ua en ru

В.Макеєнко: "Тільки за березень ц.р. в країну з офшорів зайшов 1 млрд дол українських грошей"

Автор: RBC.UA
Перший заступник голови парламентського бюджетного комітету Володимир Макеєнко дав інтерв'ю РБК-України до того, як громадськості стали відомі подробиці проекту листа уряду Миколи Азарова до МВФ, в якому звучать обіцянки підвищити ціни для газ для населення і комунальників, а також знизити у два рази пенсії для працюючих пенсіонерів . Незважаючи на це, в інтерв'ю В.Макеєнко є ряд цікавих моментів, зокрема - його думка щодо граничної ціни на газ на розмірі 300 дол. за 1 тис. куб. м, а також можливості залучення внутрішніх інвестицій від населення у розмірі 50 млрд дол.

РБК-Україна: Уряд так і не направив до парламенту проект держбюджету-2010, хоча прем'єр Микола Азаров обіцяв надати проект закону до 11 квітня. Кабмін наполягає, що причиною є нинішня ціна на газ, яку українська сторона намагається знизити в ході переговорів з Росіею. Очевидно, якщо ціна на газ не буде знижена, то вже у другому півріччі поточного року вона складе 450 дол. за 1 тис. куб. для кінцевого споживача. А це створить серйозні проблеми для основних галузей, які наповнюють скарбницю. За Вашими підрахунками, яка ціна на газ прийнятна для української економіки, щоб підприємства хімії та металургії працювали рентабельно?
Володимир Макеєнко: Бюджет дійсно не поданий до парламенту, оскільки нинішня ціна на газ, якщо нам не вдасться її знизити, поставить на коліна нашу хімію і металургію. За нашими прогнозами, гранична ціна рентабельності для нашої промисловості - 300 дол. за 1 тис. куб. м. Все, що вище 300 дол. - це економічна диверсія проти України.
Думаю, що економічний стан, в якому може опинитися Україна при збереженні нинішньої ціни на газ, невигідний ні Росії, ні Євросоюзу. Є яскравий приклад Греції, дефолтний стан якої, не грає на руку ні європейській зоні, ні США. Закінчилося тим, що цю державу сьогодні витягають за вуха. Тому наше завдання зробити все, щоб ціна на паливо не перевищувала 300 дол. І це максимум, при якому ми зможемо наповнювати дохідну частину бюджету.
Ми розуміємо російських експортерів. Чим менше наші експортери будуть представлені на світовому ринку, тим це вигідніше Росії. Це конкуренція і бізнес. Але якщо враховувати можливі соціальні наслідки в цілому для України, загрозу не наповнення бюджету і т. д., нам повинні піти назустріч.
Сьогодні у нас європейська ціна на газ, а ставка транзиту набагато нижче, ніж у країнах ЄС. Якщо ми з РФ - партнери, то необхідно знаходити компроміс. Як один з компромісів, Україна готова збільшити обсяги купуємого газу.
РБК-Україна: Однак ми пам'ятаємо, як до виборів М.Азаров критикував попередній уряд Юлії Тимошенко за те, що ми законтрактували надто великі обсяги газу, які не потрібні Україні. Навіщо ж тепер їх ще збільшувати? І чи не вийде так, що великі обсяги за нижчою ціною в підсумку виллються в ще більші витрати?
В.М.: Потрібно розуміти, що на той момент українська металургія та хімічні підприємства практично були зупинені через світової кризи. Попиту не було. Скоротилися обсяги споживаного газу. Зараз почалося пожвавлення. За нашими підрахунками, залишиться за підсумком 2010 р. не більше 3 млрд куб. м газу. А це не так багато. Просто цей газ буде закачаний в сховища, а потім використаний.
РБК-Україна: Коли ж буде внесений держбюджету до парламенту? І як швидко, за Вашим прогнозом, профільний комітет ВР розгляне його?
В.М.: Ведуться активні переговори не тільки з російськими партнерами, але і з Міжнародним валютним фондом (МВФ) щодо надання - для початку - наступного траншу у розмірі 3,8 млрд дол. Ці гроші МВФ нам вкрай потрібні, адже на сьогоднішній момент ми говоримо про дефіцит бюджету в розмірі близько 100 млрд грн. Це нам залишила Юлія Тимошенко і це величезний дефіцит.
Природно, нам потрібен транш, щоб залатати ті дірки, які є в бюджеті. І ми просто чекаємо результатів переговорів, як по газу, так і щодо траншу МВФ. Уряду для цього потрібен максимум один тиждень.
