ua en ru

В.Волга: "В першу чергу я займуся саме учасниками ринку"

Автор: RBC.UA
Призначення Василя Волги на посаду голови Держфінпослуг України для багатьох стало несподіванкою. Сам же В.Волга стверджує, що знав про своє призначення. Про свої перші кроки на посаді керівника регулятора новий голова Держфінпослуг коротко розповів через кілька годин після свого призначення в інтерв'ю РБК-Україна.

РБК-Україна: Фахівцем по якому з секторів фінансового ринку Ви себе вважаєте?
Василь Волга: По страхуванню життя і недержавним пенсійним фондам.
РБК-Україна: Наскільки несподіваною стала для Вас пропозиція очолити Держфінпослуг?
В.В.: Цілком очікуваною.
РБК-Україна: Які кадрові ротації Ви плануєте провести в Держфінпослуг?
В.В.: Мінімальні. Частково членів комісії і частково начальники відділів.
РБК-Україна: Хто буде очолювати департаменти Комісії?
В.В.: Найближчий час начальники департаментів мінятися не будуть. Далі все буде залежати від якості їхньої роботи.
РБК-Україна: Учасники фінансових ринків (кредитні спілки, страховики) неодноразово звинувачували Держфінпослуг у непрозорості. Якими будуть Ваші перші кроки у підвищенні прозорості регулятора?
В.В.: В першу чергу я займуся саме учасниками ринку! А вірніше тими з них, які створили і продовжують створювати проблеми громадянам України, будучи непорядними учасниками ринку. Я буду прикладати максимум зусиль, спрямованих на посилення відповідальності фінустанов за невиконання взятих на себе зобов'язань, і активно співпрацювати з компетентними органами з метою захисту інтересів громадян України. Робота з профілактики правопорушень стане системною.
РБК-Україна: Держфінпослуг катастрофічно недофінансовується. Перш за все, нестача коштів позначається на технологічній складовій діяльності Комісії. Чи будете ви лобіювати питання збільшення фінансування Держфінпослуг? І на скільки?
В.В.: Так, це величезна проблема. Застаріла і багато разів латана комп'ютерна техніка. Відсутність автопарку (всі машини - а їх чотири - в аварійному стані). Мізерні зарплати інспекторів, які часто піддаються ризику і тиску під час перевірок. Цілком нікчемна система стимулювання і заохочення. Все це не дає можливості працювати Комісії в повну силу. Думаю, що я зможу змінити ситуацію на краще. Окрім боротьби за збільшення бюджетного фінансування будемо вишукувати й інші способи збільшення фінансування комісії, наприклад - створення навчального закладу на базі Держфінпослуг і т.п.
РБК-Україна: Ви сповідуєте в економіці цінності лібералізму чи авторитаризму? Чи будете Ви на посаді голови Держфінпослуг проводити політику дерегуляції, надавати максимально широкі повноваження саморегулівних організаціях, або навпаки - будете домагатися посилення повноважень регулятора?
В.В.: Дисципліна, порядок і Закон. Називайте це як хочете. Одне ясно: слабкість регулятора - простір для уркаганів.
РБК-Україна: Ваше попередник Віктор Суслов виступав за те, щоб сконцентрувати в руках Комісії всі повноваження з регулювання небанківського фінансового сектора. Чи продовжите ви роботу В.Суслова в цьому напрямку, і яких саме ініціатив від Вас можна очікувати найближчим часом з цього питання?
В.В.: Так, продовжу. Окремо хочу наголосити на тому, що В.Суслов - реальний профі і багато, розпочате ним, мною буде продовжено. Тільки продовжувати я це буду, максимально використовуючи представника Блоку Лівих в парламенті - фракції КПУ. Відповідні домовленості досягнуто сьогодні (24 березня) на зустрічі з Петром Симоненком.
Також хочу відзначити позицію віце-прем'єра Сергія Тігіпка. Сьогоднішнє (24 березня) нарада, проведене під його керівництвом, показало, що у нас серйозні перспективи у наведенні порядку на ринках, що знаходяться в сфері уваги регулятора.
РБК-Україна: Які кроки будете робити для підвищення рівня захисту прав споживачів фінансових послуг?
В.В.: Превентивні заходи, посилення звітності, жорсткі заходи по відношенню до порушників.
РБК-Україна: Ви готові присвятити себе захисту інтересів учасників фінансових ринків? Наприклад, домагатися підтримки кредитних спілок рефінансуванням від НБУ, що передбачено відповідним законом, але не виконується Нацбанком?
В.В.: Не все так просто і однозначно з кредитними спілками. Ця сфера вимагає серйозної чистки і суворого законодавчого врегулювання. Без сумніву, держава несе відповідальність за те, що дозволило діяльність кредитних спілок, не врегулювавши належним чином питання їх роботи і відповідальності. Але наводити лад у цій сфері необхідно рука об руку з прокуратурою. При цьому домагаючись від НБУ або уряду компенсацій ошуканим вкладникам.
РБК-Україна: Вже багато років громадськість і самі учасники страхового ринку домагаються впровадження обов'язкової публікації щомісячної/квартальної звітності страхових компаній. Це підвищить прозорість ринку, прибере з ринку «сірі» схеми, підвищить довіру населення і бізнесу до страховиків. Проте всі минулі керівники Держфінпослуг спускали вирішення цього питання «на гальмах». Ви готові стати реформатором страхового ринку і увійти в історію?
В.В.: Смію запевнити, що саме цим я й хочу зайнятися в першу чергу.
РБК-Україна: Які кроки з наближення вітчизняного фінансового ринку до європейських норм Ви маєте намір зробити?
В.В.: Підвищення стандартів і посилення відповідальності за їх невиконання, а також прийняття відповідних законодавчих змін.

Спілкувався Володимир Бойко