ua en ru

В.Янукович і Д.Медведєв домовилися про продовження на 25 років перебування ЧФ РФ в Україні

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович і Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв підписали угоду про питання перебування Чорноморського флоту (ЧФ) РФ в Україні, передає кореспондент РБК-Україна.

Президент України Віктор Янукович і Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв підписали угоду про питання перебування Чорноморського флоту (ЧФ) РФ в Україні, передає кореспондент РБК-Україна.

Д.Медведєв повідомив на прес-конференції, що підписана угода передбачає продовження перебування ЧФ РФ на території України на 25 років з правом продовження ще на п'ять років, якщо одна зі сторін виявить таке бажання.

Розгляд в Держдумі Федеральних Зборів РФ і Верховній раді України питання про ратифікацію договору про перебування Чорноморського флоту РФ (ЧФ РФ) в Севастополі відбудеться 27 квітня 2010 р. Про це повідомила прес-секретар глави російської держави Наталія Тімакова, передає РБК.

В той же час лідер опозиції Юлія Тимошенко призвала лідерів опозиційних партій підписати спільну угоду щодо вислову позицій про сьогоднішні домовленості України і РФ. Вона призвала громадян "в 10:00 в суботу приїхати у ВР, щоб підтримати ті політичні сили, які зроблять все для того, щоб не допустити грубого порушення Конституції".

Раніше сьогодні Ю.Тимошенко повідомила, що БЮТ ініціює проведення позачергового засідання ВР 24 квітня. За її словами, завтра в 10:00 фракція БЮТ в приміщенні ВР ініціюватиме збір підписів народних депутатів для проведення позачергового засідання ВР.

Також парламентська фракція «Наша Україна-Народна Самооборона» вимагатиме на найближчому засіданні парламенту негайного особистого звіту В.Януковича перед ВР щодо підписаної угоди про продовження терміну перебування ЧФ Росії на території України на 25 років.

Відзначимо, 10 квітня ц.р. прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна пропонує Росії переглянути у бік підвищення орендну плату за перебування російського ЧФ на базі в Севастополі. Суму, до якої пропонується збільшити орендну плату, прем'єр-міністр не уточнив.

М.Азаров відзначив, що Росія не пропонувала Україні погодитися на продовження термінів оренди ЧФ в Криму в обмін на поступки щодо цін на газ. "Ми такі пропозиції від російської сторони поки не чули, офіційно вони не висувалися", - сказав прем'єр.

Він нагадав, що Росія до 2017 р. щорічно платить за оренду бази в Севастополі 90 млн дол. в рамках домовленостей про погашення Україною боргу за газ на 2,3 млрд дол. При цьому він пояснив, що на момент укладення договору валютні резерви країни були менше 1 млрд дол., тому угода здавалася Києву "дуже вигідною".

У свою чергу глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив того ж дня, що всі пропозиції України з ЧФ РФ готові розглядатися російською стороною.

С.Лавров підкреслив, що "чорноморська проблематика" обговорювалася в ході спільних переговорів міністрів закордонних справ України і РФ. "Я можу тільки підтвердити, що ми обговорювали чорноморську проблематику і базування ЧФ РФ на території України у всіх аспектах, і ми завжди будемо готові розглядати побажання України в аспекті нашої співпраці", - підкреслив С.Лавров.

Нагадаємо, 13 лютого ц.р. В.Янукович заявив, що не виключає, що ЧФ РФ в Криму залишиться в Севастополі після 2017 р. Він відзначив, що це питання "розглядатиметься в пакеті з іншими питаннями безпеки". "Я думаю, що ініціатива Д.Медведєва (з питань безпеки), вона прийнятна для України", - підкреслив В.Янукович, додавши, що це питання вирішуватиметься не в збиток РФ і на користь України.

Згідно з міжурядовими угодами, які були підписані в 1997 р., Росія орендує частину території Севастополя для розміщення головної бази ЧФ, списуючи щорічно 97,75 млн дол. з суми державного боргу України перед РФ. ЧФ РФ повинен залишити Крим до кінця 2017 р.