В світі віддають дань пам'яті жертвам нацизму
Сьогодні, 27 січня - День пам'яті жертв нацизму. 65 років тому радянські війська звільнили в'язнів Освенцима (Аушвіц-Біркенау), найбільшого концтабору Третього рейху. Він знаходився на території окупованої Польщі, в 70 кілометрах від Кракова, навколо нього було ще 45 таборів для масового знищення людей.
Скільки всього в'язнів загинуло від катувань на цій "фабриці смерті" - точно не відомо до цих пір, передають «Вісті». За різними оцінками, жертвами нацистів стали від 1,5 до 2 мільйонів людей, громадян двох десятків країн світу. Значна частина з них - євреї. Коли війна закінчилася, держави-союзники ухвалили рішення залишити табір в недоторканності, як згадку про страшні знущання з людини.
У 2005 році Генассамблея ООН прийняла резолюцію, засуджуючу заперечення Голокосту як історичного факту.
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун в своєму посланні закликав всіх пам'ятати про цю трагедію і відстоювати людську гідність для всіх. "Через жахи гетто і нацистських таборів смерті пройшла незліченна безліч чоловіків, жінок і дітей, яким, проте, вдалося вижити. Всі вони хочуть донести до кожного з нас найважливішу думку - думка про тріумф людського духу", - наголошується в посланні.
Пам'ятні заходи, присвячені дню пам'яті жертв Голокосту, сьогодні проходять в багатьох країнах світу, у тому числі і в Україні.
За різними даними, в Україні за роки німецької окупації (1941-1944 рр.) загинуло від 1,2 до 1,4 млн євреїв (більше половини всіх знищених євреїв СРСР). Відомо більше двох сотень місць масового вбивства євреїв, найвідоміші з яких - Бабин Яр у Києві, Яновський табір у Львові, Дробицький Яр поблизу Харкова, Жандармська Балка в Дніпропетровську.
Сьогодні ж Президент України Віктор Ющенко нагородив 121 громадянина України «за мужність і самопожертву, виявлені у роки Другої світової війни у врятуванні осіб єврейської національності від фашистського геноциду, збереження пам'яті жертв Голокосту». Згідно з указом, оприлюдненому на офіційному сайті глави держави, українці нагороджені орденом «За мужність» III ступеня.