ru ua

В.Путін: Президент України перешкоджає своєчасним розрахункам за газ

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Ющенко перешкоджає співпраці Національного банку України та Кабінету міністрів, що не дозволяє Україні розплатитися за російський газ. Таку заяву зробив голова уряду РФ Володимир Путін на зустрічі з керівництвом партії "Єдина Росія".

Президент України Віктор Ющенко перешкоджає співпраці Національного банку України та Кабінету міністрів, що не дозволяє Україні розплатитися за російський газ. Таку заяву зробив голова уряду РФ Володимир Путін на зустрічі з керівництвом партії "Єдина Росія".
Він повідомив, що сьогодні провів телефонну розмову з прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко. "Схоже, що у нас знову виникають проблеми з оплатою наших енергоносіїв, що вкрай сумно", - констатував В.Путін. За його словами, Європейський Союз так і не виділив Україні обіцяних грошей для цих цілей. "Нас запевняли в тому, що потрібно місяць-півтора, пройшло вже близько трьох, і жодного цента, ні однієї гривні Україна від Євросоюзу так і не отримала", - сказав В.Путін.
За його словами, європейські лідери відсилають з цим питанням до Єврокомісії, а керівництво Єврокомісії від контактів з цього питання ухиляється. Більш того, за словами В.Путіна, МВФ зробив ще одну заяву - що українська влада проводить згубну економічну політику і, якщо вона буде продовжуватися, то МВФ відмовиться від співпраці з Україною і кредитів більше не дасть.
Раніше прес-служба уряду РФ повідомила про те, що прем'єр-міністри під час сьогоднішньої розмови торкнулись проблематики російсько-української взаємодії в газовій сфері. При цьому В.Путін наголосив на необхідності неухильного дотримання Києвом всіх контрактних зобов'язань у цій галузі, взятих на себе сторонами.
Втім, раніше українська сторона кожен місяць вчасно розраховувалася за спожитий газ. Зокрема, в жовтні НАК "Нафтогаз України" перерахувала "Газпрому" близько 400 млн дол. за постачання у вересні. У IV кварталі ц.р. НАК планує купити у Росії близько 14 млрд куб. м газу за 208,12 дол за тис. кубометрів.
Варто відзначити, що 12 жовтня віце-спікер Держдуми РФ Валерій Язєв заявив про те, що Росія 1 січня 2010 може поставити питання Україні про сплату штрафних санкцій за недобір газу. "Згідно з контрактом Україна зобов'язана була купувати певні обсяги газу, а саме не менше 80% від законтрактованих обсягів. Якщо вона йде ще нижче, то має платити за це штраф. Сьогодні правова контрактна база повинна виконуватися ..." Газпром "до цих пір бере плату з України за фактично вибрані обсяги і не штрафує за недобір. Але я думаю, це має бути предметом розгляду ", - сказав він.
При цьому віце-спікер Держдуми наголосив, що "конструктивним рішенням було б створення міжнародного консорціуму за участю Росії, Німеччини та України з можливістю управління ГТС України, не обмежуючи суверенітет України, а взяв в оренду".
Наступного дня представник Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський заявив про те, що штрафні санкції за недобір російського газу за 9 міс. ц.р. можуть скласти 5,9 млрд дол.
Згідно з підписаним 19 січня газовим контрактам Україна повинна закупити в поточному році 40 млрд куб. м "блакитного палива". Однак 1 вересня сторонам вдалося домовитися про оплату Києвом російського газу в обсягах, які відповідають фактичним поставкам. При цьому росіяни неодноразово заявляли про те, що не будуть застосовувати до України штрафні санкції за недобір газу в поточному році. Планується, що в 2010 р. Україна купить 33 млрд куб. м російського газу.