ua en ru

Кабмін пропонує ВНЗ видавати власні дипломи і виключати студентів за плагіат

Автор: RBC.UA
У Верховній Раді України (ВР) зареєстрований законопроект № 9655 від 28 грудня 2011 р. ініційований Кабінетом міністрів України про вищу освіту. Текст законопроекту опубліковано на офіційному сайті ВР.

У Верховній Раді України (ВР) зареєстрований законопроект № 9655 від 28 грудня 2011 р. ініційований Кабінетом міністрів України про вищу освіту. Текст законопроекту опубліковано на офіційному сайті ВР.

Відповідно до законопроекту, структура вищої освіти адаптована до Європейського простору вищої освіти, що закладає умови для полегшення визнання дипломів, академічної та професійної мобільності, реалізації можливості отримання освіти впродовж життя.

Серед іншого, проектом закону передбачено освітньо-кваліфікаційні рівні вищої освіти - молодший спеціаліст, бакалавр, магістр. Також вводяться освітньо-науковий рівень доктора філософії з терміном навчання чотири роки і доктора наук (присвоюється на основі науково-наукового рівня доктора філософії. Нормативний термін перебування в докторантурі становить три роки).

Проектом закону також передбачається надати право вищим навчальним закладам, які мають статус національних, разом з державним видавати власні документи про вищу освіту за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра та магістра. Вузи з неакредитованими спеціальностями видають власний документ про вищу освіту.

Крім того, законопроектом визначаються типи навчальних закладів: університет, академія, коледж і професійний коледж. Інститут, відповідно до міжнародних норм, визначений як структурний підрозділ вищого навчального закладу. Ліквідовано рівні акредитації (I-IV) вищих навчальних закладів та введені акредитації вищого навчального закладу за типом.

Прийом на основі повної загальної середньої освіти при вступі на навчання за освітньо-кваліфікаційними рівнями молодшого спеціаліста, бакалавра (магістра медичного та ветеринарного напрямів) здійснюється за результатами зовнішнього незалежного оцінювання знань та умінь вступників та їхніх здібностей у випадках, передбачених умовами прийому до вищих навчальних закладів Україна, з урахуванням середнього балу державного документа про повну загальну середню освіту та бала вищого навчального закладу.

Підставами для відрахування осіб, які навчаються у вузах, є: завершення навчання за програмою; власне бажання; переведення до іншого навчального закладу; стан здоров'я на підставі медичного висновку; невиконання навчального плану; встановлення факту академічного плагіату, порушення статуту, правил внутрішнього розпорядку вищого навчального закладу; порушення умов договору (контракту), укладеного між вищим навчальним закладом і особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання; інші випадки, передбачені законодавством.

Розмір мінімальної академічної, соціальної стипендії не може бути меншим за розмір прожиткового мінімуму в розрахунку на одну людину в місяць. Розміри академічних та соціальних стипендій, порядок їх призначення і виплати встановлюються Кабінетом міністрів України. За словами профільного міністра, закладена в законопроекті сума майже в півтора рази більше прожиткового мінімуму працездатної людини, який сьогодні становить близько 900 грн і "якщо закон буде прийнятий, звичайно, почнеться перерахунок стипендій".

Планується, що відповідний законопроект, в разі його схвалення парламентом, набере чинності 1 січня 2013 р.

Зазначимо, міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник вважає дуже важливим, схвалення Кабміном з подальшою передачею на затвердження парламенту законопроект "Про вищу освіту".

Зазначимо, раніше Дмитро Табачник, заявив, що цей документ отримав позитивну оцінку в Раді Європи, а також було обговорено на Раді ректорів України.

Як заявив Табачник в кінці жовтня ц.р., в роботі над проектом закону про вищу освіту, крім самого міністерства освіти і науки, брали участь фахівці з союзу ректорів вузів, а також ряд громадських організацій.

За його словами, 84% студентів, які взяли участь у нещодавньому референдумі, підтримали закон про вищу освіту.