ua en ru

В адронному коллайдері провели черговий експеримент

Автор: RBC.UA
Вчені провели черговий експеримент на Великому адронному колайдері (ВАК) - вони зіштовхнули між собою пучки протонів високої енергії.

Вчені провели черговий експеримент на Великому адронному колайдері (ВАК) - вони зіштовхнули між собою пучки протонів високої енергії, повідомляє ВВС.

Слідом за безпосередньо зіткненням, енергія якого склала 7 трлн Електронвольт (ТеВ), фізики почнуть детальне вивчення самого процесу та його наслідків - очікується, що ці дослідження триватимуть від 18 до 24 місяців.

Вчені розраховують, що це дослідження допоможе зрозуміти природу матерії і механізм виникнення Всесвіту. Проте вони також попереджають, що на збір та аналіз даних, отриманих у результаті протонних зіткнень, піде значний час, тому не варто розраховувати на швидкий результат.

"Основні відкриття почнуться тільки тоді, коли ми зможемо зібрати дані про мільярди зіткнень і розпізнати ті з них, у результаті яких утворилися нові частки або новий вид матерії", - сказав один із керівників проекту Гвідо Тонеллі.

У результаті цих зіткнень фізики розраховують виявити серед уламків часточок так званий бозон Хіггса - теоретично передбачену, але досі не знайдену елементарну частку. Вважається, що саме ця частка грає найважливішу роль у структурі Всесвіту, і її відкриття та вивчення дозволить вченим пояснити, чому матерія володіє масою - на сьогодні переконливої відповіді на це питання у фізики немає.

Нагадаємо, незабаром після відкриття колайдера у 2008 р., він вийшов із ладу і на його лагодження пішов майже рік, однак потім роботи на ньому поновилися.

Відзначимо, починаючи з 19 березня в коллайдері розкручуються в протилежних напрямах два пучки протонів енергії за 3,5 ТеВ кожен.

Коли пучки стабілізуються, вчені дозволять їхнім траєкторіям перетнутися, щоб відбулося зіткнення. Енергія зіткнення - 7 ТЕВ - стане максимальною, з коли-небудь отриманої у штучних умовах прискорювача елементарних часток.

Після проведення експерименту ВАК буде закритий для проведення профілактичних робіт, після чого вчені спробують підвищити енергію зіткнення ще вдвічі, до 14 ТеВ.

ВАК - один із найсміливіших наукових проектів сучасності. Великий адронний колайдер є найбільшим у світі прискорювачем елементарних часток. Вартість проекту склала 10 млрд дол. Тунель, довжина кола якого становить 26 тис. 659 м, розташований на території Франції та Швейцарії. Глибина його залягання становить від 50 до 175 м.