ua en ru

У Копенгагені вирішать долю Кіотського протоколу

Автор: RBC.UA
У Копенгагені сьогодні стартує 15-а конференція сторін рамкової конвенції ООН із зміни клімату. Вона продовжиться до 18 грудня.

У Копенгагені сьогодні стартує 15-а конференція сторін рамкової конвенції ООН із зміни клімату. Вона продовжиться до 18 грудня.

Очікується, що на зустрічі буде прийнято угоду про скорочення викидів парникових газів в атмосферу, які утворюються при спалюванні палива. Вчені вважають, що саме ці викиди служать причиною парникового ефекту і зміни клімату на Землі.

Новий документ покликаний замінити Кіотський протокол - договір, прийнятий в Японії в грудні 1997 р. Кіотський протокол зобов'язує розвинені країни і країни з перехідною економікою скоротити або стабілізувати викиди парникових газів в 2008-2012 рр. в порівнянні з 1990 р.

Протокол набув чинності в 2005 р. на додаток до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. Зараз учасниками протоколу є 189 країн. Зобов'язання по документу узяли на себе 37 країн. Відмовилися підписувати протокол Китай та Індія. Крім того, США, що погодилися на участь, через 3 роки відкликали свій підпис.

Цього разу в обговоренні договору візьмуть участь лідери більше 100 держав, зокрема Росії, США, Великобританії, Франції, Німеччини, Китаю, Індії, Японії та ін.

Вважається, щоб уникнути катастрофічних явищ природи (засух, повеней, ураганів), необхідно утримати світове потепління в межах двох градусів. Це означає, що викиди парникових газів по відношенню до рівня 1990 р. необхідно скоротити до 2020 р. на 25-40%, а до 2050 р. - на 50%. Разом з тим вже зараз існують серйозні розбіжності з даної проблеми.

Через це на попередніх переговорах не вдалося досягти згоди щодо об'ємів скорочення викидів, а також надання економічної допомоги країнам, що розвиваються, для боротьби із зміною клімату.

Жодна держава, що підписала протокол, не хоче жертвувати економічним розвитком заради досягнення екологічних цілей. Крім того, країни, що розвиваються, схильні звинувачувати у виникненні глобального потеплення індустріально розвинені країни, відмовляючись від серйозних економічних заходів по боротьбі з викидами парникових газів в атмосферу.