ua en ru

В.Литвицький: ВВП України у січні-лютому зріс на 3,5%

Автор: RBC.UA
За попередніми даними, зростання ВВП України за січень-лютий 2010 р. склало 3,5%, виходячи із порівняльного аналізу тенденцій протягом цих місяців. Про це повідомив сьогодні під час прес-конференції керівник групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький, передає кореспондент РБК-Україна.

За попередніми даними, зростання ВВП України за січень-лютий 2010 р. склало 3,5%, виходячи із порівняльного аналізу тенденцій протягом цих місяців. Про це повідомив сьогодні під час прес-конференції керівник групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький, передає кореспондент РБК-Україна.

За словами В.Литвицького, динаміка у лютому зберігається позитивною, але виглядає слабшою, ніж у січні. "З високою ймовірністю можна припустити, що у січні-лютому кумулятивне зростання ВВП було менше 2%, але більше 1%. Але це із врахуванням показників випуску продукції і надання послуг у п'яти базових галузях, що створюють за структурою I кварталу 2009 р. 54,8% ВВП. А це промисловість, сільське господарство, транспорт, будівництво, торгівля", - сказав він.

В.Литвицький зазначив, що після отримання показників за січень по галузях, статистика по яких була донедавна невідома, попередні оцінки січня виглядають значно краще. За цими даними, зростання ВВП за січень перевищило 3% і наблизилося до 4%.

За даними В.Литвицького, хедлайнером гальмування економічного відродження у лютому була промисловість, яка цього року скоротилася на 0,7%, попри те, що, традиційно, в лютому промисловість зростає в порівнянні із січнем. Менш інтенсивним був гальмівний процес у транспорті, що створює 11,5% ВВП. В цій галузі позитивна динаміка скоротилася на 0,5% - з 15,8% до 15,3%. Найменшим, за інформацією В.Литвицького, було послаблення економічної активності у сільському господарстві, де двомісячна кумулятивна динаміка поступається січневій лише на 0,2% (5,2% проти 5,4% у січні).

Нагадаємо, що в 2009 р. реальний ВВП України скоротився в порівнянні з 2008 р. в постійних цінах 2007 р. на 15,1%, номінальний склав 914,720 млрд грн.

Також В.Литвицький повідомив, що експорт товарів та послуг з України у січні-лютому 2010 р. зріс на 23,4% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, що було викликане низькою базою для порівняння в 2009 р. Так, за січень-лютий 2009 р. експорт знизився на 34,7%. Водночас, внесок чистого експорту товарів залишився від'ємним, його дефіцит становив 670 млн дол., тоді як дефіцит послуг сягав лише 38 млн дол. "Хоча дефіцит балансу товарів був у 1,6 рази більшим ніж у січні-лютому 2009 р., дефіцит торговельного балансу з послугами був у 8,5 рази менше ніж рік тому", - повідомив В.Литвицький. За його словами, вже у березні від'ємний внесок зовнішньої торгівлі у ВВП (38 млн дол.) може змінитися на позитивний.

Крім того, він повідомив, що чистий відтік валюти з України в січні-лютому 2010 р. скоротився у 2,3 рази в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. За словами В.Литвицького, за 2 місяці 2010 р. профіцит поточного рахунку становив 192 млн дол., тоді як за аналогічний період минулого року був дефіцит в розмірі 262 млн дол. Щоправда, розвороту тренду на поступове відновлення позитивного сальдо не сталося, додав він. "Різке зменшення дефіциту фінансового рахунку було вирішальним фактором лютневого посилення зовнішньої платіжної позиції України", - відзначив В.Литвицький.

За словами В.Литвицького, у лютому від'ємне сальдо фінансового рахунку було у 2 рази меншим, ніж у січні і становило 612 млн дол., а за січень-лютий воно становило майже 1,9 млрд дол., що майже удвічі менше, ніж у 2009 р. "Від'ємне сальдо фінансового рахунку у лютому, як і у січні, є рефлексією того, що корпоративний сектор, банки, держава віддають і обслуговують борги активніше, ніж позичають нові", - сказав В.Литвицький. Зокрема, банки у лютому віддали боргів на 762 млн дол., а позичили лише 193 млн дол. В.Литвицький відзначив, що чистий відтік валюти в певній мірі компенсується припливом прямих іноземних інвестицій, а також зменшенням відтоку готівкової валюти населення поза банками.

Він також повідомив, що протягом 2 місяців спостерігався "розігрів" ділової активності, індикатором чого стало зростання цін виробників. Другий місяць вони тримаються на рівні 1,9%. Для того щоб стримати зростання інфляції, на думку В.Литвицького, необхідно залишити облікову ставку на поточному рівні, сприяти поміркованому (до 7,8 грн/дол.) посиленню курсу гривні. Уряду також треба до прийняття державного бюджету здійснювати виконання видаткової частини на касовій основі. "Слід оновити всі існуючі антиінфляційні заходи уряду і Нацбанку з урахуванням особливості поточної фази макроекономічного циклу", - відзначив В.Литвицький.