ru ua

Україна і РФ підписали газовий контракт з 30%-ю знижкою від формульної ціни

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович і Президент РФ Дмитро Медведєв підписали газовий контракт з 30-відсотковою знижкою від формульної ціни. Про це повідомив Д.Медведєв на прес-конференції в Харкові, передає кореспондент РБК-Україна.

Президент України Віктор Янукович і Президент РФ Дмитро Медведєв підписали газовий контракт з 30-відсотковою знижкою від формульної ціни. Про це повідомив Д.Медведєв на прес-конференції в Харкові, передає кореспондент РБК-Україна.

За його словами, знижка у розмірі 30%, надана українській стороні російською, буде врахована в рахунок орендної плати за перебування Чорноморського флоту (ЧФ) Російської Федерації (РФ) у Севастополі. "Знижка враховуватиметься в рахунок орендної плати за перебування ЧФ РФ у Севастополі", - сказав Д.Медведєв.

У свою чергу, В.Янукович повідомив, що заощаджені 4 млрд дол. Україна планує спрямувати на "соціальні потреби, інвестиційні проекти та розвиток Збройних сил України".

При цьому платежі за газ "Нафтогаз" здійснюватиме із знижкою на величину зниження експортного мита при постачаннях газу до України, яка встановлюється урядом РФ. Формула ціни і умова "бери або плати" залишаються без змін. У підписаному доповненні також скасовані пункти контракту, що відносяться до взаємних штрафних санкцій, які, як підкреслили в "Газпромі", по практиці його виконання не застосовувалися. Річна контрактна кількість газу в 2010 р., як вже повідомлялося, складе 36,5 млрд куб. м.

Сторони також досягли домовленості про те, що 80% вартості транзиту газу "Газпром" оплачуватиме до 6 числа наступного місяця, що залишилися 20% - відповідно до контракту, що діє, на транзит - до 20 числа наступного місяця.

Як повідомила прес-служба "Газпрому", формула ціни і умова "бери або плати" залишаються без змін, передає РБК. Зниження ціни на газ для України складе 100 дол. за 1 тис. куб. м газу, але не більше 30% від ціни газу, і розповсюджуватиметься на об'єми постачань 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м - в подальші роки. Дані параметри передбачені доповненнями до контракту на постачання природного газу між "Газпромом" і НАК "Нафтогаз України" від 19 січня 2009 р., підписаними сьогодні в ході візиту президента РФ Дмитра Медведєва в Україну.

При цьому платежі за газ "Нафтогаз України" здійснюватиме із знижкою на величину зниження експортного мита при постачаннях газу в Україну, яка встановлюється урядом РФ. У підписаному доповненні також скасовані пункти контракту, що відносяться до взаємних штрафних санкцій, які, як підкреслили в "Газпромі", по практиці його виконання не застосовувалися. Річна контрактна кількість газу в 2010 р., як вже повідомлялося, складе 36,5 млрд. куб. м.

Сторони також досягли домовленості про те, що 80% вартостей транзиту газу "Газпром" оплачуватиме до 6 числа наступного місяця, решту 20% - відповідно до контракту на транзит - до 20 числа наступного місяця.

Раніше джерело в уряді повідомило РБК-Україна, що Україна і Росія переглянули формулу утворення ціни на газ. "У формулі було дві некоректні, на нашу думку, складові: завищене Po в 450 дол. за тис. куб. м і корзина нафтопродуктів", - сказав співбесідник агентства. Він пояснив, що ціна газу розраховується на основі вартості мазуту і газойля. Такі енергоносії мало використовуються на Україні, тому не є показовими. Крім того, їх вартість береться по котируваннях Амстердамської біржі, а не по ближчим Україні цінам на середземноморському ринку.

Нагадаємо, 16 квітня ц.р. стало відомо, що Росія погодилася на умови України щодо ціни на постачання газу, і прем'єр-міністр РФ Володимир Путін доручив підготувати проект постанови про ціну на газ для України.

Раніше, в ЗМІ повідомлялося, що Україна просить у Росії знижки на 4 млрд дол. за рік і без неї не може затвердити бюджет відповідно до вимог МВФ, а натомість Київ серед іншого готовий віддати "Газпрому" в оренду частину сховищ газу, повернути Росії Кременчуцький НПЗ і допустити її як співвласника в майбутні блоки АЕС.

Відзначимо також, що в документі, підготовленому «Нафтогазом України» для переговорів з російською стороною, йдеться, що істотно скорегувати ціну газу можна за рахунок комерційних знижок, що використовуються в європейських контрактах: знижки за обсяг поставки («Нафтогаз» - найбільший оптовий покупець газу); сезонні знижки; знижки за відступлену частку внутрішнього ринку (для «Газпром збут Україна»). Також у документі наголошується, що ціна природного газу, що поставляється «Газпромом» істотно перевищує ціни на альтернативні види палива у перерахунку на ціну однієї калорії.

Раніше, 8 квітня Київ і Москва домовилися про збільшення обсягів закупівлі газу Україною з 33,7 до 36,5 млрд куб. м в 2010 р. Відповідна домовленість була досягнута в Москві в ході зустрічі міністра палива та енергетики України Юрія Бойко і голови НАК "Нафтогаз України" Євгена Бакуліна з головою ВАТ "Газпром" Олексієм Міллером.

Як раніше повідомляло агентство РБК-Україна, 19 січня 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" підписали два контракти: купівлі-продажу газу на 2009-2019 рр. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.

Відповідно до контракту, 7 числа кожного місяця повинна здійснюватися оплата за російський газ, поставлений у попередньому місяці. Згідно з документами, "Газпром" і "Нафтогаз" з 1 січня 2010 р. перейшли до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу у повній відповідності з європейськими стандартами.

5 лютого 2009 р. «Нафтогаз» і «Газпром» визначили вартість транзиту природного газу через територію України на 2010 р. Згідно домовленості, за транзит буде стягуватися 2,78 дол. за тис. куб. м на 100 км прокачки. У 2009 р. ставка становила 1,7 дол. за тис. куб. м на 100 км.

Відзначимо, що в II кварталі ціна газу для України складає 330 дол. за тис. куб. м проти 305 дол. в I кварталі.