ua en ru

В.Путін: РФ готова обговорювати питання про можливе зниження цін на газ для України

Автор: RBC.UA
Росія готова обговорювати питання про можливе зниження цін на газ для України, заявив прем'єр-міністр Володимир Путін.

Росія готова обговорювати питання про можливе зниження цін на газ для України, заявив прем'єр-міністр Володимир Путін.

Він відзначив, що Росія не вважає параметри існуючого контракту з Україною неправильними або невигідними. За його словами, сторонам вдалося знайти компроміс і домовиться про перехід на ринкове ціноутворення на газ і транзит. При цьому він підкреслив, що якщо ставиться питання про перегляд цін, тоді виникає питання: "За що?". В.Путін повідомив, що дана тема обговорювалася в ході переговорів з прем'єр-міністром України Миколою Азаровим, і проводитимуться консультації з цього питання.

Крім того, В.Путін заявив, що Росія як і раніше не стягуватиме з України штрафи за невибірку повних об'ємів газу. Він відзначив, що в контракті визначені правила і об'єми і прописано право Росії не вимагати сплати штрафних санкцій з України за невибірку повних об'ємів газу.

В той же час прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що не пропонував В.Путіну знизити ціни на газ для України в обмін на "трубу" (контроль над газотранспортною системою України). "Я пропозиції такої не робив, але інші пропозиції були", - додав він, підкресливши при цьому, що ніяких закулісних домовленостей в цій сфері не буде. При цьому М.Азаров відзначив, що завжди позитивно відносився до ідеї спільної з Росією роботи над ГТС України.

У свою чергу російський прем'єр відзначив, що інтерес Росії до спільної роботи щодо ГТС України знизився, але ще є. Він нагадав, що реалізація таких проектів, як "Південний потік" і "Північний потік" знижує російський інтерес до роботи з Україною по газотранспортній системі. Проте, за його словами, якщо діалог будуватиметься в конструктивному ключі, Росія готова вкладати кошти в реконструкцію ГТС України.

Раніше президент України Віктор Янукович заявляв, що має намір повернутися до ідеї створення газотранспортного консорціуму за участю Росії і країн Європи. За його словами, за минулі п'ять років Україна "отримала процес, в результаті якого почали будуватися газопроводи в обхід України". "Тільки цього року ми втратили більше 25 млрд куб. м - 27 або 28 млрд куб. м в прокачуванні до Європи. Це означає, ми втратили доходи бюджету", - підкреслив В.Янукович. При цьому у разі створення консорціуму передбачається, що українська газотранспортна система залишиться в держвласності України.

Відзначимо, сьогодні раніше М.Азаров і голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер під час робочої зустрічі в Москві обговорили хід виконання довгострокових контрактів на постачання і транзит газу, а також перспективи розвитку співпраці в газовій сфері. Глава "Газпрому" в ході зустрічі заявив, що ціни на газ для України залежатимуть, зокрема, і від об'ємів газу, який купується.

На думку деяких експертів, грунтуючись на формулі, що міститься в контракті з "Газпромом", ціна на природний газ повинна вирости з 305 дол. за тис. куб м. в 1-му кварталі 2010 р. до 325-340 дол. в 2-му кварталі ц.р., а в 2011 р. - до 400 дол. за тис. куб. м. В той же час Кабмін України при розрахунку бюджету на 2010 р. розраховує на ціну на імпортований газ у розмірі 334 дол. за тис. куб. м.

Як повідомлялося, у зв'язку з фінансово-економічною кризою рівень споживання газу в Україні різко знизився. Згідно з домовленостями між урядами РФ і України 24 листопада 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз" підписали доповнення до контракту від 19 січня 2009 р., згідно з яким річна контрактна кількість газу на 2010 р. встановлена в об'ємі 33,75 млрд куб. м. Крім того, була закріплена відсутність штрафних санкцій за об'ємами споживання газу "Нафтогазом" в 2009 р.

Нагадаємо, 19 січня 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" підписали два контракти: купівлі-продажу газу на 2009-2019 рр. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. відповідно до контракту, 7 числа кожного місяця повинна здійснюватися оплата за російський газ, поставлений в попередньому місяці. Згідно з документами, "Газпром" і "Нафтогаз" з 1 січня 2010 р. перейшли до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу в повній відповідності з європейськими стандартами.