додаткової інформації. Тому «правильний телефон» продовжуватиме працювати. Інші будуть відключені.

РБК-Україна: Деякі контрабандисти заявляють, що їм вдалося домовитися з УДЦР про внесення IMEI-кодів телефонів до реєстру в обхід митниці. Технічно це можливо?

В.З.: Ні. Це виключено як технічно, так і організаційно. База IMEI і митний сервер синхронні. При цьому весь обмін інформацією здійснюється з високим ступенем захисту. Тому будь-яка стороння інформація в систему потрапити не може. Кожне входження до бази підтверджується цифровим підписом і персоніфіковано. А якщо виявиться IMEI, не підтверджений митною декларацією, то відразу буде визначена людина, яка його вніс, з витікаючими наслідками.

РБК-Україна: Хто саме має право доступу до реєстру?

В.З.: З 12 співробітників УДЦР повне право доступу до бази мають четверо.

РБК-Україна: Як часто і ким контролюється відповідність бази IMEI-кодів та митних зведень?

В.З.: Щодня. Процедура такаввечері формується список внесених кодів, а вранці йде включення системи і порівняння з митницею. Якщо є розузгодження, система блокується. Це відбувається без втручання людської руки, яка може отримати хабар і внести код до бази.

РБК-Україна: До бази часто звертаються правоохоронні органи?

В.З.: Ще таких звернень не було. Річ у тому, що документ, який визначає взаємодію УДЦР, НКРЗ і МВС, - на реєстрації в Міністерстві юстиції.

РБК-Україна: Що це за документ?

В.З.: Скажу тільки про головну його особливість. Правоохоронні органи, згідно йому, нестимуть відповідальність за формування «чорного списку».

РБК-Україна: Давайте уточнимо. Що таке «чорний», і що таке «сірий» список телефонів?

В.З.: «Чорний» список підтверджує повну нелегальність телефону. Наприклад, за особистою заявою громадянина у разі крадіжки телефону або по відповідному рішенню суду.

У «чорний» список телефон може потрапити з «сірого». «Сірий» список в даному випадку - це список телефонів, інформація по яких підтверджується. У цьому списку телефон може знаходитися максимум три місяці.

РБК-Україна: Скільки в 2009 р. завезли до України мобільних телефонів?

В.З.: Точної інформації зараз ще немає. Можу тільки сказати, що за останні 9 місяців 95% ввезено було легально. Для прикладу, в минулі роки легально везли, як я говорив, тільки 10%. Цифра, яка у нас реально є, - це майже 5 млн апаратів. Повторюся, що це інформація за неповні 9 місяців. Якщо екстраполювати ці дані на рік, то виходить близько 8 млн телефонів. У минулий рік було до 10 млн. терміналів.

РБК-Україна: Об'єми впали. Скільки гравців пішли з ринку мобільних телефонів?

В.З.: Кількість точок продажу скоротилася майже пропорційно об'єму ринку. Раніше було близько 9 тис. точок продажу, а за 2009 р. скоротилося до 7,5 тис.

РБК-Україна: Які кадрові перестановки очікуються в НКРЗ після виборів?

В.З.: Склад комісії, який зараз є, - це колектив, який об'єднаний загальними завданнями, професійний рівень членів комісії на високому рівні. Мені б дуже хотілося вірити, що політичні катаклізми жодним чином не відіб'ються ні на складі Комісії, ні на її роботі.

Спілкувався Володимир Бойко