ua en ru

В.Янукович: Україна вважає неприйнятною формулу розрахунку ціни на російський газ

Автор: RBC.UA
Україна вважає неприйнятною формулу, застосовану для розрахунку ціни на російський газ, і вважає за необхідне знайти в цьому питанні рішення, яке задовольнило б обидві сторони. Про це Президент України Віктор Янукович сказав в коментарі ЗМІ в Черкасах, передає прес-служба Президента.

Україна вважає неприйнятною формулу, застосовану для розрахунку ціни на російський газ, і вважає за необхідне знайти в цьому питанні рішення, яке задовольнило б обидві сторони. Про це Президент України Віктор Янукович сказав в коментарі ЗМІ в Черкасах, передає прес-служба Президента.

"Вже під час мого першого візиту до Росії я про це сказав: та формула, яка була застосована під час підписання Україною газових угод на початку 2009 року, яку підписав тодішній прем'єр-міністр, була для нас, м'яко кажучи, неприйнятною чи некоректною. І як результат, ми отримали базову ціну 450 доларів. Це ціна для України непідйомна, і вона некоректна чи несправедлива", - відзначив Президент.

Він нагадав, що у пошуках шляху до зниження ціни на газ торік був зроблений перший крок (продовження перебування Чорноморського флоту РФ в Україні в обмін на знижку, - ред.) - у результаті вартість газу була понижена на 100 дол. за тис. куб. м. Проте, за словами В.Януковича, після року розрахунків вже за новою ціною ситуація все одно залишається "на грані".

Глава держави нагадав, що однією з пропозицій, яка прозвучала приблизно півроку тому, був перегляд розрахунків ціни на газ між Україною і Росією в рублевому еквіваленті.

За словами Президента, в України є можливість платити за російський газ рублями, оскільки ціна в рублях відповідатиме курсу долара. "Це для нас має неістотне з погляду економії фінансів значення. Але з тієї точки зору, що ми почнемо позитивний рух назустріч один одному, - в ціновій політиці, в політиці торговельно-економічною - цей крок може бути виправданим", - сказав В.Янукович.

Президент повідомив, що в даний час відбуваються переговори на рівні експертів, фахівців газової галузі, Національних банків Росії і України. "Це питання найближчих переговорів. І яка буде на нього відповідь, покаже час", - резюмував глава держави.

Нагадаємо, вчора, 20 квітня, прем'єр-міністр України Микола Азаров повідомив про початок обговорення можливості перегляду формули ціни на газ між Україною і РФ.

Раніше Н.Азаров в інтерв'ю інформагентству Bloomberg висловив переконання, що справедлива ціна на російський газ для України складає близько 200 дол. за тисячу кубометрів. При цьому він підкреслив, що під час переговорів з російською стороною Україна продовжує наполягати на перегляді формули ціни на російський газ, що імпортується.

За словами М.Азарова, позитивні кроки російської сторони для перегляду формули ціни на газ вже є. Він привів приклад тих же харківських угод. Прем'єр-міністр також додав, що після піврічних переговорів в лютому поточного року було підписано угоду між Україною і Росією про постачання 4 млрд куб. м газу для української хімічної промисловості за ціною 170 дол. за тис. куб. м.

Відзначимо, 13 квітня ц.р. прем'єр-міністр РФ Володимир Путін заявив, що Росія не домовлялася з Україною про перегляд принципів ціноутворення на газ. "Ми виходимо з того, є контракт, він діє і його треба виконувати", - відзначив В.Путін і додав: "Якщо українська сторона вважає, що в контракті, що діє, є якісь неточності, ми готові на це подивитися". Також В.Путін відзначив, що в цілому принципи ціноутворення на газ у Росії однакові відносно всіх партнерів.

19 січня 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" підписали контракти на постачання газу і його транзит на період з 2009 р. по 2019 р. Згідно документам, Газпром і "Нафтогаз" з 1 січня 2010 р. перейшли до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу в повній відповідності з європейськими стандартами. У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз Україна" погодили знижку на газ для України, згідно з якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол. за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги постачань до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м в наступні роки.

Ціна природного газу для України в першому кварталі 2011 р. склала близько 264 дол. за тис. куб. м. Планується, що в 2011 р. Україна купить в РФ близько 40 млрд куб. м газу в порівнянні з 36,5 млрд куб. м в 2010 р. У 2010 р. Україна перерахувала Росії за газ проколо 13 млрд долл.