ua en ru

В.Янукович підписав закон про Кабмін

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович підписав закон України "Про Кабінет міністрів України", повідомляє прес-служба Президента України.

Президент України Віктор Янукович підписав закон України "Про Кабінет міністрів України", повідомляє прес-служба Президента України.

Глава держави також підписав закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення їх у відповідність із Конституцією України".

Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила закон "Про Кабінет міністрів України" 7 жовтня ц.р. За відповідне рішення проголосували 252 з 382 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі. Зокрема: ПР - 175 , БЮТ - 4, НУ-НС - 5, КПУ - 27, Блок Литвина - 20, і 21 позафракційний.

Як наголошується в пояснювальній записці до документа, "підставою для підготовки цього проекту закону є зміна положень Конституції, якими визначаються повноваження і порядок діяльності Кабміну, внаслідок прийняття рішення Конституційного суду".
"Метою проекту закону є встановлення належного, такого, який відповідає Конституції, правового регулювання питань діяльності Кабміну шляхом визначення його основних завдань і принципів організації діяльності", - говориться в пояснювальній записці.

Закон, зокрема, визначає, що "Кабмін відповідальний перед Президентом, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді в межах, передбачених у статтях 85, 87 Конституції".

Також законом передбачається, що Генеральний прокурор повинен звільнятися з посади без згоди ВР Президентом України, причому в перелік причин звільнення Генпрокурора додається пропозиція "А також за іншими підставами". ВР також втрачає право на затвердження персонального складу колегії ГПУ. Що стосується Служби безпеки України, то вона підкоряється тільки Президентові України. З ухваленням законопроекту відбудуться зміни в режимі надання доступу до інформації. Так, якщо зараз право надавати доступ до інформації є у Кабміну і ВР, то з прийняттям закону Кабмін його втратить, зате таке право отримає Президент.

Згідно з прийнятим законом, Президент України призначає на посади за поданням Прем'єр-міністра України та звільняє з посад: голову та чотирьох членів Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України; голову та заступника голови Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (служба підпорядковується і підконтрольна Президентові); перших заступників і заступників голови Антимонопольного комітету України (АМКУ), державних уповноважених АМКУ.

Законом також передбачається, що припинення повноважень голів місцевих державних адміністрацій може бути здійснене з ініціативи Президента України.

Народні депутати також підтримали внесену в ході обговорення пропозицію ухвалити окремим законом положення розділу ХІ цього закону "Перехідні та прикінцеві положення", якими вносяться зміни і доповнення до низки чинних законодавчих актів з метою приведення їх у відповідність до нині чинної Конституції України. Під час обговорення парламентарії врахували поправки, внесені Тимчасовою спеціальною комісією, утвореною 6 жовтня відповідною постановою Верховної Ради. Поправки стосуються, зокрема, здійснення Верховною Радою постійного контролю за діяльністю СБУ, а також збереження повноважень парламенту в сфері контролю за формуванням і перерозподілом коштів державного бюджету та інших контрольних функцій єдиного законодавчого органу держави тощо.

Нагадаємо, 5 жовтня ц.р. голова фракції Партії регіонів (ПР) Олександр Єфремов заявив, що законопроект про Кабінет міністрів Україна буде розглядатися в четвер, 7 жовтня.

Раніше у ВР був зареєстрований і переданий на розгляд Комітету з питань державного будівництва і місцевого самоврядування законопроект "Про Кабінет міністрів України" у зв'язку з набуттям чинності Конституції України від 1996 р.

Напередодні голова ВР Володимир Литвин дав доручення експертному управлінню дати оцінку проекту закону про Кабмін. При цьому спікер підкреслив, що зміни в ці закони "необхідно внести тільки до частин відповідності їх новій Конституції".

Нагадаємо, 1 жовтня ц.р. Конституційний суд України (КСУ) визнав неконституційною політичну реформу 2004 р. Саме з тієї дати починає діяти Конституція України формату 1996 р.

Зміни до Конституції України були внесені 8 грудня 2004 р. і набули чинності 1 січня 2006 р. Ці поправки перерозподілили повноваження між Президентом, парламентом і урядом на користь двох останніх гілок влади. Таким чином, Україна стала парламентсько-президентською республікою.