ua en ru

В.Ющенко підписав закон про скасування необхідності присутності 2/3 членів виборчкомів

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Ющенко підписав закон України №1849-VI "Про внесення змін до закону України "Про вибори Президента України" щодо організації роботи виборчих комісій". Про це повідомляє прес-служба глави держави.

Президент України Віктор Ющенко підписав закон України №1849-VI "Про внесення змін до закону України "Про вибори Президента України" щодо організації роботи виборчих комісій". Про це повідомляє прес-служба глави держави.

Законом, зокрема, вилучається з тексту закону припис, яким встановлюється повноважність засідань виборчих комісій за умови участі у засіданні не менш як двох третин від її складу.

Закон набирає чинності з дня його опублікування.

Як повідомила прес-секретар Президента України Ірина Ванникова, В.Ющенко підписав зміни до закону про вибори Президента, розуміючи його недосконалість, щоби гарантувати право кожного громадянина висловити свою позицію в день виборів відповідно до Конституції. Про це повідомила прес-секретар Президента України Ірина Ванникова, передає прес-служба глави держави.

За її словами, закон в попередній редакції створював підстави для зриву виборів через неявку членів виборчих комісій на засідання у день голосування. Адже норма цього закону про правочинність засідання комісії за умови присутності на засіданні не менше 2/3 (двох третин) її членів створює загрозливу ситуацію, коли виборчі дільниці не будуть відкриті для голосування - унаслідок умисної неявки членів комісії від одного з кандидатів. Окрім того, можливе затягування у визначенні результатів виборів - через відмову представників одного з кандидатів у комісіях підписувати протоколи підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на виборчому окрузі. Зважаючи і на ці ризики, В.Ющенко ухвалив рішення підписати ухвалені Верховною Радою України зміни до виборчого законодавства.

За словами прес-секретаря глави держави, поправки до закону, зокрема, забезпечують механізм реагування на відсутність кворуму виборчих комісій та захисту чесного і прозорого процесу голосування. Разом із тим, підписуючи цей закон, Президент враховує існування також і небезпеку недопуску на виборчі дільниці членів виборчих комісій від кандидатів у Президенти - про що заявляють представники цих кандидатів і правоохоронних органів.

На думку заступника голови ЦВК України Жанни Усенко-Чорної, вступ в дію змін до закону про вибори Президента призведе «до загрози абсолютного хаосу» під час президентських виборів. Про це вона заявила в коментарі РБК-Україна. «Як на мене, це призведе до загрози абсолютного хаосу. Складеться ситуація, коли буде утворено по дві окружні та по дві дільничі виборчі комісії...відповідною може бути і кількість рішень цих комісій», - сказала вона. За її словами, зміни до закону значно ускладнюють роботу ЦВК, зокрема, в частині опрацювання протоколів від ОВК, у зв'язку з тим, що не буде чітких критеріїв, який із протоколів є легітимним у випадку, якщо від однієї ОВК надійде два протоколи. Як підкреслила Ж.Усенко-Чорна, скасування кворуму під час засідань ОВК та ДВК призведе «до вимивання основи колегіальності комісій». При цьому вона зазначила, що ЦВК буде виконувати цей закон.

У свою чергу, голова Верховної Ради України Володимир Литвин вважає факт прийняття змін до закону про вибори Президента України свідченням взаємної недовіри українських політиків. Разом з тим, він переконаний, що внесення цих змін не призведе до фальсифікацій результатів виборів за умови чіткого дотримання членами виборчих комісій законодавства, повідомляє прес-служба спікера. В.Литвин нагадав, що відповідно до чинного законодавства, виборчі комісії формуються кандидатами в Президенти у рівному співвідношенні, і рішення комісії приймається двома третинами голосів її членів. Разом з тим, зазначив він, фіналісти президентських перегонів не виключають можливості умисної неявки на роботу членів виборчих комісій-представників опонента, що може призвести до зриву виборчого процесу. "Ця взаємна недовіра призвела до внесення проекту закону про те, щоб комісії (дільничі) або доукомплектовували комісії вищого рівня, або щоб вони могли приймати рішення за наявності 50% членів комісій - половиною присутніх", - наголосив він. Голова ВР підкреслив, що ця норма закону може і не застовуватися за умови, якщо члени комісій "як від Януковича, так і від Тимошенко, прийдуть і виконають всі обов´язки, що від них вимагає закон".

