ua en ru

В.Путін запропонував Україні кооперацію в ядерній галузі

Автор: RBC.UA
Росія зробила Україні повномасштабну пропозицію по кооперації ядерних галузей. Таку пропозицію озвучив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін на зустрічі з Президентом України Віктором Януковичем, передає РБК.

Росія зробила Україні повномасштабну пропозицію по кооперації ядерних галузей. Таку пропозицію озвучив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін на зустрічі з Президентом України Віктором Януковичем, передає РБК.

"Тільки зараз я сформулював ще одну пропозицію, яку хотів з Вами обговорити. Мова йде про повномасштабну кооперації наших ядерних галузей, - сказав В.Путін. - Ми пропонуємо створити холдинг, який включав би в себе генерацію, атомне машинобудування і паливний цикл. Якщо українські фахівці вважатимуть, що це дуже революційна пропозиція, то ми готові діяти поетапно, окремими кроками".

За словами В.Путіна, на першому етапі може бути об'єднання в сфері паливного циклу: У нас є підприємства, які постійно обслуговують Україну, у вас є певні родовища, в яких ми зацікавлені".

За його словами, атомне машинобудування України завантажене виключно роботою на російському ринку. "І ми готові будемо цю кооперацію поглиблювати і зберігати. Ну і, нарешті, з точки зору атомної енергетики Україна - унікальна в Європі країна за рівнем атомної генерації, і все це підлягає модернізації", - сказав В.Путін. На його думку, модернізація була б ефективною у кооперації з російськими підприємствами.

Також В.Путін зазначив, що Росія готова взяти активну участь у модернізації українських блоків і, у свою чергу, допустити українських партнерів до роботи на російському ринку. Прем'єр також відзначив, що РФ і Україна могли б працювати разом і на ринках третіх країн при фінансовому сприянні з боку РФ і російських фінансових установ.

У свою чергу В.Янукович зазначив, що це дуже цікава пропозиція. "Побудувати підприємства з виробництва ядерного палива не тільки для наших АЕС, але і для третіх країн, для нас цікаво", - сказав він.

Також прем'єр РФ відзначив, що збільшення поставок газу до Європи через українську газотранспортну систему залежить тільки від європейських споживачів імпортних енергоносіїв. «Це залежить від ринку. Буде відновлена економіка в Європі - означає обсяги споживання зростуть, вони зростуть - значить збільшимо обсяги прокачування », - сказав він. При цьому російський прем'єр зазначив, що в ЄС зростає споживання газу і, «цілком ймовірно, що буде потрібно збільшення поставок».

Нагадаємо, 22 квітня 2010 р. Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна планує відновити видобуток і експорт урану, а також побудувати завод з виробництва ядерного палива для АЕС. Президент повідомив також, що в даний час йдуть переговори про кредитування російською стороною обладнання, яке вона буде поставляти для будівництва 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС.

Нагадаємо, всі АЕС в Україні, окрім Південно-Української (використовує паливо американської Westinghousе) використовують ядерне паливо виробництва російської компанії «ТВЕЛ». Для того, щоб зміцнити співпрацю з Україною, наприкінці минулого року «ТВЕЛ» запропонував побудувати в країні за своїми технологіями завод для фабрикації палива. У січні Мінпаливенерго оголосило конкурс з відбору партнера для будівництва підприємства; до участі в ньому були запрошені як «ТВЕЛ», так і Westinghouse. У Мінпаливенерго тоді говорили, що вирішальними факторами будуть ціна та енергоефективність палива. В обох компаніях вже оголосили про намір взяти участь у конкурсі.

За умовами проекту контракту з ВАТ "ТВЕЛ", російська компанія забезпечуватиме українські АЕС ядерним паливом протягом 15 років - у 2011-2025 рр.

При цьому обсяги поставок палива в останні п'ять років будуть залежати від багатьох факторів, наприклад, від термінів введення в експлуатацію та потужностей заводу з виготовлення ядерного палива в Україні.

Варто відзначити, що 24 квітня прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що зволікання в питанні створення консорціуму або іншого шляху модернізації призводить до того, що Україна втрачає своє значення як транзитер газу.

Двома днями раніше європейський комісар Штефан Фюле заявив, що ЄС готовий продовжувати роботу з модернізації української ГТС.

Як заявив у той же день Президент України Віктор Янукович, Україна пропонує модернізацію своєї газотранспортної системи як альтернативу будівництву "Південного потоку".

Нагадаємо, ГТС України є другою в Європі і однією з найбільших у світі. Її загальна протяжність становить 37,6 тис. км. Пропускна спроможність системи на вході становить 290 млрд куб. м на рік, на виході - 175 млрд куб. м. Система об'єднує 72 компресійні станції (122 компресорних цехи) і 13 підземних сховищ з найбільшим в Європі після Росії активним обсягом газу - більше 32 млрд куб. м. За даними Мінпаливенерго, в даний час коефіцієнт корисної дії (ККД) газоперекачувальних станцій в Україні складає 24%, що призводить до необгрунтовано високих витрат технологічного газу на транспортування.