Впевнений, що вже в наступну середу, 21 квітня, на засіданні Кабміну буде схвалено проект держбюджету-2010. Потім через тиждень, коли бюджетний комітет ВР підготує свої пропозиції, законопроект винесуть на розгляд у зал. У нас немає сумнівів, що до 1 травня ми приймемо бюджет в цілому.
РБК-Україна: Ваші опоненти вже заявляють, що реальний дефіцит складе 17% ВВП, а, попередньо, Кабмін заклав цей показник у межах 6%. Ви також підтверджуєте наявність істотного розриву між дохідною та видатковою частиною. 17% - це більш реальний показник?
В.М.: Чудес не буває. Тим більше в економіці. Ми дійсно отримали в спадщину ситуацію не те що з 17% дефіциту, а з усіма 20%. Але якщо ми зможемо легалізувати хоча б частину тіньової економіки, це суттєво покращить ситуацію. За скромними підрахунками, щонайменше 40% економіки знаходиться в тіні. Тому потрібно створити умови для виведення капіталу з тіні. Реальний дефіцит за підсумками 2010 р. складе не більше 9%.
РБК-Україна: Проте МВФ висуває зовсім інші вимоги до дефіциту. Як ви будете виходити з цієї ситуації?
В.М.: Покривати дефіцит буде дійсно дуже складно. Адже раніше на внутрішньому ринку Кабмін забезпечував позики під 29,5% у гривні. І це знищило кредитну політику. Сьогодні ми займаємо під 15%, розуміючи, що піраміда може завалитися. Звичайно, нас загнали в глухий кут.
І, якщо дефіцит був близько 20%, то він не може бути знижено до 6% в одну мить. Це поступовий процес - до 17%, 15%. І за підсумками року ми плануємо вийти на 9%. Саме це вже обговорювалося на засіданнях бюджетного комітету. І такі пропозиції будуть схвалені.
Впевнений, що МВФ надасть нам наступний транш, оскільки їм нікуди дівати гроші. Причому вони дають їх під такі відсотки, що хай ще пошукають більш гарантований бізнес.
РБК-Україна: Але МВФ вимагає підвищити пенсійний вік, тарифи ЖКГ. Якщо ці непопулярні заходи не будуть враховані, це створить в перспективі її великі проблеми?
В.М.: Це вимоги МВФ. Природно, ми не погоджуємося на них. Якщо б ми прийняли їх, то ви б давно побачили проект бюджету в парламенті, де пропонується підвищити пенсійний вік, збільшити тарифи на газ для населення і т. д. Зрозуміло, що це необхідні реформи, але ми сьогодні на них не підемо.
В контексті того, як нам запустити економіку і скоротити дефіцит, нагадаю, що під час спекуляцій на валютному ринку минулого року наше населення зняло з рахунків українських банків близько 50 млрд дол. Ці кошти зараз лежать, як то кажуть під матрацами. І завдання Кабміну з парламентом, у тому числі - і нашого комітету, створити такі умови, щоб ці гроші були повернуті в економіку через банківську сферу. Наприклад, тільки за березень поточного року з офшорних зон, не враховуючи внутрішній ринок, до нас зайшов 1 млрд дол. Це українські гроші. Я відповідаю.
РБК-Україна: Однак деякі економічні експерти попереджають, що це може викликати, в тому числі, нові спекуляції на валютному ринку. Ви не згодні?
В.М.: Так кажуть ті експерти, які не хочуть стабілізації. Ніхто гривню не обвалить. І курс за річним показником складе 1 дол. до 8 грн., максимум - це коридор до 8,25 грн., адже ми повинні також враховувати побажання наших експортерів. Курс 8-8,25 всіх влаштує. І це буде закладено в бюджеті.
РБК-Україна: Немає сумнівів, що, за умов збереження нинішніх тарифів, дефіциту НАК "Нафтогазу України", доведеться продовжувати дотування з держбюджету. Але, наприклад, у березні дохідна частина виконана тільки на 70%. Який вихід? Проїдати транш МВФ?
В.М.: Це Ю.Тимошенко казала, що бюджет виконувався на 100% і при цьому засекречували всі дані. Ми ж розраховуємо, в тому числі, на приплив внутрішніх інвестицій, є резерв в 50 млрд дол., а також приплив зовнішніх інвестицій.
І це, в тому числі, приватизація. Її потрібно запускати. ВР затвердить перелік таких об'єктів. Це, звичайно ж, Одеський припортовий завод, "Турбоатом", "Укртелеком". Тоді є надія, що ми впораємося.

Спілкувалсь Анна Стешенко