Раніше перший віце-прем'єр-міністр України Олександр Турчинов заявив, що світ може не визнати президентські вибори в Україні у звязку з прийнятими парламентом змінами до закону про вибори Президента України. За його словами, прийняття за 3 дні до голосування цих змін стало шоком не тільки для українців, а й для тих європейців, які спостерігають за виборами в Україні. "Проблема в тому, що Україну можуть не сприймати як цивілізовану державу. І світ, незалежно від результатів виборів, може просто їх не визнати", - відзначив він. Коментуючи зустріч прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко з послами іноземних країн, О.Турчинов повідомив, що, за його інформацією, останні були дуже стурбовані процесами, які відбуваються в Україні. "Зрозуміло, що інші країни не втручаються в наші внутрішні справи. Це перш за все відповідальність тих, хто поламав парламент, відповідальність Ющенка у випадку, якщо він піде на злочин і підпише цей закон", - наголосив О.Турчинов.

У свою чергу, Ю.Тимошенко закликала перед цим Віктора Ющенка не підписувати прийнятий 3 лютого у Верховній Раді України закон про внесення змін до закону про вибори Президента. "Ми будемо робити всі кроки, щоб був не введений в дію цей закон. Я закликаю Президента до цього ... І я сподіваюся, що чинний Президент не накладе таку політичну пляма на себе, підписавши цей закон", - сказала вона. Також Ю.Тимошенко обіцяла "зробити все, щоб не допустити" підписання закону, що скасовує необхідність присутності 2/3 членів виборчкомів для повноважності їхніх засідань.

Ю.Тимошенко відзначила, що зміни до закону про вибори Президента вносилися з порушенням регламентних норм парламенту. "Закон практично протягли", - зазначила вона. За її словами, прийнятий закон "відкриває магістральний шлях до повної фальсифікації виборів" і після "вчорашнього дня говорити про чесні вибори неможливо". Вона додала, що у разі проведення виборів на основі цього закону, новий "Президент не буде визнаний ані Україною, ні світом, він буде нелегітимним".

Вчора Верховна Рада України ухвалила закон "Про внесення змін до закону України "Про вибори Президента України" (щодо організації роботи виборчих комісій)". За закон, внесений на розгляд ВР першим віце-спікером, депутатом від Партії регіонів Олександром Лавриновичем, проголосували 233 депутати (ПР - 172, БЮТ - 1, НУ-НС - 29, КПУ - 27, Блок Литвина - 0, позафракційні - 4) з 243 зареєстрованих в залі.

Законом пропонується вилучення з тексту закону припису, яким встановлюється повноважність засідань виборчих комісій за умови участі у засіданні не менш як двох третин від її складу. Депутати не підтримали жодної поправки до законопроекту у другому читанні.

28 січня ц.р. ВР підтримала в першому читанні законопроект №6004 "Про внесення змін до закону України "Про вибори Президента України" (щодо організації роботи виборчих комісій)". За проект закону тоді проголосували 226 депутатів (ПР - 172, БЮТ - 0, НУ-НС - 25, КПУ - 27, Блок Литвина - 0, позафракційні - 2) з 415 зареєстрованих в залі. В той же день ВР не підтримала законопроект №5509 "Про внесення змін до закону України "Про вибори Президента України" (щодо недопущення спотворення волевиявлення виборців)", внесений депутатом від БЮТ Валерієм Писаренком - за його ухвалення проголосували тільки 190 депутатів (ПР - 0, БЮТ - 147, НУ-НС - 41, КПУ - 0, Блок Литвина - 0, позафракційні - 2) з 424 зареєстрованих в залі.

Другий тур виборів Президента України призначений на 7 лютого ц.р. На пост глави держави претендують лідер Партії регіонів Віктор Янукович, який набрав в першому турі 17 січня ц.р. 35,32% голосів, і діючий прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко, яку підтримали 25,05% виборців.